SME

Migaš: V SR a Maďarsku je spoločná vôľa pozerať sa pragmaticky dopredu

Bratislava 22. júla (TASR) - Slovensko-maďarské vzťahy sa podľa veľvyslanca SR v Budapešti Juraja Migaša po minuloročných výkyvoch "normalizovali", čo ...

Bratislava 22. júla (TASR) - Slovensko-maďarské vzťahy sa podľa veľvyslanca SR v Budapešti Juraja Migaša po minuloročných výkyvoch "normalizovali", čo dokladá aj vedenie politického dialógu na najvyššej úrovni.

Veľvyslanec ocenil najmä 14-bodový dokument o spolupráci, na ktorom sa zhodli premiéri oboch krajín Robert Fico a Ferenc Gyurcsány počas júnového stretnutia v Bratislave. "Svedčí to o tom, že je skutočne vôľa pozerať sa spoločne pragmaticky dopredu," povedal pre TASR.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Problémy vo vzťahoch minulý rok vyvrcholili zrušením dvojstranného rokovania predsedov vlád v Budapešti, ktoré Gyurcsány náhle zavrhol s odkazom na protimaďarské prejavy na Slovensku a nacionalistické prejavy vládnej SNS.

Migaš tvrdí, že vzájomné kontakty sú v skutočnosti lepšie, ako by sa mohlo zdať podľa obrazu v médiách. "Je snaha vidieť naše vzťahy cez prizmu niektorých negatívnych prvkov, ktoré sa prejavili a ktoré sú potom medializované. Som za to, aby sa dával realistický obraz týchto vzťahov a kontaktov," povedal.

Za dôležité považuje veľvyslanec zbaviť sa "historického balastu", ktorý vzájomné vzťahy stále zaťažuje. Myslí si, že v tomto smere by napomohla učebnica o spoločných dejinách. "Chceme vytvárať priestor na stretávanie mladých historikov a urobíme všetko pre to, aby myšlienka vzniku spoločnej učebnice bola nejakým spôsobom realizovaná," uviedol.

SkryťVypnúť reklamu

Diplomat zároveň zdôraznil, že treba podporovať čo najširšiu dvojstrannú spoluprácu. Pripomína pritom, že tempo slovensko-maďarských vzťahov je diktované zvyčajne jednou témou - problematikou národnostných menšín. "Musíme čoraz viac presadzovať, a to je aj zámerom toho 14-bodového programu, aby tie vzťahy boli čo najširšie - od severu Slovenska po juh Maďarska, aby sa do vzájomnej slovensko-maďarskej spolupráce zapojilo čo najviac ľudí, vrátane mládeže a študentov," povedal.

Veľmi pozitívne trendy vidí Migaš v prihraničnej oblasti, keď na oboch stranách hranice pôsobí deväť euroregiónov. Ďalšej spolupráci však napomôže aj budúcoročné zrušenie hraničných kontrol po vstupe krajín do Schengenu. "Len v rokoch 2007-2013 by malo ísť do tejto oblasti na projekty približne 216 miliónov eur z finančných prostriedkov EÚ. To doslova volá a provokuje po spolupráci a vytváraní spoločných projektov," uviedol ambasádor. Pripomenul, že dohoda premiérov obsahuje aj rozvoj infraštruktúry medzi oboma krajinami, v októbri by napríklad mala byť podpísaná zmluva o výstavbe dvoch mostov cez rieku Ipeľ.

SkryťVypnúť reklamu

Pozitívne prvky vo vzťahoch sa podľa Migaša prejavujú v mnohých ďalších oblastiach. "Veľmi vysokým tempom rastie vzájomný obchod, dnes je to na úrovni 4,3 miliardy dolárov. V Maďarsku pracuje okolo 25-tisíc našich občanov, zhruba 6000 firiem s maďarskou účasťou je zaregistrovaných na Slovensku, Maďarsko je jeden z veľkých investorov na Slovensku," konštatoval.

Maďarsko

Maďarský premiér Viktor Orbán.

Maďarsko je blízko bodu bez možnosti návratu, uviedla predstaviteľka EÚ.


TASR
Maďarský premiér Viktor Orbán.

Maďarský premiér hovorí, že Brusel tlačí štáty k začatiu rokovaní o členstve Ukrajiny v Únii.


TASR 8
Maďarský premiér Viktor Orbán.

Orbán sa s Dodikom stretol v Budapešti naposledy 17. februára.


TASR 1
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 914
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 477
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 257
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 574
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 845
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 221
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 085
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 817
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Martin Madej stvárňuje Jozefa Tisa v inscenácii Hitlerov prezident a hrá ho spôsobom, kedy je aj divák na pochybách, či v Tisovi nebolo trochu ľudskosti.

V divadle hrá Jozefa Tisa.


22
Dimitris Kourbelis oslavuje gól v prípravnom zápase Grécko - Slovensko.

Domáci futbalisti pridali v závere dve poistky.


a 1 ďalší 2
17. november v Bratislave.

To, že zo všetkých sviatkov zmizne práve 17. november, dokazuje, že sme neustrážili demokraciu.


Veronika Šikulová 58
Ilustračné foto.

Obmedzenie by malo platiť do nedeľného predpoludnia.


TASR 2

Sportnet

Dimitris Kourbelis oslavuje gól v prípravnom zápase Grécko - Slovensko.

Domáci futbalisti pridali v závere dve poistky.


Coco Gauffová a Aryna Sabalenková po finále Roland Garros 2025.

Finalistky Roland Garros sa museli vysporiadať s náročnými podmienkami.


Albert Šimek
Martin Dúbravka v drese Slovenska.

Pozrite si zostavy zápasu Grécko - Slovensko v prípravnom futbalovom zápase.


Slovenská cyklistka Viktória Chladoňová.

Slovenská cyklistka je v celkovej klasifikácii v TOP 10.


SkryťZatvoriť reklamu