SME

Požiar v Slovenskom raji sa stále nepodarilo uhasiť

Hasičom sa podarilo v teréne postaviť plošinu, kde umiestnili hasiace vaky s vodou. Chýba voda, súkromné vrtuľníky nemá kto zaplatiť.

Pre nedostupný terén sa hasičom stále nepodarilo zlikvidovať požiar lesa v Národnom parku Slovenský raj. Ten vypukol ešte v nedeľu na úpätí vrchu Koč. S pomocou troch vojenských vrtuľníkov však hasiči zabránili ďalšiemu šíreniu ohňa. Ak sa plamene nepodarí uhasiť ani v utorok, oheň pravdepodobne nechajú dohorieť, povedal ČTK veliteľ zásahu Ján Šuba.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Horia asi dva hektáre lesa, situácia sa ale veľmi nemení," uviedol Šuba. Hasiči ešte predpoludním umiestnili na kopec hasiaci vak, ktorý využívajú ako provizórnu nádrž. Sem dovážajú vodu vrtuľníkmi. Hasiči, poistení lanami, následne hasia les hadicami. Ak požiar nezlikvidujú ani v utorok, budú hasiči kontrolovať len úpätie kopca.

SkryťVypnúť reklamu

Momentálny rozsah požiaroviska v Slovenskom raji v lokalite Koč je asi 300-krát 400 metrov. Oheň sa dostal do vzdialenosti asi 100 metrov od Národnej prírodnej rezervácie Veľký Sokol.

Požiar, ktorý vypukol v nedeľu v Národnom parku Slovenský raj, sa cez noc mierne rozšíril. Hasiči dnes preto do akcie nasadili štyri vrtuľníky. Oheň zasiahol zhruba dva hektáre lesného porastu v nedostupnom teréne kopca Koč neďaleko Hrabušickej píly. Hasičom sa však podarilo v teréne postaviť plošinu, kde umiestnili hasiace vaky s vodou.

Správa parku zatiaľ pre turistov uzavrela jeden chodník. "Pre požiar sme uzavreli chodník zo Štvrtockej píly na Kopanec, ostatné chodníky sú otvorené," povedal ČTK lesník správy Slovenského raja Tomáš Dražil. Ďalšie uzávery podľa Dražila zatiaľ neplánujú.

SkryťVypnúť reklamu

Výsadkári robia prerezávku porastu, aby tam mohli umiestniť prepravný vak s vodou s objemom 2000 litrov. "Po umiestnení a stabilizácii vaku budú požiar hasiť pomocou čerpadiel a hadicového vedenia. Na požiarovisko v nadmorskej výške asi tisíc metrov nevedie žiadna prístupová komunikácia vhodná pre cisternové vozidlá. Hasiace práce preto zabezpečujú štyri vrtuľníky," informoval operačný dôstojník Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Poprade Jozef Michlík.

Dodal, že požiarovisko je v skalnom brale, v strmom asi 80 stupňovom teréne. Požiar v súčasnosti ešte nie je lokalizovaný. Na hasiacich prácach sa podieľa osem cisternových vozidiel a 38 hasičov z Popradu, Spišskej Novej Vsi, Levoče, Prešova a zo Záchrannej brigády HaZZ v Humennom.

SkryťVypnúť reklamu

Súkromné helikoptéry už odleteli

Priamo pri ohni je deväť požiarnikov. Tí musia byť istení lanami, pretože svah je veľmi strmý. Spolu sa na hasení podieľa takmer 50 ľudí a dva armádne vrtuľníky. Na pomoc by mal ešte prísť ďalší vojenský vrtuľník, dve súkromné helikoptéry však už z miesta zásahu odleteli.

Dva zo štyroch vrtuľníkov, ktoré pomáhali hasiť požiar v Slovenskom raji, sú vojenské a ďalšie dva patria súkromným firmám. Tie poukazujú na problémy s úhradou nákladov. "Vrtuľník MI-8 Air Transport Europe (ATE) z Popradu začal hasiť od 7.30 hodiny. Vzhľadom na vysoké náklady a problémy s preplácaním, bude vrtuľník s takmer 2-tisíc litrovým bambi vakom pomáhať len dve hodiny," informoval hovorca ATE Pavol Svetoň.

SkryťVypnúť reklamu

Lokalita Koč sa nachádza na pozemkoch, ktorých vlastníkom je Urbariát Spišský Štvrtok. Je to na rozhraní katastrálnych území obcí Vernár a Hrabušice.

Hasiči majú bez súkromných helikoptér problémy s vodou

Dovoz vody len s dvoma vojenskými vrtuľníkmi na požiar v Slovenskom raji sťažoval hasičom prácu. Jeden z vrtuľníkov zhadzoval vodu priamo na požiarovisko, druhý vrtuľník vyvážal vodu v OTO vaku hasičom z modulu leteckého hasenia. Tí hasili oheň priamo na zemi. Hasiči, ktorí boli priamo na mieste požiaru, však neskrývali nespokojnosť so systémom zásobovania vodou po odvolaní dvoch súkromných vrtuľníkov.

Vrtuľníky spoločnosti Air Transport Europe a Techmont prestali lietať po tom, čo nebolo jasné, či im štát zaplatí zásah pri požiari. „Dve hodiny sme lietali z lásky k prírode, ale pre neujasnené financovanie končíme,“ povedal pre agentúru SITA hovorca ATE Pavol Svetoň. Odstavenie dvoch vrtuľníkov sa prejavilo v zásobovaní hasičov vodou priamo na požiarovisku. „Vyzerá to tak, že máme viac vody na pitie, ako na hasenie,“ posťažoval sa jeden zo zasahujúcich hasičov. Poobede sa situácia mierne zlepšila, keď bol do zásahu povolaný tretí vrtuľník patriaci firme Techmont. Vrtuľníky boli jedinou možnosťou, ako sa dala voda dopraviť k požiaru.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa prezidenta hasičského a záchranného zboru Jozefa Paluša, ktorý prišiel na miesto požiaru, nie je na Slovensku nedostatok vrtuľníkov, ale peňazí na preplatenie zásahov. Hasiči zatiaľ neuvažujú o zakúpení vlastného vrtuľníka. Hasičský vrtuľník by bol využitý len pár dní v roku, a to si podľa Paluša nemôže dovoliť žiaden prevádzkovateľ. „Ja by som skôr videl cestu vo vytvorení akéhosi fondu na ministerstve pôdohospodárstva, ktoré by malo zastrešovať všetkých vlastníkov lesa. Tak, aby v tomto fonde boli prostriedky na zabezpečenie vrtuľníkov. Pretože vrtuľníky na území Slovenska sú. Len sú súkromné a treba ich zaplatiť,“ uviedol Paluš.

Požiar zasiahol veľmi cenné územia z hľadiska ochrany prírody

Požiar, ktorý sa rozhorel v nedeľu v Slovenskom raji, zasiahol z pohľadu ochrany prírody veľmi cenné územie.

SkryťVypnúť reklamu

"Horí asi 300 metrov od hranice Národnej prírodnej rezervácie Sokol. Ide o lokalitu, ktorá je navrhovaná do A zóny národného parku, teda do územia s najprísnejším stupňom ochrany," uviedol pre TASR hovorca Správy Národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil. Dodal, že horí starý, asi 130-ročný les, do ktorého človek nezasahoval.

Požiar zatiaľ neohrozuje značkované turistické chodníky. „Rokliny Veľký Sokol, Piecky, Suchá Belá, ako aj ostatne rokliny Slovenského raja sú prístupné pre turistov,“ informoval SITA predseda Mikroregiónu Slovenský raj – sever Štefan Labuda. Požiar zasiahol les, kde nie sú značkované chodníky. Najbližšie k požiaru sa nachádza turistický chodníky cez Veľký Sokol.

Príčinou požiaru je pravdepodobne blesk

Príčinou požiaru, ktorý sa šíri po zemi, bol podľa Šubu s najväčšou pravdepodobnosťou blesk. Rozsah požiaru a výšku škody hasiči zatiaľ nespresnili. Šuba odhadol, že oheň zasiahol dva až tri hektáre lesa.

SkryťVypnúť reklamu

Lesné požiare boli na Slovensku tento rok aj na jar, keď taktiež niekoľko týždňov panovalo suché počasie. K najväčším patril oheň v Tatrách pri Štrbskom Plese začiatkom apríla, či pri obci Stráne. Neskôr vypukol požiar aj pri obci Staré Hory medzi Banskou Bystricou a Ružomberkom, či v rekreačnej oblasti Remata neďaleko Handlovej.

Požiare sú v Slovenskom raji časté

V Slovenskom raji sa požiare vyskytujú opakovane, podľa lesníka správy Slovenského raja Tomáša Dražila ide o jednu z najrizikovejších oblastí na Slovensku. Pre vápencový podklad totiž počas sucha povrch rýchlo vysychá. Najväčšie lesné požiare zasiahli národný park v roku 1976, keď vyhorela roklina Kyseľ a v roku 2000, keď oheň zachvátil 80 hektárov lesa. Roklina Kyseľ je pre turistov dodnes uzavretá.

SkryťVypnúť reklamu

Lesné požiare boli na Slovensku tento rok aj na jar, keď taktiež niekoľko týždňov panovalo suché počasie. K najväčším patril oheň v Tatrách pri Štrbskom Plese začiatkom apríla, či pri obci Stráne. Neskôr vypukol požiar aj pri obci Staré Hory medzi Banskou Bystricou a Ružomberkom, či v rekreačnej oblasti Remata neďaleko Handlovej.

Uplynulý týždeň zaevidovali na Slovensku takmer 300 požiarov v prírode, z toho v 36 prípadoch išlo o lesné požiare. Najzávažnejšie lesné požiare hasili v okresoch Senica, Trenčín, Žilina, Námestovo a Spišská Nová Ves. Príčinou bolo predovšetkým používanie otvoreného ohňa, na svedomí ich však môžu mať aj kúsky skla či ohorok cigarety. Od nedele hasiči zápasia s lesným požiarom v Slovenskom raji pri Hrabušiciach v okrese Spišská Nová Ves. Podľa informácií hovorkyne HaZZ Aleny Bučekovej je na mieste približne 40 príslušníkov HaZZ zo Spišskej Novej Vsi, Popradu, Levoče, Prešova a z Humenného, technika a dva vrtuľníky.

SkryťVypnúť reklamu

V Hrabušiciach bol aj najtragickejší lesný požiar posledných rokov, pri ktorom koncom októbra 2000 prišlo o život sedem ľudí. Škody sa vyšplhali na takmer 366 miliónov korún a ohňu padlo za obeť 67 hektárov lesného porastu. K najrozsiahlejšiemu lesnému požiaru prišlo koncom augusta 1992 v katastri obcí Lozorno, Pernek a Malacky v okrese Bratislava - vidiek. Požiar sa vplyvom silného vetra a extrémne suchej drevnej hmoty veľmi rýchlo rozšíril na plochu 1 171 hektárov, škody vyčíslili na 56,6 milióna. Presná príčina nebola objasnená, do úvahy prichádzalo samovznietenie v priestore silážneho žľabu, nedbalosť, vylúčené však nebolo ani úmyselné podpálenie.

Autor: zh, mš

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 837
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 433
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 898
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 520
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 136
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 889
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 369
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 1 839
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračná fotografia.

Nemocnice ročne zaznamenajú desiatky útokov pacientov na zdravotníkov.


Možno ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková bude vedieť, čo je to superpotrat.

O Robertovi Ficovi si treba pamätať, že z neho slová nevypadávajú náhodne.


Matej Ovčiarka je už novým šéfom sekcie plánu obnovy na ministerstve zdravotníctva.

Ovčiarka šéfuje plánu obnovy na ministerstve zdravotníctva od stredy.


Rudolf Huliak mal narodeniny

Nie, vaša kancelária nie je súkromná.


Sportnet

Na snímke zľava rozhodcovia stretnutia Tomáš Roszbeck, Peter Ziemba a Tomáš Vorel.

Musíme komplexne zhodnotiť situáciu, reagoval Ružbarský.


a 1 ďalší
Juraj Slafkovský.

Slafkovský zrejme bude obľúbencom perfekcionistov.


Mike Buckna.

Spomienka na premiérový titul československých hokejistov.


Pavol Komár
Ondřej Palát.

Nemec už prisľúbil účasť na MS. Stretne sa so spoluhráčmi.


SkryťZatvoriť reklamu