Bratislava 28. júla (ČTK) - S odborníkmi sa radí pred vstupom do manželstva len minimum slovenských párov. Platí to napriek tomu, že dlhodobo končí rozvodom približne každé druhé manželstvo. Konzultácia so psychológom či poradcom síce nie je zaručeným receptom na šťastný vzťah, ale môže zabrániť prípadným neskorším nepríjemnostiam, zhodli sa odborníci, ktorých ČTK oslovila. "Je pravda, že preventívnych návštev psychologických poradní .... je skôr ojedinelé, výnimočné," povedal ČTK psychoterapeut Vladimír Hambálek. Ľudí, ktorí by prišli v predstihu s odborníkom prebrať, čo môžu byť silné a čo slabé stránky budúceho manželstva, podľa neho navyše skôr ubúda, ako pribúda. Výnimkou sú veriaci snúbenci, ktorí sa na sobášny obrad zvyčajne pripravujú napríklad pravidelnými stretnutiami s duchovným, dodal.
Podobné skúsenosti mala aj Helena Oroszová z referátu poradensko-psychologických služieb v Rimavskej Sobote. "Nepamätám, že by sme v posledných dvoch rokoch mali takýchto záujemcov," poznamenala. Výnimkou sú vydajachtivé neplnoleté dievčatá, ktoré potrebujú na vstup do manželstva kladný posudok poradne.
Preventívne za manželským poradcom nechodievajú takmer vôbec podľa odborníčky na partnerské vzťahy Martiny Hovorkovej ani páry v Šali. "Viacerí sa však chytali za hlavu, že neprišli ešte pred svadbou," povedala. Ušetrili by si podľa nej množstvo problémov.
Porada s psychológom, či manželským poradcom neznamená, že manželstvo bude úspešné, upozornil Hambálek. Niektoré páry podľa neho žiadne konzultácie nepotrebujú a napriek tomu prežijú spolu príjemný život. Niektorým ľuďom zase nepomôže k šťastnému vzťahu ani ten najlepší poradca. Každá dvojica by si však podľa Hambálka mala vstup do manželstva zodpovedne zvážiť. "Je vhodné dôsledne uvažovať nad tým, čo je s manželstvom spojené, čo znamená. Nemusí to byť v psychologickej poradni, ale manželský poradca tomu môže pomôcť," poznamenal.
Výraznejšej popularite sa predmanželská príprava neteší ani v Česku. Približne 100 párov ročne sa zvyklo zapojiť do kurzu pre snúbencov, ktorý trikrát do roka organizuje rodinné centrum prevádzkované pražským arcibiskupstvom. Okrem príprav na cirkevný obrad je súčasťou kurzu aj prednáška o komunikácii medzi partnermi, či o možnostiach riešiť konflikty pod dohľadom psychológa.
V podstatne väčšej miere vyhľadávajú odbornú pomoc manželia, alebo partneri žijúci mimo manželstva, keď už vo svojom vzťahu ťažkosti majú, zhodli sa odborníci. "Pokiaľ obaja dodržia pravidlá, na ktorých sa dohodneme, vzťah možno udržať. Často sa ale stáva, že jeden z dvojice zmarí úsilie toho druhého," priblížila praktické skúsenosti Oroszová. Nie je výnimočné, že vzťahy medzi manželmi sú natoľko narušené, že už nemá zmysel partnerov presviedčať, aby skúšali naďalej žiť spolu. Príčinou mnohých nevydarených vzťahov je naďalej alkoholizmus jedného z partnerov, dodala.
Približne polovica manželstiev v Česku a na Slovensku sa končí podľa štatistík rozvodom. Trpia tým podľa psychológov najmä deti.
Sobáše a rozvody a Slovensku v rokoch 2002-2006:
Rok Sobáše Rozvody
2006 25.939 14.007
2005 26.149 14.346
2004 27.885 13.857
2003 26.002 13.606
2002 25.062 13.752
Zdroj: http://www.infostat.sk/vdc/