SME

EÚ skúma zásah lesníkov v Tatrách

Ťažba kalamitného dreva v Tichej a Kôprovej doline v Tatranskom národnom parku, ktorá vyvolala spor medzi lesníkmi a ochranármi, sa môže dostať až pred Európsky súdny dvor.

(Zdroj: SITA (ilustračné))

Novinárom to dnes povedal inšpektor Európskej komisie Patrick Murphy. Trojica inšpektorov z EÚ v týchto dňoch navštívila Tatry a v sprievode ministra životného prostredia Jaroslava Izáka si pozrela jednu z dolín.

"Komisia je na začiatku procesu, v ktorom posúdi postup v Tichej a Kôprovej doline," uviedol Murphy. Komisia potom môže podanie mimovládnych organizácií vyhlásiť za neopodstatnené, prípad však môže posunúť aj pred súd. Ten by prípadne mohol rozhodnúť o pokute pre Slovensko. "Mali sme viacero prípadov, ktoré sa dostali až pred súd, finančné sankcie sú však výnimočné," povedal Murphy.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhodnutie zatiaľ nepadlo

Ani po dnešnej návšteve zástupcov Európskej komisie nepadlo rozhodnutie, či zásahy v Tichej a Kôprovej doline boli alebo neboli v rozpore s európskou legislatívou. „Európska komisia nikdy nepovedala, že to, čo sa tu udialo, je v rozpore s európskou legislatívou,“ uviedol Murphy. Hlavným cieľom návštevy členov EK bolo oboznámiť sa so situáciou priamo na mieste, aby vedeli kvalifikovanejšie rozhodnúť.

Po prehliadke Tichej a Kôprovej doliny ako aj ďalších častí Vysokých Tatier P. Murphy uviedol, že situácia s lykožrútom vo Vysokých Tatrách je kritická. Podľa neho aj európska legislatíva umožňuje vykonať v niektorých prípadoch, akými sú kalamity či požiare, opatrenia podobné tým, ktoré sa vykonali v Tatrách v chránených územiach. Tieto opatrenia však musia byť v súlade s požiadavkami na ochranu druhov a biotopov.

SkryťVypnúť reklamu

Do konca augusta musí slovenská strana zaslať EK stanovisko k ťažbe kalamitného dreva v Tichej a Kôprovej doline. „Je reálne, že analýza bude hotová do konca roka 2007,“ uviedol P. Murphy. Ak Európska komisia nedostane uspokojivé odpovede, celý prípad sa môže dostať pred Európsky súdny dvor, ale môže trvať aj niekoľko rokov, kým padne konečné stanovisko. Aj potom však dostane Slovensko najskôr čas na nápravu a až keď ju neurobí, môže nasledovať pokuta.

Izák označil rokovanie za prielomové

Ministerstvo životného prostredia už dostalo od Európskej komisie výzvy na doplnenie informácií k spracovaniu polámaného dreva po veternej kalamite. Izák predpokladá, že ministerstvo odpoveď pošle do konca augusta.

Výjazdové rokovanie zástupcov Európskej komisie bolo podľa ministra životného prostredia Jaroslava Izáka prielomové. „Zástupcovia komisie videli priamo na mieste aká je situácia. Aj oni skonštatovali, že nie je možné rozhodovať len na základe písomných podaní, ale treba vychádzať z reálnej situácie,“ uviedol J. Izák. Podľa ministra v Tichej a Kôprovej doline vo Vysokých Tatrách nedošlo k porušeniu legislatívy. „Skôr vidím určité snahy o ovplyvňovanie záverov a rozhodnutí orgánov ministerstva životného prostredia,“ doplnil J. Izák. Zástupcovia Európskej komisie rokovali aj s predstaviteľmi mimovládnych ochranárskych organizácií. Podľa P. Murphyho s mimovládnymi organizáciami strávili takmer päť hodín.

SkryťVypnúť reklamu

Ťažba v uplynulých mesiacoch stála pre podnet ochranárov na Slovenskú inšpekciu životného prostredia. Tá však v polovici júla rozhodla, že lesníci neporušili zákon. S obnovením ťažby počítajú Štátne lesy TANAP-u na jeseň.

Podľa mimovládok porušili lesníci zákon

Lesníci svoj postup v tatranských dolinách opakovane zdôvodňovali tým, že drevo bolo potrebné píliť a odviezť, aby sa v kmeňoch nepremnožil škodlivý podkôrny hmyz. Podobný názor má aj ministerstvo. "Po veternej kalamite začína vo Vysokých Tatrách kalamita podkôrneho hmyzu," upozornil Izák. Nevylúčil preto ani možnosť chemických postrekov lesa. Situácia s podkôrnym hmyzom je vážna aj podľa Murphyho.

Sťažnosť na postup lesníkov podali mimovládne organizácie. Podľa nich lesníci porušili zákon, keďže na svoju činnosť nemali povolenie od úradov. "Odstraňovaniu následkov kalamity mala predchádzať odborná štúdia o najvhodnejšom postupe," uviedol ornitológ Rastislav Rybanič. Podľa Rybaniča to vyžaduje aj európska legislatíva. Tichá a Kôprová dolina patria do chránených území Natura 2000.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: zh

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 637
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 118
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 174
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 642
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 216
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 282
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 149
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 776
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu