Majitelia sa stretávajú každoročne v inej krajine, do Nitry ich prišlo viac ako 300 z 23 rôznych štátov sveta. Nechýbajú medzi nimi nadšenci z Austrálie, Nového Zélandu, Japonska či Ameriky. Klzáky budú poletovať nad Nitrou v závislosti od počasia do 5. augusta. Majitelia historických vetroňov sa v meste pod Zoborom stretli už v roku 1998, vtedy ich prišlo o viac ako polovicu menej.
Na letisko v Janíkovciach zatiaľ nedorazili všetci prihlásení účastníci, ale už teraz je ich viac, ako bol prihlásený počet. Ubytovaní sú rôzne - v hoteloch, prívesoch, stanoch i karavanoch priamo na letisku. Mnohí z nich prišli na Slovensko s celými rodinami a vítajú možnosť stretnúť sa s ďalšími vyznávačmi bezmotorového lietania.
Ako uviedol organizátor stretnutia Jozef Ott, je sa na čo pozerať. Každý typ vetroňa je iný, špecifický, stretnúť sa môžu maximálne dvatri rovnaké typy. Všetky vetrone sú funkčné, vyrobené do roku 1960, v pôvodnom stave a zreštaurované. Najstarší je nemecký vetroň z roku 1923. Na Slovensku je v súčasnosti 7 historických funkčných klzákov, čo je v porovnaní so susedným Českom, kde ich je vyše sto, veľmi málo.
Je to veľmi drahá záľuba, tvrdí Ott. Na Slovensku neexistuje firma, ktorá by sa zaoberala opravou a servisom týchto strojov, preto musia slovenskí majitelia voziť vetrone na opravy do Brna. Generálka vyjde na zhruba 300-tisíc Sk. Hodnotu svojich vetroňov ich majitelia nevedia vyčísliť. Každý z nás v nich nechal kus svojej práce. Nedokázali by sme svoje stroje predať, usilujeme sa ich udržiavať v čo najlepšom a funkčnom stave, uviedol Ott. Technický stav strojov každoročne kontroluje Letecký úrad.
Obrazová redakcia vydáva k správe fotoreportáž.
svl ak