"Keby došlo k zhode učiteľov na tom, čo treba vyškrtať, predpokladám, že o pol roka až rok by mohli byť prvé návrhy učebných osnov a tematicko-časových plánov hotové," povedal Zelina. Najskôr však budú musieť učitelia a ďalší odborníci vytvoriť komisie, ktoré rozhodnú, ako sa učivo zmení, ktoré informácie sa vypustia, a ktoré doplnia, dodal Zelina. "Komisie by mohli byť vymenované v septembri," dodal.
Úpravy podľa Zelinu zasiahnu všetky predmety, ako chémia, dejepis, či slovenský jazyk, ale aj odborné oblasti na stredných školách a medzipredmetové súvislosti. Keď sa predmetové a odborné komisie dohodnú na tom, čo by mal žiak v jednotlivých ročníkoch ovládať, komisie pre vzdelávacie oblasti by mali spojiť informácie do širších okruhov. Očakáva sa, že žiaci tak získajú vedomosti vo väčších súvislostiach a preto ich budú vedieť lepšie uplatniť v reálnom živote. "Učiť v siedmom ročníku styčnicu ku kruhu (geometria) nemá žiadny praktický význam," povedal Zelina.
Výsledkom snaženia komisií by mal byť obsah učiva, ktorý bude platný pre všetky školy. Okrem toho by sa však mal otvoriť aj priestor pre tvorivosť samotných škôl. "Snažíme sa udržať pomer 60:40 medzi takzvaným národným kurikulom a školskými učebným programami," spomenul Zelina. Ak škola a učitelia nedokážu vymyslieť vlastný obsah učiva, budú môcť učiť po starom, dodal. Nemala by sa tak podľa neho opakovať situácia z Česka, kde školy podľa zákona budú musieť od septembra učiť podľa vlastných učebných programov, no mnohé sa sťažovali, že ich nedokážu vytvoriť.
Zmeny vo vzdelávaní budú podľa Zelinu sprevádzať aj novinky v skúšaní žiakov. "Ťažko sa to presadzuje, ale na každom stupni vzdelávacieho systému by malo byť meranie," spomenul odborník. Terajšiu externú maturitu a Monitor deviatakov by malo doplniť napríklad aj celoštátne skúšanie po skončení prvého stupňa základných škôl. Zároveň by sa však mala maturita aj Monitor zjednodušiť, dodal.
Pripravované zmeny však môžu podľa Zelinu stroskotať na nedostatku peňazí. Učitelia sú dlhodobo nespokojní so svojimi platmi a v triedach je priveľa žiakov. V oboch prípadoch si zlepšenia vyžiadajú podľa odhadov miliardy korún. Reformu môže zastaviť aj zmena vlády, pretože budúci čelní predstavitelia štátu sa s ňou nemusia stotožniť, dodal Zelina.
Tri slovenské gymnázia by napriek aktuálnym prípravám na reformu mali začať učiť modernejšie už v predstihu od najbližšieho septembra. Čaká ich experimentálne overovanie učiva, ktoré už skôr upravil tím odborníkov zo Štátneho pedagogického ústavu pod vedením Pavla Černeka. Tradičné predmety by okrem iného mali nahradiť širšie vzdelávacie oblasti.
K zmenám vo vzdelávaní by mal prispieť nový školský zákon, ktorý ministerstvo školstva taktiež pripravuje. Kritici mu doposiaľ vyčítali najmä to, že ponecháva naďalej priveľa právomocí štátu na úkor samotných škôl.
Miroslav Grman prl pto