"Harmonogram v rámci implementácie SIS One4All stále platí, a preto v zásade nie je dôvod aby sa posúvali termíny aj vstupu jednotlivých krajín do Schengenu," vyhlásil Kaliňák.
V príprave na nový informačný systém, v ktorom si zúčastnené štáty vymieňajú bezpečnostné údaje, podľa správ z minulého týždňa neuspelo deväť starých členských krajín únie; údajne išlo o Belgicko, Dánsko, Španielsko, Fínsko, Nórsko, Island, Taliansko, Grécko a Holandsko. Prípadný krach zavedenia SIS by mohol ohroziť aj samotné rozšírenie Schengenu o nové členské krajiny EÚ vrátane Slovenska.
Schengenský priestor by sa na cestných, železničných a námorných hraniciach mal o osem nových členských krajín EÚ vrátane Slovenska rozšíriť ku koncu roka. Od apríla 2008 majú skončiť aj kontroly na letiskách.
Rozšírenie Schengenu je prioritou portugalského predsedníctva
Rozšírenie schengenského priestoru je prioritou portugalského predsedníctva v Európskej únii. Vyhlásil to dnes na tlačovej besede po skončení rokovania európskych ministrov vnútra v Bratislave námestník portugalského ministra vnútra Jose Magalháes.
Magalhaes, ktorého krajina predsedá do konca roka EÚ, potvrdil, že niektoré krajiny neuspeli v testoch na SIS a budú ich musieť opakovať. Odmietol však menovať, ktoré štáty to boli. Zdôraznil, že vo zvyšných týždňoch do konca augusta je dosť času na to, aby kritériá splnili. "Sme radšej optimistickí a dynamickí ako pesimistickí a pasívni," povedal.
Informačný systém SISone4ALL musia mať všetci členovia schengenu funkčný do konca augusta. Aj vďaka tejto databáze sa budú môcť podľa Magalháesa slušní ľudia voľne pohybovať a kriminálnici budú pod kontrolou. Magalhaes tiež predložil návrh na vytvorenie helpdesku, ktorý by bol nepretržite k dispozícii krajinám v procese implementácie.
Ministri sa zároveň dohodli na vzájomnej výmene komunikačných stratégií na zabezpečenie informovanosti o pripravenosti krajín na vstup do Schengenu.
SIS I+ len pre 18 štátov
Schengenský informačný systém (SIS I+) vo svojej súčasnej podobe nie je schopný poskytovať služby pre viac ako 18 štátov, je nevyhnutné vyvinúť novú, druhú generáciu Schengenského informačného systému - SIS II, ktorého vývoj v súčasnosti intenzívne prebieha.
SISone4all umožní členským štátom, ktoré pristúpili k EÚ 1. mája 2004, pripojenie k SIS I+ do konca roka 2007. Ten sa využíva na hraničných priechodoch a tiež napomáha odhaľovaniu trestnej činnosti aj v rámci vnútrozemia jednotlivých členských štátov. Umožňuje príslušníkom bezpečnostných zložiek monitorovať údaje o osobách a predmetoch, ktoré boli do databázy zaradené v ktoromkoľvek inom štáte Európskej únie.
Pochvala od Langera
O vstupe Slovenska do schengenu sa dnes pozitívne vyjadril aj český minister vnútra Ivan Langer. Povedal, že od jeho posledného vyjadrenia, podľa ktorého ak Slovensko kritériá nesplní, ČR sprísni hraničné kontroly, sa niečo nezmenilo, niečo zmenilo a niečo sa zmení. "Nezmenila sa moja viera, že SR kritériá splní, zmenilo sa, že Slovensko už kritériá plní a zmení sa, že keď budúci rok pôjdem na Slovensko, už ma na hranici nebude nikto kontrolovať," vyhlásil.
Slovensko sa podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka v súčasnosti sústredí na kontrolu pripravenosti letísk. Letiská v Poprade a v Košiciach už sú pripravené, bratislavské bude do septembrovej návštevy hodnotiteľov z EÚ tiež, dodal. Kaliňák tiež vyhlásil, že rezort vnútra chce presviedčať o našej pripravenosti aj občanov starých členských krajín schengenu tak, že bude pozývať ich novinárov na slovensko-ukrajinskú hranicu. Našich občanov bude informovať kampaň, na ktorú rezort vyhlásil verejnú súťaž.
Autor: zh

Beata
Balogová
