REKORDNÚ TEPLOTU 40,3 STUPŇA CELZIA NAMERALI POPOLUDNÍ V HURBANOVE

Teplota stúpla po prvý raz nad 40 stupňov Celzia

(AKTUALIZOVANÉ 19:37) Na Slovensku láme počasie teplotné rekordy, v častiach Európy vyhlásili pohotovosť.

V pobočke SHMÚ v Hurbanove namerali v piatok 20. júla 2007 o 14 hod. a 20 min. najvyššiu teplotu na Slovensku 40,1 stupňa Celzia.(Zdroj: TASR)
Teplota vzduchu na Slovensku dnes po prvý raz v histórii merania vystúpila v tieni nad 40 stupňov Celzia. Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Rekordnú teplotu 40,3 stupňa Celzia namerali popoludní v Hurbanove. Slovensko sužujú nezvyčajne vysoké teploty od začiatku týždňa.

"Je jasné, že padol historický teplotný rekord na Slovensku," povedal ČTK Jozef Čaplár zo SHMÚ. Už popoludní ústav informoval, že v Hurbanove sa ortuť teplomera sa vyšplhala tesne nad hranicu 40 stupňov Celzia. V Dudinciach zase namerali 40,2 stupňa Celzia.

Tento týždeň sa tak historické teplotné rekordy prepisovali viackrát. V stredu totiž bolo v Želiezovciach v levickom okrese 39,9 stupňa Celzia. Tým sa o desatinu stupňa Celzia podarilo prekonať dovtedajšie maximum z roku 1950 v Komárne.

Nový rekord pre Poprad je 34,8 stupňov Celzia

Doterajší historický maximálny teplotný rekord s hodnotou 33,5 stupňov Celzia z 21. augusta 2000 padol dnes v Poprad už pred obedom. Neskôr teplota ešte stúpala. Krátko pred 13:00 dosiahla nové maximum. Jeho hodnota pre Poprad je po dnešnom dni 34,8 stupňov Celzia. Je to teda najteplejší deň v histórii meteorologických meraní v Poprade.

Najchladnejšie bolo dnes na Lomnickom Štíte, kde namerali 17 stupňov Celzia.

Meteorológovia varujú pred búrkami, horúčavy tým však nekončia

Niektorými regiónmi Slovenska sa dnes prehnali búrky, miestami spôsobili materiálne škody. Meteorológovia varovali, že búrky aj s krúpami by mohli zasiahnuť Banskobystrický, Košický a Prešovský kraj. "Búrky vznikajú aj z tepla, ak ich sprevádza aj vietor alebo krúpy, môžu spôsobiť aj škody," doplnila meteorologička Jana Čerbová. Odborníci na počasie odhadujú, že počas búrok by mohlo miestne spadnúť až 30 milimetrov zrážok. To sa dá podľa Čerbovej prirovnať k tretine zrážok, ktoré sú bežné za mesiac. Pri búrke však spadnú v krátkom čase na malé územie.

Viacero polámaných stromov po celej Banskej Bystrici a strhnuté strechy na šiestich domoch v obci Badín sú dôsledky krátkej búrky sprevádzanej prudkým vetrom, ktorá sa prehnala okresom Banská Bystrica medzi 16:30 a 17:00. Zranenia ľudí si nevyžiadala, najmä v Badíne však spôsobila veľké materiálne škody.

Búrky ešte neznamenajú koniec horúčav na Slovensku. Pri lejaku sa zníži teplota len lokálne a na niekoľko hodín. Tropické teploty, avšak nie tak vysoké ako dnes, pretrvajú podľa meteorológov aj v najbližších dňoch.

Pre horúčavy začali vlaky na niektorých úsekoch jazdiť pomalšie, pretože sa rozťahujú koľajnice. V lesoch zase zakázali zakladať ohne pre hrozbu požiarov. Lekári ľuďom aj zvieratám odporúčajú dodržiavať pitný režim a nezdržiavať sa na slnku, dopravný podnik zase obmedziť cesty v prehriatych vozidlách. Niektoré obce majú problémy s dodávkami pitnej vody.

V Maďarsku padol absolútny teplotný rekord

V Maďarsku dnes padol absolútny teplotný rekord. V ostatných 130 rokoch, kedy viedli oficiálne záznamy teplôt, ešte nikdy nenamerali 41,9 stupňa Celzia, ako dnes.

Údaj o zatiaľ neoficiálnej rekordnej teplote zaslal meteorologickej službe automatický merač tepla v Kiskunhalasi popoludní o 15.00 h.

Doteraz najvyššiu teplotu zaznamenali 21. augusta 2000 v Békešskej Čabe s hodnotou 41,7 stupňa. Teploty v Maďarsku však ešte stúpajú, je možné, že tento dnešný rekord nebude posledný.

V Česku očakávajú búrky

V Českej republike bolo v piatok najhorúcejšie na južnej Morave, kde teplota dosahovala 35 stupňov Celzia. Meteorológovia očakávali, že v sobotu sa mierne ochladí na 32 stupňov a vzniknú búrky. Ako informoval na svojej internetovej stránke denník Lidové noviny, už v noci na piatok napáchala veterná smršť škody v južných Čechách. Povyvracala stromy a potrhala elektrické vedenie. Podľa energetikov vznikli škody za státisíce korún.

Horúčavy spôsobili v Rakúsku a Rumunsku štyri úmrtia

V Rakúsku podľa zdravotníkov horúčava spôsobila tri úmrtia. Informovali o tom záchranári. V meste Graz našli vo štvrtok popoludní v parku mŕtveho 56-ročného muža, pravdepodobne bezdomovca. Muž, ktorý ležal na lavičke, bol pravdepodobne opitý a očividne dehydrovaný, uviedla miestna organizácia Červeného kríža. V tom istom meste vo štvrtok vo svojom byte skolabovala 80-ročná žena. Keď prišli záchranári, bola už mŕtva. Podľa záchranárov bolo v jej byte extrémne horúco. Horúčava spôsobila aj srdcový záchvat 83-ročného dôchodcu, ktorý zomrel vo svojom byte v Knittelfelde približne 30 kilometrov od mesta Graz. Podľa Augusta Bäcka zo štajerskej organizácie Červeného kríža všetky tieto tri úmrtia spôsobila horúčava.

V Bulharsku, kde teploty dosahovali 40 stupňov Celzia, extrémne teplo usmrtilo najmenej jednu osobu a pre slabosť hospitalizovali ďalšie desiatky ľudí. Na juhu krajiny vypukli lesné požiare a v piatok tam v troch mestách vyhlásili mimoriadnu situáciu.

Rumunsko a Chorvátsko: Viac ako 40 stupňov v tieni

Ľudia v Rumunsku čoraz viac trpia horúčavami. Ministerstvo zdravotníctva dnes po krízovom zasadaní vlády oznámilo, že od začiatku týždňa si počasie vyžiadalo minimálne sedem mŕtvych. Len vo štvrtok zaznamenali dve obete. Na juhu a juhozápade krajiny v 15 obciach namerali teploty 40 stupňov Celzia.

Horúčavy zabíjali aj v Chorvátsku. Ako dnes oznámili médiá, obeťou je 56-ročná žena, ktorá skolabovala v centre Záhrebu. V prístavnom meste Rijeka na severnom pobreží Jadranu vo štvrtok namerali 40-stupňové teploty.

V rumunských Karpatoch zaznamenali teploty nad 30 stupňov dokonca aj v nadmorskej výške viac ako 1000 metrov. V 32 z celkového počtu 41 rumunských okresov a v metropole Bukurešť zaviedli kvôli horúčavám mimoriadne opatrenia, predbežne do nedele.

V snahe chrániť povrch ciest pred zničením po celej krajine zakázali premávku vozidiel s hmotnosťou nad 7,5 tony. Vlaky majú obmedzenú maximálnu rýchlosť, keďže koľajnice sa vplyvom vysokej teploty zdeformovali.

Pre horúčavy vyhlásili v Macedónsku mimoriadnu situáciu

Macedónska vláda vo štvrtok vyhlásila pre vysoké teploty mimoriadnu situáciu. Znamená to napríklad skrátenie pracovnej doby na šesť hodín denne. Mimoriadne opatrenia majú v krajine platiť najmenej 14 dní. V nadchádzajúcich dňoch totiž v Macedónsku očakávajú teploty až 44 stupňov Celzia. Nezvyčajne horúce počasie je hlavne na juhu krajiny. Ministerstvo zdravotníctva v piatok vyzvalo obyvateľov na opatrnosť a upozornilo, že pri horúčavách hrozí otrava jedlom. Zároveň vyzvalo na to, aby obyvatelia pili vodu iba zo známych zdrojov.

Srbská vláda pre vysoké teploty odporučila v čase od jedenástej do šestnástej hodiny pracovné prestávky. Mimoriadnu situáciu nevyhlásili, pretože srbské zákony nehovoria o horúčavách ako o dôvode na takýto krok. Uviedol to minister práce Rasim Ljajič. Dodal, že podľa zákona z roku 1972, ktorý je stále v platnosti, patria medzi prírodné katastrofy povodne a zemetrasenia ale nie horúce počasie. V súvislosti s požiadavkami na skrátenie pracovnej doby vláda uviedla, že sa tak môže stať iba na základe dohody odborov a zamestnávateľov, inak by čelila žiadostiam o kompenzácie. Množstvo štátnych aj súkromných podnikov však pracovnú dobu skrátilo.

Bosna asi vyhlási stav prírodnej katastrofy

Zdravotnícke úrady v Bosne dnes oznámili, že ak nepoľavia horúčavy, ktoré krajinu sužujú, navrhnú vyhlásenie stavu prírodnej katastrofy.

Miestni meteorológovia však predpovedajú ďalšie zvýšenie teplôt. V Mostare vo štvrtok zaznamenali 41 stupňov Celzia, čím sa mesto na juhu Bosny stalo najhorúcejším mestom v Európe. V uliciach bola teplota ešte vyššia a na priamom slnku dosahovala takmer 50 stupňov.

Kliniky po celej krajine riešili dvojnásobok súrnych prípadov v porovnaní s normálom - išlo hlavne o úpaly, srdcové, respiračné a zažívacie problémy.

Predstavitelia mestečka Čitluk, asi 30 kilometrov južne od Mostaru, medzičasom vyhlásili stav prírodnej katastrofy po tom, čo mesto začali ohrozovať požiare v okolitých horách. Silné požiare hlásili aj z okolia južného mesta Trebinje pri hraniciach s Chorvátskom, ako aj pri meste Banja Luka na západe krajiny. Podľa hasičov všetky požiare sú pod kontrolou.

Pri severobosnianskom meste Bosanski Šamac uhynulo päť ton rýb, väčšinou šťúk, keď teplota vody v jazere presiahla 32 stupňov Celzia, čo vyvolalo nedostatok kyslíka.

Grécko bojuje s požiarmi, o pomoc požiadalo EÚ

Extrémne horúčavy očakávajú v Grécku do polovice budúceho týždňa. Na svojej internetovej stránke o tom informovala grécka rozhlasová stanica ERA. Na západe a severe krajiny sa majú teploty cez víkend vyšplhať na 41 stupňov Celzia a začiatkom budúceho týždňa až na 43 stupňov. Ministerstvo zdravotníctva pre vlnu horúčav vyhlásilo vo všetkých nemocniciach stav pohotovosti. Zdravotníci odporučili občanom, aby nosili klobúky a slnečné okuliare, pili veľa vody, jedli málo a vyhýbali sa alkoholu.

Grécki požiarnici pokračujú v boji s desiatkami lesných požiarov, ktoré zúria po celej krajine. Šírenie plameňov podporuje silný vietor a čoraz vyššie teploty, ktoré majú cez víkend dosiahnuť 40 stupňov Celzia. V priebehu júla v Grécku vypuklo približne 1500 požiarov, čo je dvojnásobok v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Okrem požiarov, ktoré vypukli prirodzene, sa zodpovednosť za mnohé pripisuje developerom a ich snahám zlikvidovať les s cieľom postaviť na vypálenom území domy.

Stále neuhasený lesný požiar na Peloponéze si vyžiadal evakuáciu viacerých miest a letných táborov. Požiarnici s plameňmi bojujú aj na ostrove Zakynthos v Iónskom mori, pri meste Nafpakthos v centrálnej časti krajiny a v regióne Mani na juhu Peloponézu. Úrady vo štvrtok oznámili, že oheň za dva dni zničil osem dedín pri meste Korint západne od Atén. Len v priebehu uplynulých 24 hodín museli hasiči zasahovať proti viac ako 150 požiarom. Zjavne preťažené Grécko požiadalo o pomoc EÚ. Francúzsko vysiela hasiace lietadlo a Nemecko ponúklo vrtuľník.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Hitparáda štiav
 2. 14. ročník AmCham „JOB FAIR“ v Košiciach
 3. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 4. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 5. Malé knedličky, veľké dojmy
 6. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 7. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 8. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 9. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 10. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 11 742
 2. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 10 247
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 8 656
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 5 956
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 758
 6. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 4 092
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 496
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 3 110
 9. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017 2 333
 10. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 183

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. Keď pôjdeme tvrdou silou, nemáme šancu.

KULTÚRA

Minúta po minúte: La La Land zatiaľ získal štyroch Oscarov

Odovzdávanie budeme sledovať naživo.

TECH

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali Nokiu 3310

Majú Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

ŠPORT

Sagan ukázal cit pre taktiku a ešte lepšiu formu ako pred rokom

V sobotu bol druhý, v nedeľu už vyhral.

Neprehliadnite tiež

Raper Kali: Silným motívom je smrť Róberta Remiáša

Raper Kali, vlastným menom Koloman Magyary (34), napísal titulnú pesničku k filmu Únos. Tvrdí, že ho obdobie 90. rokov láka.

Kaliňák sa potichu zmieril so sporným stavbárom z Gorily

Rezort vnútra viedol sériu súdnych sporov so stavebnou firmou Euro-Building, ktorá figuruje vo viacerých kauzách. Potichu uzavreli zmier.

Prioritou v rómskej otázke je vzdelávanie, zhodli sa účastníci relácie

Vláda predstavila akčné plány na integráciu rómskej menšiny.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop