Požiar lesného porastu v Národnom parku Slovenský raj sa rozšíril už na plochu šesť hektárov. Hasiči sa snažia zabrániť postupu ohňa do rokliny Sokol. Pre nedostupný terén hasili oheň len vrtuľníkmi, jeden stroj však museli presunúť k ďalšiemu požiaru, ktorý vypukol v Poráčskej doline pri obci Poráč. Horieť začal aj les pri Osrblí.
Riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Poprade Ondrej Šproch pre TASR uviedol, že na vrchole fúka silný vietor. "Dal som pokyn, aby sa výsadok stiahol. Ohrozené sú životy ľudí. Pokračovať v hasení budeme iba pomocou troch vrtuľníkov s bambi vakmi, z ktorých sú dva vojenské a jeden patrí súkromnej firme," spresnil riaditeľ.
"Oheň je momentálne v moci prírody, my zaujímame už len obranné postavenie," uviedol Šuba. Vrtuľníkmi podľa Šubu len tlmia šírenie ohňa, ten pomaly smeruje hlbšie do Slovenského raja. Žiadne ľudské obydlia nie sú ohrozené. Hasičom pravdepodobne pomôže až prípadný výdatnejší dážď, dodal šéf zásahu.
Nasadení hasiči plánujú pieskovaním brániť širšie okolie požiaru na miestach, kde sa dostanú so svojou technikou, uviedol Šuba.
Ešte v pondelok Šuba uviedol, že ak požiar dnes nezvládnu, pravdepodobne ho nechajú vyhorieť. Práce totiž znemožňuje extrémne komplikovaný terén a neexistujúci prístup pre hasičskú techniku.
Na likvidáciu požiaru je nasadených do 70 hasičov z Popradu, Levoče, Spišskej Novej Vsi, Banskej Bystrice, Prešova, Záchrannej brigády z Humenného a modul leteckého hasenia.
Zatiaľ uzavretý jeden turistický chodník
Oheň sa na kopci Koč vznietil ešte v nedeľu, podľa hasičov je pravdepodobnou príčinou blesk. Pre požiar zatiaľ v národnom parku uzavreli jeden turistický chodník, ďalšie trasy ostávajú otvorené.
Horí asi 100 metrov od hranice Národnej prírodnej rezervácie Sokol. Ide o lokalitu, ktorá je navrhovaná do A zóny národného parku, teda do územia s najprísnejším stupňom ochrany.
Požiare v Slovenskom raji sa opakujú, ide totiž o rizikovú oblasť, ktorá pri obdobiach bez dažďa rýchlo vysychá. V roku 1976 vyhorela roklina Kyseľ, ktorá je pre turistov dodnes uzavretá. Pred siedmimi rokmi zas v Slovenskom raji horelo 80 hektárov lesa.
Les horí aj pri obci Poráč a pri Osrblí
Predpoludním dostali hasiči v Spišskej Novej Vsi hlásenie o lesnom požiari pri obci Poráč. Podľa informácií z operačného strediska Hasičského a záchranného zboru v Spišskej Novej Vsi na miesto požiaru odletel na obhliadku jeden z vrtuľníkov, ktoré hasia požiar v Slovenskom raji. Posádka vrtuľníka sa snaží navigovať hasičov, ktorí idú k požiaru po zemi. Podľa prvých informácií horí lesný porast v skalnatom a ťažko dostupnom teréne.
Aj tento požiar sa bude hasiť výlučne s vrtuľníkmi. Hasiť tu bude jeden z dvoch vojenských vrtuľníkov, ktoré zasahujú v Slovenskom raji. Podľa informácií z operačného strediska HZZ v Spišskej Novej Vsi oheň horí v rokline v skalnom a neprístupnom teréne pre techniku aj pre ľudí. Podľa prvých odhadov šírka požiaroviska je okolo 500 metrov. Príčina vzniku požiaru je zatiaľ neznáma.
Horí aj les pri osade Osrblie na strednom Slovensku. Oheň zasiahol plochu jedného hektára, informovala hovorkyňa Hasičského a záchranného zboru Alena Bučeková.
Vizitka Národného parku Slovenský raj
Názov
Národný park Slovenský raj (toto pomenovanie sa začalo používať v roku 1921)
Poloha
vo východnej časti Slovenska v oblasti Spiša (severovýchodná časť Slovenského rudohoria a juhovýchodná časť Fatransko-tatranskej oblasti
Okresy
Spišská Nová Ves, Poprad, Rožňava, Brezno
Vznik
od roku 1964 bolo územie chránenou krajinnou oblasťou a 18. januára 1988 bolo vyhlásené za národný park
Rozloha
19.763 hektárov (ochranné pásmo 13.011 hektárov), výmera územia európskeho významu - 16.163 hektárov
Najvyšší bod
Predná hoľa (1545 metrov nad morom)
Najnižší bod
miesto, kde rieka Hornád opúšťa park (466 metrov nad morom)
Popis
- pôvodne bola celá oblasť národného parku veľkým plošným celkom, ktorý postupne toky riek a potokov rozkrájali na niekoľko väčších a menších plošín; menšie toky vytvorili za tisícročie pre Slovenský raj charakteristické kaňony a rokliny s vodopádmi, ktoré sú sprístupnené formou chodníkov a rebríkov
- na plošinách sa nachádzajú mnohé krasové javy - závrty, škrapy, podzemné jaskyne a diery
- prevažnú väčšinu územia pokrývajú lesy (asi 90 percent celkovej plochy) s prevládajúcimi vápencovými bučinami
Známe miesta
- rokliny: Suchá Belá, Piecky, Sokol a Kyseľ
- vodopády: Korytový, Obrovský, Terasový, Závojový a iné
- náhorné planiny: Glac, Geravy, Pelc a Skala
- jaskyne a priepasti: nachádza sa ich tu až 350, najznámejšia a jediná sprístupnená je Dobšinská ľadová jaskyňa, zaradená na zoznam svetového prírodného dedičstva UNESCO.
Fauna a flóra
- v Slovenskom raji sú dokonalé podmienky pre zachovanie množstva ohrozených druhov vtáctva, zvierat aj rastlín.
Slovenské lesy tento rok potrápilo už viacero požiarov
Slovenské lesy tento rok potrápilo už viacero požiarov. Vypukli najmä na jar, keď niekoľko týždňov panovalo suché počasie podobne ako v týchto dňoch. Požiare podľa hasičov zapríčinili často turisti, keď v prírode zakladali oheň alebo odhadzovali cigaretové ohorky.
6. apríla
Vo Vysokých Tatrách vypukli dva väčšie lesné požiare. Ešte v ten deň sa hasičom podarilo zlikvidovať rozsiahly oheň neďaleko obce Stráne pod Tatrami, kde plamene zasiahli územie na približne 60 hektároch. Na druhý deň uhasili oheň v Rakytovci pri Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách, kde horelo na ploche asi 6,5 hektára.
15. apríla
Oheň nad Starými Horami pri Banskej Bystrici zasiahol územie 113 hektárov a spôsobil miliónové škody. Hasiči s ním bojovali niekoľko dní a 17. apríla sa začal rozhárať nanovo. Oheň zlikvidovali až 24. apríla.
22. apríla
Asi deväť hektárov lesa zasiahol požiar v rekreačnej oblasti Remata pri Handlovej. Hoci sa na druhý deň oheň podarilo uhasiť, 26. apríla sa rozhorel opäť, zlikvidovali ho o dva dni. Oheň sa šíril rýchlo kvôli silnému vetru.
3. mája
Les začal horieť pri obci Šumiac pod Kráľovou hoľou v Nízkych Tatrách. Oheň za dva dni celkovo zasiahol desať hektárov lesa, z toho bolo sedem hektárov polomu z kalamity v roku 2004.
21. mája
Horelo v Lopušnej doline pri Svite. S ohňom bojovali hasiči dva dni. Požiar zasiahol les na ploche asi dvoch hektárov a majiteľom pozemkov spôsobil škodu za 100.000 korún.
22. júla
Vypukol požiar v Národnom parku Slovenský raj. Oheň sa rozhorel na ploche asi dvoch hektárov v nedostupnom teréne kopca Koč neďaleko Hrabušickej píly. Hoci ho hasiči po niekoľkých hodinách dostali pod kontrolu, neskôr sa začal opäť šíriť aj v dôsledku vetra. Podľa najnovšieho odhadu zachvátil tri a pol hektára lesa.
Autor: zh

Beata
Balogová
