SME

Darcovské SMS sa začnú posielať aj na Slovensku

BRATISLAVA 19. júla (SITA) - Mechanizmus podpory verejnoprospešných zbierok - Darcovská SMS správa sa oddnes spustil aj na Slovensku. Na jednotné číslo 877 môžu zákazníci Orange Slovensko a T-Mobile Slovensko ...

BRATISLAVA 19. júla (SITA) - Mechanizmus podpory verejnoprospešných zbierok - Darcovská SMS správa sa oddnes spustil aj na Slovensku. Na jednotné číslo 877 môžu zákazníci Orange Slovensko a T-Mobile Slovensko posielať prvé DMS v hodnote 30 korún v októbri. Dovtedy sa budú vyberať verejné zbierky, ktoré sa budú uchádzať o ich podporu. O zapojení sa do projektu rokujú organizátori projektu aj s tretím operátorom - spoločnosťou Telefónica O2 Slovakia. Ako na dnešnej tlačovej besede povedala Lenka Iľanovská z Fóra donorov, ktoré projekt zastrešuje na Slovensku, "ak nezisková organizácia chce realizovať verejnú zbierku, týmto dňom sa jej otvára možnosť vstúpiť do mechanizmu DMS". DMS (Donors message service) je totiž určená len pre mimovládne organizácie (MVO), ktorých hlavnou náplňou je verejnoprospešná činnosť. Podmienkou tiež je, aby projekt, ktorý chcú s pomocou verejnej zbierky cez DMS urobiť, mal širší spoločenský dopad.

SkryťVypnúť reklamu

Jednotné číslo 877 pre podporu neziskových projektov zlepšuje dostupnosť zbierok pre verejnosť. Darcovia už nemusia riešiť, ktorá zbierka má aké telefónne číslo, keďže doteraz mala každá nadácia, organizácia, ktorá robila verejnú zbierku svoje vlastné číslo. Rozlišovacím prvkom pre verejné zbierky cez DMS bude textové heslo, ktoré majitelia mobilných telefónov napíšu do DMS, informovala ďalej Iľanovská.

Tie neziskové organizácie, čo sa chcú zapojiť do mechanizmu DMS, môžu vypracovať projekt, na ktorý chcú zbierať peniaze a poslať ho Fóru donorov. Ak chcú otvoriť svoju zbierku na jeseň, mali by tak spraviť do konca augusta. Rada DMS v polovici septembra vyberie z projektov vhodné zbierky. Zbierky plánované na začiatok budúceho roka posúdi v decembri. Všetky neziskové organizácie budú mať rovnaké podmienky. Nebudú musieť riešiť technické, právne alebo iné otázky, všetko je už totiž vopred pripravené. MVO, ale i budúci darcovia nájdu viac informácií na internetovej adrese: http://www.darcovskasms.sk. Na webstránke je zverejnený zoznam verejných zbierok, ich cieľov a bude tam aj prehľad o využití vyzbieraných peňazí a ďalšie informácie. Snahou organizátorov je zabezpečiť čo najväčšiu transparentnosť projektu.

SkryťVypnúť reklamu

Zatiaľ jediným nedoriešeným problémom ostáva DPH, ktorú budú podľa platnej legislatívy z darcovskej SMS odvádzať všetci tí, čo pošlú DMS v rámci predplateného kreditu na kartu. Zákazníci mobilných operátorov, ktorí majú predplatený mesačný paušál, zaplatia za DMS 30 plných korún. Tí, čo majú na telefonovanie predplatenú kartu, zaplatia DPH pri kúpe karty a tiež pri poslaní darcovskej správy. Cena ich DMS tak bude 25,20 Sk a 4,80 Sk odíde do štátneho rozpočtu. Organizátori projektu budú o tomto probléme priebežne rokovať s ministerstvom financií.

Slovenská verzia projektu DMS sa mala pôvodne spustiť ešte minulý rok, jeho rozbehnutie zdržali viaceré technologické, daňové, prevádzkové a ďalšie problémy. Jeho spustenie je problematické aj v iných krajinách, napríklad doteraz sa pre rôzne problémy nerozbehol vo Veľkej Británii či v Nemecku, konštatoval zástupca T-Mobile Slovensko Juraj Droba. Droba verí, že projekt poskytne viac peňazí tretiemu sektoru a zvýši ochotu zákazníkov mobilných operátorov prispievať na projekty, o ktorých sú presvedčení, že sú dobré. Rovnako ako Droba, tak aj zástupca Orange Slovensko Peter Tóth upozornili, že sprístupnenie DMS neznamená, že by prestali ich spoločnosti robiť vlastné mobilné zbierky a ďalšie svoje filantropické.

SkryťVypnúť reklamu

Partnermi projektu DMS Slovensko sú Orange Slovensko, T–Mobile Slovensko a česká spoločnosť DMS Service, ktorá vlastní licenciu k know-how a ochrannej známke DMS. Projekt v SR zastrešuje Fórum donorov.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 023
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 853
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 244
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 440
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 061
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 639
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 223
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu