V útrobách kláštora sa oddnes na celý život uzavrie 11 rehoľníčok karmelitánskemu rádu.
Kláštor v mestskej časti Dolinky bude navždy uzavretý pre verejnosť, informovala Zuzana Juhaniaková z Diecézneho centra pre masmediálnu politiku v Banskej Bystrici. V novostavbe kláštora pre kontemplatívne sestry z Rádu bosých karmelitánok Preblahoslavenej Panny Márie z Hory Karmel už bude môcť verejnosť vstupovať len do vyhradených priestorov kláštorného komplexu. V týchto častiach sa nachádzajú aj hosťovské izby pre návštevníkov. Verejnosť sa bude môcť zúčastňovať na spoločných modlitbách a svätých omšiach vo vyhradenej časti kaplnky, ktorá je na to prispôsobená stavbou v tvare písmena L.
Trojpodlažný objekt svojou architektúrou naznačuje, že v ňom bude prevládať skromnosť a jednoduchosť. Rád karmelitánok totiž žije v prísnej klauzúre. Tá si vyžaduje prostý život - aj vo fyzickom odlúčení od okolitého sveta.
"Sestry trávia prevažnú časť dňa v motlitbách. Dá sa povedať, že sa modlia osem hodín denne," povedal TASR zástupca rádu Vojtech Margorín. Členky rádu sa snažia byť čo najviac sebestačné. V kláštore preto nechýba miestnosť na pečenie chleba či dielňa, v ktorej budú vyrábať rôzne predmety s náboženskou tematikou. Výrobky sú určené na predaj a zisk putuje na chod kláštora. Súčasťou areálu je aj záhrada, kde si sestry samy dopestujú zeleninu.
Na slávnostnej svätej omši sa dnes okrem veriacich z Rímskokatolíckej farnosti Detva zúčastnili aj veriaci a priatelia sestier karmelitánok z košickej farnosti, odkiaľ sestry do Detvy prišli. Prítomný bol tiež apoštolský nuncius na Slovensku Henryk Józef Nowacky a predstavitelia karmelitánskej mužskej a ženskej vetvy z Poľska a Slovenska.
Novopostavený kláštor je už druhým domom tejto ženskej rehole na Slovensku. Prvá komunita sestier karmelitánok začala pôsobiť v roku 1995 v Košiciach.