Banská Bystrica 27. júla (TASR) - Voda na všetkých fungujúcich kúpaliskách v Banskobystrickom kraji je vhodná na kúpanie. Potvrdili to ostatné výsledky laboratórnych rozborov vzoriek.
Krajská odborníčka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Katarína Slotová informovala, že v prevádzke je 24 umelých sezónnych kúpalísk. V Žarnovici súhlasili s prevádzkou kúpaliska - požiarnej nádrže s kapacitou 250 osôb od 6. a v Revúcej s otvorením letného kúpaliska od 25. júla. Prírodné kúpalisko s vybavenosťou - vodná nádrž Ružiná v Ružinej v okrese Lučenec, ktorej kvalita vody vyhovuje, chce spustiť prevádzku 1. augusta. O otvorení letného kúpaliska v Koprivnici vo Veľkokrtíšskom okrese rozhodnú hygienici po vyhodnotení odobratých vzoriek vody. O povolenie prevádzky požiadali aj prevádzkovatelia letného kúpaliska v Hodruši Hámroch v okrese Žarnovica.
Voda v bazénoch banskobystrického plážového kúpaliska a na letnom kúpalisku v Podbrezovej v okrese Brezno je podľa Slotovej vhodná na kúpanie. Kvalita poskytovaných služieb na prírodných a letných kúpaliskách v okresoch Rimavská Sobota a Revúca, ako aj funkčnosť a čistota zariadení osobnej hygieny, WC, spŕch, brodísk a areálov, je na dobrej úrovni. "Prevádzkovateľom rekreačných zariadení spôsobujú problémy nedisciplinovaní návštevníci, ktorí im denne úmyselne poškodzujú rôzne predmety. Doteraz nepocítili návštevníci v strediskách nedostatok pitnej vody," konštatovala Slotová.
Na kúpaliskách v okresoch Zvolen, Krupina, Detva, Veľký Krtíš, Žiar nad Hronom, Banská Štiavnica a Žarnovica hygienici nezistili nedostatky. "Aj v prírodných oblastiach vykonávame štátny zdravotný dozor a v prípade opodstatnenosti prijímame opatrenia. Vo vyhlásených kúpacích oblastiach s neorganizovanou rekreáciou vykonávajú kontrolu kvality vody príslušné RÚVZ v dvojtýždňových intervaloch. V Banskobystrickom kraji je ich osem," povedala Slotová.
Kúpať sa neodporúčajú hygienici najmä v prírodných kúpaliskách, ktoré nemajú prevádzkovateľa a navyše ani nie sú vyhlásené za prírodné kúpacie oblasti. To znamená, že kvalitu vody v nich nevyšetrujú a môže byť značným rizikom pre kúpajúcich sa. Môžu sa v nich vyskytnúť napríklad sinice obsahujúce látky, ktoré môžu vyvolávať alergické reakcie dýchacie problémy, zápal očných spojiviek či kožné vyrážky. Rizikom je aj neznáma kvalita, ktorá môže byť kontaminovaná mikrobiologicky i chemicky pri zaústení nedostatočne čistých odpadových vôd.