SME

Vláda: Krajania chcú elektronicky voliť a viac podpory od SR

BRATISLAVA 28. júla (SITA) - Slováci žijúci v zahraničí žiadajú zjednodušenie hlasovania zo zahraničia a chcú tiež vytvorenie možnosti voliť elektronicky. Vyplýva to zo záverov Stálej konferencie Slovenská ...

BRATISLAVA 28. júla (SITA) - Slováci žijúci v zahraničí žiadajú zjednodušenie hlasovania zo zahraničia a chcú tiež vytvorenie možnosti voliť elektronicky. Vyplýva to zo záverov Stálej konferencie Slovenská republika a Slováci žijúci v zahraničí 2007 zverejnených na stránke vlády SR. Materiál predložil 25. júla vicepremiér Dušan Čaplovič a predsedníčka Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Vilma Prívarová na požiadanie premiéra Roberta Fica. Občania SR s trvalým pobytom v zahraničí však môžu od roku 2004 voliť poštou, zavedenie elektronického hlasovania sa v súčasnosti nepripravuje. Môže byť predmetom až budúcich legislatívnych úprav, konštatuje v materiáli ministerstvo vnútra, pod ktoré patrí volebná legislatíva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Osemdesiatpäť zástupcov Slovákov žijúcich v 23 krajinách sveta, ktorí sa koncom apríla stretli v Bratislave sa uznieslo aj na potrebe zachovať sieť zastupiteľských a konzulárnych úradov vrátane Slovenských inštitútov v krajinách, kde žijú významné slovenské komunity. Podľa nich by v krajinách, kde žije väčšia slovenská komunita, mali vzniknúť nové Slovenské inštitúty. Žiadajú tiež väčšiu spoluprácu zastupiteľských úradov SR so zahraničnými Slovákmi. Chcú tiež efektívne napĺňanie dvojstranných dohôd o vzájomnej podpore národnostných menšín s Maďarskom a Ukrajinou a navrhujú, aby sa uzavreli medzivládne zmluvy s Českou republikou, Poľskom a prípadne ďalšími krajinami, kde žijú Slováci. Chcú, aby sa dohody s nimi konzultovali.

Zástupcovia našich krajanov požadujú vznik Koncepcie štátnej politiky starostlivosti o Slovákov žijúcich v zahraničí do roku 2015. Dlhodobou prioritou je pre nich i podpora školstva, práce s deťmi a mládežou a vyučovania slovenského jazyka a v slovenskom jazyku, vrátane motivačného štipendijného systému. Napríklad navrhujú, aby na niektorej zo slovenských univerzít vznikla katedra dejín a života Slovákov žijúcich v zahraničí. Opakovane žiadajú posilnenie vysielania Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu do krajín, kde žije slovenská menšina. Verejnoprávne médiá by podľa nich mali vytvoriť "primeraný priestor na prezentáciu života a dejín slovenských menšín a komunít v zahraničí".

SkryťVypnúť reklamu

Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) by podľa našich krajanov mal na tento rok dostať na granty 40 miliónov korún. Prostriedky na dotovanie projektov na pomoc krajanským spolkom a organizáciám v zahraničí by sa podľa nich mali zvýšiť rozpočtovým opatrením vlády. Tvrdia, že peniaze zo štátneho rozpočtu určené na granty pre Slovákov žijúcich v zahraničí by sa v ďalších rokoch mali vyčleňovať aj s ohľadom na výšku grantov pre národnostné menšiny žijúce na Slovensku. Krajania okrem iného chcú nájsť aj podporu pre vybudovanie pamätníka slovenského vysťahovalectva a pre zriadenie a prevádzku Stáleho sekretariátu Svetového združenia Slovákov v zahraničí v Bratislave.

Účastníci Stálej konferencie SR a Slováci žijúci v zahraničí 2007 sú spokojní s tým, že vzťahy SR a Slovákov žijúcich v zahraničí sa stávajú jednou z priorít štátnej politiky Slovenska. Očakávajú ich rozvoj.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 630
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 357
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 4 794
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 561
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 677
  6. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 567
  7. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 157
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 577
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pamätník Memoranda národa slovenského v Martine.

Výročie si pripomenuli predseda parlamentu aj ZMOS.


TASR

Na juhu sa očakávajú aj vysoké teploty.


TASR
Ilustračné foto.

Návštevnosť v kúpeľoch dosiahla úroveň spred pandémie.


TASR 1
Národná rada Slovenskej republiky.

Na Slovensku je aktívnych 55 strán či hnutí.


TASR 10

Sportnet

Aryna Sabalenková (vľavo) a Coco Gauffová na Roland Garros.

Dve najvyššie postavené tenistky v rebríčku WTA sa vo finále stretnú opäť po mesiaci. Ich vzájomná bilancia je vyrovnaná.


Michaela Churavá
Slovenskí futbalisti.

Pozrite si TV program prípravného futbalového zápasu, v ktorom Slovensko čelí Grécku. Kde sledovať zápas?


Centrálny kurt Philippa Chatriera počas zápasu Lorenzo Musetti - Carlos Alcaraz v semifinále Roland Garros 2025.

Núdzové riešenie z 80-tych rokoch 19. storočia sa ukázalo ako revolučné.


Jan Kamarád
Adam Hagara na exhibícii v Bratislave.

Mladý Slovák sa predstaví na NHK Trophy.


SkryťZatvoriť reklamu