BRATISLAVA 24. júla (SITA) - Ženám, na ktorých bolo páchané násilie, pomáhajú aj samosprávne kraje. Bratislavský samosprávny kraj každoročne podporuje subjekty, ktoré poskytujú sociálnu pomoc obetiam násilia a prispieva na ich činnosť príspevkami z vlastných zdrojov. V roku 2005 týmto subjektom poskytol 9 814 000 korún, v roku 2006 to bolo 13 400 000 korún a v roku 2007 zatiaľ 14 974 000 korún. Bratislavský samosprávny kraj úzko spolupracuje s niektorými subjektmi, ktoré poskytujú sociálnu pomoc týraným a zneužívaným ženám. Úrad Banskobystrického samosprávneho kraja v roku 2007 financuje päť útulkov, jeden domov pre osamelých rodičov a jedno krízové stredisko vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti, kde je personál pripravený na špecifiká práce s klientmi, na ktorých je páchané násilie. Úrad tiež financuje 11 útulkov a dva domovy pre osamelých rodičov, ktoré sú zriadené neverejnými poskytovateľmi sociálnych služieb.
Nitriansky samosprávny kraj poskytuje poradenské služby pre ženy, na ktorých je páchané násilie, v období rozvodu, resp. na preklenutie ťažkej životnej situácie a to prostredníctvom subjektov, ktoré poskytujú sociálne poradenstvo a sociálnu prevenciu. V roku 2007 prispel úrad na ich činnosť čiastkou 1 480 000 korún. Sumou 231 000 Sk prispel na činnosť Domova pre osamelých rodičov, ktorý je v správe zariadení sociálnych služieb Nitra.
Trenčiansky samosprávny kraj má vybudovanú sieť zariadení sociálnych služieb, ktorých cieľom je pomôcť v akútnych krízových situáciách ženám, resp. deťom. Sieť tvoria štyri domy pre osamelých rodičov.
Trnavský samosprávny kraj kladie v koncepcii rozvoja sociálnych služieb dôraz na poskytovanie sociálnej pomoci, prevencie a poradenstva zameraného na riešenie krízových situácií v rodine. Poskytovaním finančného príspevku podporuje aktivity neziskových organizácií, občianskych združení, iných právnických a fyzických osôb, ktoré poskytujú poradenstvo a starostlivosť ženám, ktoré sa ocitli v krízovej situácii. Takmer vo všetkých prípadoch sú to ženy s deťmi.
Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) v oblasti poskytovania pomoci ženám, ktoré zažili alebo zažívajú násilie, zabezpečuje finančnú podporu zariadeniam, ktoré pomáhajú ženám, obetiam násilia a finančne podporuje tri organizácie. V roku 2006 poskytol ŽSK na podporu aktivít organizácií podporujúcich práva žien, na ktorých je páchané násilie 1 844 000 korún zariadeniam sociálnych služieb a 500 000 korún organizáciám poskytujúcim sociálne poradenstvo a sociálnu prevenciu v tejto oblasti.
Košický samosprávny kraj poskytuje špecifické služby pre ženy - obete násilia prostredníctvom piatich neziskových organizácií a jedného zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja. Kraj na činnosť neziskových organizácií poskytol na sociálne poradenstvo a prevenciu 1 250 000 korún, pre zariadenie sociálnych služieb 2 100 000 korún. Stredisko krízovej intervencie v Košiciach v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja, ktoré okrem iných činností poskytuje pomoc týraným ženám v domove pre osamelých rodičov, dostalo 4 350 000 korún.
Prešovský samosprávny kraj poskytol na prevádzku krízového centra pre ženy a deti pobytovou a ambulantnou formou vlani 2 112 500 korún. Centrum prevádzkuje Občianske združenie Pro Familia so sídlom v Humennom.
Informácie vyplývajú zo Správy o plnení Národného akčného plánu na prevenciu a elimináciu násilia páchaného na ženách na roky 2005 – 2008.