SME

Opozícia napadne vysokoškolskú novelu na Ústavnom súde

Poslanec za KDH je presvedčený, že pod podanie na súd sa podpíšu poslanci zo všetkých opozičných strán.

Podpredseda KDH Martin Fronc.Podpredseda KDH Martin Fronc. (Zdroj: SITA)

Opozícia napadne vysokoškolskú novelu na Ústavnom súde (ÚS) SR. Na dnešnej tlačovej besede to uviedol poslanec za Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) Martin Fronc. Je presvedčený, že pod podanie na súd sa podpíšu poslanci zo všetkých opozičných strán. Podporu predbežne konzultoval so Stranou maďarskej koalície. Po právnej analýze prezradia, čo konkrétne napadnú.

Fronc ďalej povedal, že prezident Ivan Gašparovič dnes podpísal paškvil a uprednostnil politické ambície pred záujmami študentov a vysokých škôl. "(Prezident) si nerád páli prsty s jedným z koaličných partnerov. Nezachoval sa ako prezident občanov, ale ako politik," uviedol Fronc s tým, že sa blížia prezidentské voľby, v ktorých chce Ivan Gašparovič opätovne kandidovať. SNS sa síce zatiaľ stavia proti, ale podľa Fronca až nasledujúce mesiace ukážu, či Gašparovič získa jej podporu. Zároveň pripomenul prezidentovo heslo z volebnej kampane "myslím národne, cítim sociálne". Podľa neho hlave štátu sociálne cítenie vydržalo tri roky a "socialistom z vlády ani nie rok".

SkryťVypnúť reklamu

Za kamene úrazu novoschváleného vysokoškolského zákona podpredseda KDH považuje najmä nerovnoprávnosť, spôsobenú vytváraním rôznych kategórií študentov, čo je podľa jeho slov v rozpore s ústavou. Druhým bodom je, ako sa vyjadril, zásah do súkromného práva tým, že sa predpisuje súkromným vysokým školám (VŠ) počet študentov. Treťou vecou, o ktorej si myslí, že bude vážnym problémom, sú podmienky poskytovania vzdelávania pre zahraničné univerzity členských štátov EÚ.

Podľa jeho slov je hrubo nespravodlivý fakt, že sa vytvoria rôzne kategórie študentov, teda budú vedľa seba v laviciach študenti, ktorí platia a ktorí neplatia. "Vznikne tak kategória vyvolených študentov a toto nie je nič iné len vytváranie priestoru na korupciu," konštatoval Fronc a pokračoval, že prezidentovi sociálne cítenie vydržalo tri roky a socialistom zo Smeru-SD ani rok.

SkryťVypnúť reklamu

"Minister má rád bmwéčka. Máte BMW, ktorému chýbajú štyri kolesá, pán minister sa rozhodne namontovať dve kolesá, bude to stále vrak alebo namontujete štyri kolesá a potom to bude naozaj excelentné bmwéčko do terénu. Rozdiel medzi tým, čo som robil ja a čo robí on, to sú dve alebo štyri kolesá. To, čo som ja navrhoval bolo komplexné riešenie," vyhlásil Fronc.

Na margo vyjadrení niektorých rektorov vysokých škôl, podľa ktorých dôjde k zrovnoprávneniu VŠ, povedal, že sú cynické. "Pýtam sa aké zrovnoprávnenie? O poplatky od externistov sa už budú deliť. A o zdroje, o tých 12 miliárd, ktoré idú z verejného rozpočtu, sa tiež budú verejné VŠ deliť?" pýtal sa podpredseda KDH.

Čič: Novela má vážne nedostatky, ale nič nie je dokonalé

Prezident Ivan Gašparovič podpísal vysokoškolskú novelu aj napriek tomu, že sú v nej vážne nedostatky. Pred médiami to dnes povedal vedúci prezidentskej kancelárie Milan Čič. Podľa neho hlava štátu zvažovala, či podpíše takúto novelu. Gašparovič ju napokon odobril svojím podpisom i po rozhovore s ministrom školstva Jánom Mikolajom, ktorý mu povedal, že sa pripraví nový moderný zákon o vysokých školách. Na otázku, prečo prezident súhlasil s novelou, ktorú nepovažuje za dokonalú, Čič odpovedal: "Kto je dokonalý a čo je dokonalé? Trošku to ironizujem. Samozrejme, že zákon má svoje aj dosť vážne nedostatky, ale nie sú takého charakteru, aby v tomto momente, keď sa počíta, že sa začne nový školský rok, sa oddialilo podpísanie alebo vôbec účinnosť tohto zákona.

SkryťVypnúť reklamu

Čič ako bývalý predseda Ústavného súdu SR si myslí, že novela nie je protiústavná. Zároveň vylúčil akékoľvek politické vplyvy, ktoré mali zasiahnuť do prezidentovho rozhodovania.

Dušan Čaplovič: Novela je prínos

Prezident SR Ivan Gašparovič si nechal veľmi pozorne vyhodnotiť každý paragraf novely vysokoškolského zákona a zrejme preto ho podpísal až na posledný deň, ktorý mu umožňovala zákonná lehota. Pre TASR to dnes uviedol podpredseda vlády pre ľudské práva Dušan Čaplovič (Smer-SD).

Podpis novely považuje za prínos. "Navyše spoplatnenie externého štúdia začne platiť až od 1. septembra budúceho roku, čo umožní vysokým školám sa naň pripraviť," povedal. Zmeny, ktoré novela prináša, sú podľa neho dôležité aj z hľadiska vyvažovania slovenskej a európskej legislatívy a rozvoja vedy a výskumu.

SkryťVypnúť reklamu

"Je to zadosťučinenie nie len pre Slovenskú národnú stranu (SNS), ale pre celú koalíciu," reagoval predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj. Po dlhých rokovaniach novela podľa Rafaja získala podporu celej koalície a jej podpis upokojí aj odbornú verejnosť a vysoké školy.

"Dalo sa to očakávať, pretože túto novelu si priala akademická obec a myslím si, že po tých zmenách, ktoré boli prijaté v parlamente je prijateľná," reagovala na podpis novely poslankyňa ĽS-HZDS Ľudmila Mušková.

Béla Bugár: Podpis nebol štastným krokom

Naopak, podľa Bélu Bugára (SMK) nebol podpis novely šťastným krokom. "Opozícia aj SMK veľmi tvrdo kritizovali spoplatnenie. Čo sa tam navrhovalo fakticky nedáva žiadnu záruku, že sa to nebude zneužívať prostredníctvom tretích subjektov," upozornil.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa poslanca SDKÚ-DS Stanislava Janiša sa v dejinách Slovenska po prvý raz spoplatnilo štúdium, "aj keď zatiaľ iba externé". To však podľa neho nezabraňuje tretím osobám participovať na vysokoškolskom vzdelávaní cez rôzne agentúry. "Do zákona sa nedostali výskumné univerzity, ktoré by boli top univerzity na Slovensku," upozornil Janiš. Zákon, ktorý podpísal prezident, podľa neho nerieši problémy, ale hlavne kvalitu vysokého školstva.

O čom hovorí zákon

Na základe prezidentom podpísanej novely vysokoškolského zákona budú verejné vysoké školy môcť od akademického roka 2008/2009 spoplatňovať externé štúdium s tým, že do 31. októbra určia, ktoré študijné externé programy budú poskytovať bezplatne a hradiť z dotácií ministerstva školstva. Na externú formu budú môcť podľa novely prijať najviac toľko uchádzačov, koľko ich prijali na dennú formu. A to, že verejné vysoké školy budú môcť spoplatniť diaľkové štúdium, keď vyčerpajú dotácie na bezplatnú formu štúdia, že si budú môcť brať úvery, pomôže podľa autora novely ministra školstva Jána Mikolaja zrovnoprávniť vysokoškolský trh.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: mš

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 88 433
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 672
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 380
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 449
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 119
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 458
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 231
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 508
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Inter Bratislava - Dziki Varšava: LIVE STREAM zo zápasu Severoeurópskej ligy ENBL

Sledujte s nami LIVE STREAM zo zápasu semifinále Severoeurópskej ligy ENBL: BK Inter Bratislava - Dziki Varšava.


Belgický cyklista Tim Merlier.

Tradičné preteky vo Flámsku a Holandsku majú úplne rovinatý profil a o triumf tak bojovali šprintéri.


TASR
Americká tenistka Jessica Pegulová.

Slovenské tenistky čakajú súboje proti tenistkám Dánska a USA.


Na snímke slovenský hokejista Libor Nemec počas tréningu slovenskej hokejovej reprezentácie.

Mladý útočník si odbije debut v seniorskej reprezentácii.


Martin Turčin
SkryťZatvoriť reklamu