BRATISLAVA 23. júla (SITA) - O korupcii v orgánoch územnej samosprávy je presvedčených viac ako 50 % Slovákov, uvádza sa v tlačovej správe Transparency International Slovensko (TIS) o hodnotení prístupov k obsadzovaniu miest v krajských mestách SR. Údaj je z roku 2003 a je hlavným dôvodom, prečo sa TIS v rámci monitoringu činnosti miestnych samospráv zamerala na personálnu politiku veľkých slovenských miest. Monitoring TIS sa uskutočnil v marci a apríli tohto roku vo všetkých slovenských krajských mestách. Podľa Emílie Sičákovej - Beblavej z TIS krajské mestá nejdú pri úprave pravidiel o obsadzovaní miest a postov v miestnej samospráve nad zákonný rámec, nechávajú si však voľnú ruku pre prípady, kde sledujú konkrétny cieľ, čím poskytujú priestor neprehľadnosti pri obsadzovaní miest v miestnej samospráve. Pracovný pohovor sa vo väčšine prípadov neuskutočňuje formou štandardizovaných písomných textov. Krajské mestá nemajú predpisy na riešenie prípadného konfliktu záujmov členov výberových komisií, uvádza sa v správe TIS.
Z prieskumu TIS vyplýva, že nie všetky krajské mestá na Slovensku majú vypracované interné pravidlá pre obsadzovanie pracovných miest. Organizačný poriadok mesta Košice neobsahuje pravidlá na výber zamestnancov mesta, alebo zástupcov mesta v obchodných spoločnostiach. Magistrát v Bratislave sa vo svojom poriadku takisto nevenuje pravidlám výberového konania. Uvedený problém neriešia ani organizačné poriadky Žiliny, Nitry a Banskej Bystrice. Pozitívnejšie možno v tomto smere hodnotiť Trnavu, Prešov a Trenčín, pokračuje TIS.
Väčšina slovenských krajských miest okrem Žiliny, Prešova a Košíc nezverejňuje aktívne informácie o obsadzovaní postov ich zástupcov vo firmách, kde majú svoj majetkový podiel. V Žiline sa však neuskutočňujú výberové konania na vedúce zamestnanecké miesta a to isté platí pre Banskú Bystricu. "Ak by platil stav zistený monitoringom, tak v uvedených mestách sa dokonca porušujú zákony. Skutočnosť, že tieto dve mestá nemajú formálne upravený spôsob výberu zamestnancov, zvyšuje pravdepodobnosť platnosti nášho zistenia," uvádza sa v správe TIS. Väčšina krajských miest nerobí výberové konania na miesta zástupcov - členov štatutárnych a kontrolných orgánov - mesta v obchodných spoločnostiach, v ktorých má mesto podiel. "Vo väčšine miest sa o týchto pozíciách rozhoduje politicky na mestskom zastupiteľstve. Pri členoch predstavenstva je treba vnímať tento fakt pomerne negatívne," pripomína TIS.
Výberové konania na miesta vedúcich zamestnancov sa uskutočňujú v súlade so Zákonom o výkone prác vo verejnom zákone. Na výberové konania v príslušnej obci TIS odporúča vypracovať verejne dostupnú internú smernicu. TIS ďalej odporúča, aby obce zaviazali k dodržiavaniu uvedeného procesu výberového konania aj rozpočtové a príspevkové organizácie, ktoré spadajú do ich pôsobnosti, ako aj firmy s majetkovou účasťou obce. Podľa TIS by sa výberové konania mali robiť aj na miesta referentov.