Súdno-lekárskej pitve sa musia podrobiť pozostatky zosnulých privezené na Slovensko pri úmrtí v cudzine. Pitva sa musí vykonať aj v tom prípade, že sa už spravila v mieste úmrtia.
"Je to zákonná úprava a úrad veľmi dôsledne trvá na tom, aby bola dodržiavaná," uviedol dnes na tlačovej besede predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Richard Demovič. "V spolupráci s ministerstvom vnútra, s ministerstvo zdravotníctva sme upozornili matričné úrady, že nesmie byť vydané povolenie na pochovanie tela, ktoré nebolo na Slovensku odpitvané, v prípade, že došlo k úmrtiu mimo hraníc SR" dodal.
ÚDZS uvažoval o pozmeňujúcom návrhu, ktorý by túto povinnosť zrušil. V súčasnosti však úvahy o zrušení tejto povinnosti prehodnocuje. "Mali sme prípad, kedy pitva nebola vykonaná tak, ako má byť vykonaná v zahraničí, takže zvažujeme, či budeme vôbec podávať pozmeňovací návrh" povedala riaditeľka sekcie dohľadu nad zdravotnou starostlivosťou ÚDZS Eva Vivodová.
Po prekročení hraníc musí byť telo prevezené na najbližšie súdno-lekárske pracovisko. Podľa slov Vivodovej prevoz tela zosnulého na Slovensko hradia poisťovne na základe komerčného poistenia, respektíve pozostalí, ak zosnulý neuzavrel komerčné poistenie. ÚDZS hradí len náklady, ktoré vznikli pozostalým na prepravu mŕtveho pri pitve na základe žiadosti pozostalého, ktorý pohreb obstaráva. Zo žiadosti a priložených dokladov musí byť zrejmé kto, kedy a kam prepravu vykonal, počet najazdených kilometrov, sadzba za 1 km a stojné v mieste pitvy.
Úprava neplatí v prípade transferu spopolnených pozostatkov na územie SR.
V roku 2006 zahynulo v zahraničí 67 slovenských občanov.
Uvedené povinnosti ukladá zákon o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou a o zmene a doplnení niektorých predpisov platný od 1. novembra 2004.
Počty zomretých Slovákov v zahraničí v predchádzajúcich rokoch úrad nesledoval, doplnila jedna z predstaviteliek úradu Eva Vivodová.
Potrebné informácie chýbajú aj Štatistickému úradu. "Miesto úmrtia sa nesleduje," poznamenal štatistik Milan Žirko. Spoľahlivé hlásenia od pozostalých či úradov o tom, kde a kedy v zahraničí občania Slovenska zomreli, podľa neho nejestvujú. Príkladom ťažkostí pri získavaní potrebných údajov bola napríklad vlaňajšia tragédia vojenského lietadla, pri ktorej v Maďarsku zahynulo 42 ľudí, dodal Žirko. Štatistický úrad mal napriek veľkej pozornosti, ktorú tragédia vzbudila, problémy vyhľadať úradné hlásenia o mieste úmrtia niektorých z obetí nešťastia, dodal.
Celkovo vlani zomrelo podľa štatistík viac než 53.000 občanov Slovenska.
Autor: zh

Beata
Balogová
