Bratislava 28. júla (TASR) - Stredoškolské štipendiá pre deti z rodín v hmotnej núdzi alebo na hranici životného minima slúžia na východnom Slovensku aj ako motivačný prvok na zlepšenie dochádzky a študijného prospechu.
Podľa údajov z Úradu informácií a prognóz školstva (ÚIPŠ) práve v Košickom a Prešovskom kraji bolo koncom minulého roka najviac poberateľov štipendií, v oboch krajoch po viac ako tritisíc.
"Sumou do tisíc korún pomôžeme mesačne zhruba 13- až 14-tisíc deťom, ktoré sú členmi rodiny v hmotnej núdzi alebo pod hranicou životného minima," uviedla pre TASR Ružena Grochová z oddelenia stredoškolských štipendií ÚIPŠ. Avšak takých, ktorí prijali štipendium aspoň jeden mesiac v roku, bolo zhruba 18-tisíc.
Keďže k 1. júlu 2007 sa zdvihla hranica životného minima, Grochová predpokladá, že k 1. septembru vzrastie aj počet poberateľov sociálneho štipendia.
Štipendiá motivujú deti žijúce v hmotnej núdzi alebo pod úrovňou životného minima aj k zlepšeniu svojho študijného prospechu - výška mesačného príspevku sa totiž odvíja práve od neho.
"Deti s prospechom do 2,0 môžu získať štipendium 1200 korún, od 2,01 do 3,0 môžu dostať 800 korún a tí, ktorých prospech presiahol viac ako 3,0, si môžu prilepšiť 600 korunami," dodala Grochová.
Štipendisti vylepšujú i štatistiku detí, ktoré aj po ukončení povinnej školskej dochádzky po prvom ročníku strednej školy pokračujú vo vzdelávaní. "Viac detí takto postupuje do ďalších ročníkov, dokonca boli prípady, kedy sa vrátili z úradu práce, aby si doplnili vzdelanie," povedala Grochová.
Podľa príslušnej vyhlášky štipendium je možné priznať aj nezaopatrenému dieťaťu z rodiny žijúcej v hmotnej núdzi alebo na hranici životného minima, ak je študentom denného nadstavbového štúdia.