SME

Teplota stúpla po prvý raz nad 40 stupňov Celzia

(AKTUALIZOVANÉ 19:37) Na Slovensku láme počasie teplotné rekordy, v častiach Európy vyhlásili pohotovosť.

V pobočke SHMÚ v Hurbanove namerali v piatok 20. júla 2007 o 14 hod. a 20 min. najvyššiu teplotu na Slovensku 40,1 stupňa Celzia.V pobočke SHMÚ v Hurbanove namerali v piatok 20. júla 2007 o 14 hod. a 20 min. najvyššiu teplotu na Slovensku 40,1 stupňa Celzia. (Zdroj: TASR)
Teplota vzduchu na Slovensku dnes po prvý raz v histórii merania vystúpila v tieni nad 40 stupňov Celzia. Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Rekordnú teplotu 40,3 stupňa Celzia namerali popoludní v Hurbanove. Slovensko sužujú nezvyčajne vysoké teploty od začiatku týždňa.

"Je jasné, že padol historický teplotný rekord na Slovensku," povedal ČTK Jozef Čaplár zo SHMÚ. Už popoludní ústav informoval, že v Hurbanove sa ortuť teplomera sa vyšplhala tesne nad hranicu 40 stupňov Celzia. V Dudinciach zase namerali 40,2 stupňa Celzia.

SkryťVypnúť reklamu

Tento týždeň sa tak historické teplotné rekordy prepisovali viackrát. V stredu totiž bolo v Želiezovciach v levickom okrese 39,9 stupňa Celzia. Tým sa o desatinu stupňa Celzia podarilo prekonať dovtedajšie maximum z roku 1950 v Komárne.

Nový rekord pre Poprad je 34,8 stupňov Celzia

Doterajší historický maximálny teplotný rekord s hodnotou 33,5 stupňov Celzia z 21. augusta 2000 padol dnes v Poprad už pred obedom. Neskôr teplota ešte stúpala. Krátko pred 13:00 dosiahla nové maximum. Jeho hodnota pre Poprad je po dnešnom dni 34,8 stupňov Celzia. Je to teda najteplejší deň v histórii meteorologických meraní v Poprade.

Najchladnejšie bolo dnes na Lomnickom Štíte, kde namerali 17 stupňov Celzia.

Meteorológovia varujú pred búrkami, horúčavy tým však nekončia

Niektorými regiónmi Slovenska sa dnes prehnali búrky, miestami spôsobili materiálne škody. Meteorológovia varovali, že búrky aj s krúpami by mohli zasiahnuť Banskobystrický, Košický a Prešovský kraj. "Búrky vznikajú aj z tepla, ak ich sprevádza aj vietor alebo krúpy, môžu spôsobiť aj škody," doplnila meteorologička Jana Čerbová. Odborníci na počasie odhadujú, že počas búrok by mohlo miestne spadnúť až 30 milimetrov zrážok. To sa dá podľa Čerbovej prirovnať k tretine zrážok, ktoré sú bežné za mesiac. Pri búrke však spadnú v krátkom čase na malé územie.

SkryťVypnúť reklamu

Viacero polámaných stromov po celej Banskej Bystrici a strhnuté strechy na šiestich domoch v obci Badín sú dôsledky krátkej búrky sprevádzanej prudkým vetrom, ktorá sa prehnala okresom Banská Bystrica medzi 16:30 a 17:00. Zranenia ľudí si nevyžiadala, najmä v Badíne však spôsobila veľké materiálne škody.

Búrky ešte neznamenajú koniec horúčav na Slovensku. Pri lejaku sa zníži teplota len lokálne a na niekoľko hodín. Tropické teploty, avšak nie tak vysoké ako dnes, pretrvajú podľa meteorológov aj v najbližších dňoch.

Pre horúčavy začali vlaky na niektorých úsekoch jazdiť pomalšie, pretože sa rozťahujú koľajnice. V lesoch zase zakázali zakladať ohne pre hrozbu požiarov. Lekári ľuďom aj zvieratám odporúčajú dodržiavať pitný režim a nezdržiavať sa na slnku, dopravný podnik zase obmedziť cesty v prehriatych vozidlách. Niektoré obce majú problémy s dodávkami pitnej vody.

SkryťVypnúť reklamu

V Maďarsku padol absolútny teplotný rekord

V Maďarsku dnes padol absolútny teplotný rekord. V ostatných 130 rokoch, kedy viedli oficiálne záznamy teplôt, ešte nikdy nenamerali 41,9 stupňa Celzia, ako dnes.

Údaj o zatiaľ neoficiálnej rekordnej teplote zaslal meteorologickej službe automatický merač tepla v Kiskunhalasi popoludní o 15.00 h.

Doteraz najvyššiu teplotu zaznamenali 21. augusta 2000 v Békešskej Čabe s hodnotou 41,7 stupňa. Teploty v Maďarsku však ešte stúpajú, je možné, že tento dnešný rekord nebude posledný.

V Česku očakávajú búrky

V Českej republike bolo v piatok najhorúcejšie na južnej Morave, kde teplota dosahovala 35 stupňov Celzia. Meteorológovia očakávali, že v sobotu sa mierne ochladí na 32 stupňov a vzniknú búrky. Ako informoval na svojej internetovej stránke denník Lidové noviny, už v noci na piatok napáchala veterná smršť škody v južných Čechách. Povyvracala stromy a potrhala elektrické vedenie. Podľa energetikov vznikli škody za státisíce korún.

SkryťVypnúť reklamu

Horúčavy spôsobili v Rakúsku a Rumunsku štyri úmrtia

V Rakúsku podľa zdravotníkov horúčava spôsobila tri úmrtia. Informovali o tom záchranári. V meste Graz našli vo štvrtok popoludní v parku mŕtveho 56-ročného muža, pravdepodobne bezdomovca. Muž, ktorý ležal na lavičke, bol pravdepodobne opitý a očividne dehydrovaný, uviedla miestna organizácia Červeného kríža. V tom istom meste vo štvrtok vo svojom byte skolabovala 80-ročná žena. Keď prišli záchranári, bola už mŕtva. Podľa záchranárov bolo v jej byte extrémne horúco. Horúčava spôsobila aj srdcový záchvat 83-ročného dôchodcu, ktorý zomrel vo svojom byte v Knittelfelde približne 30 kilometrov od mesta Graz. Podľa Augusta Bäcka zo štajerskej organizácie Červeného kríža všetky tieto tri úmrtia spôsobila horúčava.

SkryťVypnúť reklamu

V Bulharsku, kde teploty dosahovali 40 stupňov Celzia, extrémne teplo usmrtilo najmenej jednu osobu a pre slabosť hospitalizovali ďalšie desiatky ľudí. Na juhu krajiny vypukli lesné požiare a v piatok tam v troch mestách vyhlásili mimoriadnu situáciu.

Rumunsko a Chorvátsko: Viac ako 40 stupňov v tieni

Ľudia v Rumunsku čoraz viac trpia horúčavami. Ministerstvo zdravotníctva dnes po krízovom zasadaní vlády oznámilo, že od začiatku týždňa si počasie vyžiadalo minimálne sedem mŕtvych. Len vo štvrtok zaznamenali dve obete. Na juhu a juhozápade krajiny v 15 obciach namerali teploty 40 stupňov Celzia.

Horúčavy zabíjali aj v Chorvátsku. Ako dnes oznámili médiá, obeťou je 56-ročná žena, ktorá skolabovala v centre Záhrebu. V prístavnom meste Rijeka na severnom pobreží Jadranu vo štvrtok namerali 40-stupňové teploty.

SkryťVypnúť reklamu

V rumunských Karpatoch zaznamenali teploty nad 30 stupňov dokonca aj v nadmorskej výške viac ako 1000 metrov. V 32 z celkového počtu 41 rumunských okresov a v metropole Bukurešť zaviedli kvôli horúčavám mimoriadne opatrenia, predbežne do nedele.

V snahe chrániť povrch ciest pred zničením po celej krajine zakázali premávku vozidiel s hmotnosťou nad 7,5 tony. Vlaky majú obmedzenú maximálnu rýchlosť, keďže koľajnice sa vplyvom vysokej teploty zdeformovali.

Pre horúčavy vyhlásili v Macedónsku mimoriadnu situáciu

Macedónska vláda vo štvrtok vyhlásila pre vysoké teploty mimoriadnu situáciu. Znamená to napríklad skrátenie pracovnej doby na šesť hodín denne. Mimoriadne opatrenia majú v krajine platiť najmenej 14 dní. V nadchádzajúcich dňoch totiž v Macedónsku očakávajú teploty až 44 stupňov Celzia. Nezvyčajne horúce počasie je hlavne na juhu krajiny. Ministerstvo zdravotníctva v piatok vyzvalo obyvateľov na opatrnosť a upozornilo, že pri horúčavách hrozí otrava jedlom. Zároveň vyzvalo na to, aby obyvatelia pili vodu iba zo známych zdrojov.

SkryťVypnúť reklamu

Srbská vláda pre vysoké teploty odporučila v čase od jedenástej do šestnástej hodiny pracovné prestávky. Mimoriadnu situáciu nevyhlásili, pretože srbské zákony nehovoria o horúčavách ako o dôvode na takýto krok. Uviedol to minister práce Rasim Ljajič. Dodal, že podľa zákona z roku 1972, ktorý je stále v platnosti, patria medzi prírodné katastrofy povodne a zemetrasenia ale nie horúce počasie. V súvislosti s požiadavkami na skrátenie pracovnej doby vláda uviedla, že sa tak môže stať iba na základe dohody odborov a zamestnávateľov, inak by čelila žiadostiam o kompenzácie. Množstvo štátnych aj súkromných podnikov však pracovnú dobu skrátilo.

Bosna asi vyhlási stav prírodnej katastrofy

Zdravotnícke úrady v Bosne dnes oznámili, že ak nepoľavia horúčavy, ktoré krajinu sužujú, navrhnú vyhlásenie stavu prírodnej katastrofy.

SkryťVypnúť reklamu

Miestni meteorológovia však predpovedajú ďalšie zvýšenie teplôt. V Mostare vo štvrtok zaznamenali 41 stupňov Celzia, čím sa mesto na juhu Bosny stalo najhorúcejším mestom v Európe. V uliciach bola teplota ešte vyššia a na priamom slnku dosahovala takmer 50 stupňov.

Kliniky po celej krajine riešili dvojnásobok súrnych prípadov v porovnaní s normálom - išlo hlavne o úpaly, srdcové, respiračné a zažívacie problémy.

Predstavitelia mestečka Čitluk, asi 30 kilometrov južne od Mostaru, medzičasom vyhlásili stav prírodnej katastrofy po tom, čo mesto začali ohrozovať požiare v okolitých horách. Silné požiare hlásili aj z okolia južného mesta Trebinje pri hraniciach s Chorvátskom, ako aj pri meste Banja Luka na západe krajiny. Podľa hasičov všetky požiare sú pod kontrolou.

SkryťVypnúť reklamu

Pri severobosnianskom meste Bosanski Šamac uhynulo päť ton rýb, väčšinou šťúk, keď teplota vody v jazere presiahla 32 stupňov Celzia, čo vyvolalo nedostatok kyslíka.

Grécko bojuje s požiarmi, o pomoc požiadalo EÚ

Extrémne horúčavy očakávajú v Grécku do polovice budúceho týždňa. Na svojej internetovej stránke o tom informovala grécka rozhlasová stanica ERA. Na západe a severe krajiny sa majú teploty cez víkend vyšplhať na 41 stupňov Celzia a začiatkom budúceho týždňa až na 43 stupňov. Ministerstvo zdravotníctva pre vlnu horúčav vyhlásilo vo všetkých nemocniciach stav pohotovosti. Zdravotníci odporučili občanom, aby nosili klobúky a slnečné okuliare, pili veľa vody, jedli málo a vyhýbali sa alkoholu.

Grécki požiarnici pokračujú v boji s desiatkami lesných požiarov, ktoré zúria po celej krajine. Šírenie plameňov podporuje silný vietor a čoraz vyššie teploty, ktoré majú cez víkend dosiahnuť 40 stupňov Celzia. V priebehu júla v Grécku vypuklo približne 1500 požiarov, čo je dvojnásobok v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Okrem požiarov, ktoré vypukli prirodzene, sa zodpovednosť za mnohé pripisuje developerom a ich snahám zlikvidovať les s cieľom postaviť na vypálenom území domy.

SkryťVypnúť reklamu

Stále neuhasený lesný požiar na Peloponéze si vyžiadal evakuáciu viacerých miest a letných táborov. Požiarnici s plameňmi bojujú aj na ostrove Zakynthos v Iónskom mori, pri meste Nafpakthos v centrálnej časti krajiny a v regióne Mani na juhu Peloponézu. Úrady vo štvrtok oznámili, že oheň za dva dni zničil osem dedín pri meste Korint západne od Atén. Len v priebehu uplynulých 24 hodín museli hasiči zasahovať proti viac ako 150 požiarom. Zjavne preťažené Grécko požiadalo o pomoc EÚ. Francúzsko vysiela hasiace lietadlo a Nemecko ponúklo vrtuľník.

Autor: zh

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  4. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  5. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  6. Na Marka oharka do jarka
  7. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  8. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 096
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 782
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 9 029
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 372
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 930
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 204
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 862
  8. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 499
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Tréner Mikel Arteta po víťazstve Arsenalu.

Mužstvo PSG pod vedením Luisa Enriqueho našlo svoju tvár a patrí omladený tím medzi ašpirantov na celkový triumf v LM.


TASR
Podcast Bavme sa o lige.

Debata o všetkom podstatnom, čo sa udialo v Niké lige.


Brankár Samuel Hlavaj v drese Iowa Wild.

Ako vyzeral týždeň slovenských hokejových talentov v zámorí.


Marián Michalovský
Thibaut Courtois.

Dvadsaťdeväťročný gólman sa pravdepodobne vráti do zostavy po trojzápasovej absencii.


SkryťZatvoriť reklamu