Banská Bystrica 26. júla (ČTK) - Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) chce v budúcnosti prilákať nových turistov na staré banské diela. Prehliadky dedičných štôlní na dobývanie zlata, historické vstupné budovy do šachiet aj technické pamiatky by mali v ponuke turistických zaujímavostí odlíšiť stred Slovenska od ostatných častí krajiny. Novinárom to dnes povedal vedúci odboru cestovného ruchu BBSK Ladislav Monček.
"Na území kraja sú desiatky unikátnych banských stavieb, o ktoré je medzi návštevníkmi veľký záujem, ale niektoré obce a mestá ich význam zatiaľ nedocenili," povedal Monček. Úrad BBSK preto osloví starostov a primátorov s ponukou na spoluprácu pri obnove pamiatok. Peniaze na obnovu a sprístupnenie by chceli získať najmä z fondov EÚ, menšie čiastky môže kraj poskytnúť aj zo svojho rozpočtu.
Jedinečné stavby sú najmä v okolí Banskej Bystrice, Banskej Štiavnice a v Novohrade. K najzaujímavejším technickým dielam patrí napríklad Turčekovský vodovod, ktorý privádza vodu z povodia Váhu do povodia Hronu. Časť vodovodu, ktorého voda sa využívala pri ťažbe zlata, je funkčná aj dnes a zásobuje podzemnú vodnú elektráreň, ktorá je rovnako technickým unikátom. Niektoré ďalšie stavby však chátrajú a pokiaľ ich neopravia, môžu byť časom nenávratne stratené.
Problémom je podľa Mončeka nedostatočná turistická propagácia krajiny. BBSK plánuje rokovania s niektorou z televízií o vysielaní programu na prezentáciu jednotlivých pamiatok. Propagácii by vraj pomohlo aj ponúkanie väčších turistických destinácií a nie iba jednotlivých pamiatok. Úradníci by chceli dosiahnuť, aby na zozname svetových kultúrnych a prírodných pamiatok UNESCO nebola zapísaná iba Banská Štiavnica, ale aby bol tento priestor rozšírený aj o Banskú Bystricu a ďalšie banské mestá.
rez prl