Košice 19. júla (TASR) - Pacientov s kolapsom a inými zdravotnými ťažkosťami z pretrvávajúcich horúčav vo Fakultnej nemocnici Louisa Pasteura v Košiciach pribúda. V internej ambulancii Centrálneho prijímacieho oddelenia (CPO) na Rastislavovej ulici ošetrili v utorok za 24 hodín až 45 pacientov, z nich osem po kolapse z tepla. Sedem ľudí s rôznymi diagnózami museli hospitalizovať.
Podľa primára CPO Juraja Mózeša prichádzajú na ošetrenie hlavne starší ľudia, ktorí sa buď pohybujú v čase najväčších páľav na priamom slnku, alebo nedodržujú pitný režim.
Problémom je, že hlavne starším ľuďom sa v takomto teple nežiada jesť ani piť. Piť sa však treba nútiť, aj keď človek nepociťuje smäd," upozorňuje Mózeš. Podľa neho vysoký počet pacientov so zdravotným ťažkosťami z tepla svedčí o tom, že ľudia extrémne horúčavy podceňujú.
Nebezpečný nie je len pobyt na slnku, ale aj zdržiavanie sa v prehriatych a nevetraných miestnostiach. Či už sa človek pohybuje vonku alebo vnútri, mal by prijímať v takýchto teplých dňoch veľa tekutín a často sa ochladzovať vlažnou vodou, hlavne na zátylku. Odporúčam používať klimatizáciu, avšak rozumne. Zdravý je tak nanajvýš 10-15 stupňový rozdiel medzi teplotou vonku a vnútri," radí primár.
V internej ambulancii CPO na Triede SNP ošetrili s súvislosti s tropickými teplotami od utorňajšieho do stredajšieho rána 19 pacientov. Z nich šesť priviezli kvôli kolapsu a jedného museli hospitalizovať. U piatich ďalších sa objavili zdravotné problémy po konzumácii alkoholu. Primár tohto CPO Jozef Kolinovský preto varuje pred konzumáciou alkoholických nápojov v takomto počasí.
Piť alkohol v horúčavách je mimoriadne nebezpečné z viacerých dôvodov. Alkohol je močopudný, v dôsledku čoho dochádza k strate tekutín. Spôsobuje tiež rozširovanie ciev, čím sa znižuje tlak krvi a krv sa zahusťuje, dôsledkom čoho je slabšie okysličenie mozgu. Alkohol tiež zvyšuje metabolizmus a produkciu tepla v organizme a znižuje prah citlivosti človeka na smäd. Preto je lepšie po alkoholických nápojoch v priteplých dňoch radšej nesiahať," hovorí Kolinovský.
Medzi močopudné patria aj kofeínové a chinínové nápoje, preto by aj kávu a tonik v horúčavách mali ľudia prijímať len v obmedzenom množstve. Primár Kolinovský odporúča tiež obmedziť konzumáciu mlieka, kvôli tomu, že telo potrebuje vynaložiť veľa energie na jeho spracovanie.
"Obozretní by sme mali byť počas horúčav aj pri stravovaní. Namieste je obmedziť konzumáciu ťažkých jedál, jesť by sme mali hlavne veľa zeleniny a ovocia s vysokým obsahom vody ako sú uhorky, paradajky, melóny, broskyne a podobne," konštatuje Kolinovský. Varuje zároveň aj pred príliš studenými nápojmi. Spôsobiť totiž môžu podráždenie slizníc a zápal hrdla a žalúdka.
se bš