BRATISLAVA 29. júla (SITA) - Európska rozvojová pomoc (European Development Assistance - EDA) sa vo vedomí Slovákov najviac spája s posilňovaním globálnej stability, uvádza sa vo výsledkoch prieskumu Special Eurobarometer 280, ktorý si objednala Európska komisia. Na anketovú otázku, aké sú podľa vás dva najvýraznejšie dôvody, prečo bohaté krajiny poskytujú chudobným štátom rozvojovú pomoc, rozvoj globálnej stability označilo za najsilnejší motív 34 percent opýtaných Slovákov. Hneď na druhé miesto slovenskí respondenti postavili zištné pohnútky silných ekonomík. Až 32 percent Slovákov si myslí, že bohaté krajiny pomáhajú chudobným len preto, aby do nich mohli vyvážať viac svojich výrobkov. Cyperčania sú v tomto smere v rámci EÚ najviac podozrievaví. Vypočítavosť pri poskytovaní rozvojovej pomoci prisúdilo silným európskym ekonomikám až 61 percent cyperských respondentov.
EDA podporuje v chudobných krajinách rozvoj demokracie a fungujúcej štátnej správy. Práve toto si myslí 22 percent Slovákov. Malťania sú v tomto smere optimistickejší, ako ktorýkoľvek iný národ v rámci EÚ, a spomínaný výrok ich podporilo až 44 percent. Cyperčania sa aj pri tejto anketovej otázke postavili do extrémnej pozície a za demokratizačný prvok EDA sa vyslovilo iba sedem percent z nich. Za EDA ako prostriedok na boj proti nežiaducej imigrácii sa vyslovilo 24 percent Slovákov. Podstatne viac - konkrétne 30 percent slovenských respondentov - si myslí, že EDA dokáže zamedziť vzniku podmienok, ktoré sú živnou pôdou pre terorizmus. Cyperčania opäť potvrdili značnú dávku skepticizmu a za protiteroristický potenciál ODA sa vyslovilo iba osem percent opýtaných z tejto krajiny. Otázka, či bohatí poskytujú EDA preto, aby mali čisté svedomie, sa väčšinou nestretla s pozitívnou odozvou. Najlepšiu našla vo Francúzsku, kde na túto otázku odpovedalo kladne 19 percent respondentov. Na Slovensku deväť percent, v Rumunsku iba štyri percentá opýtaných, čo je v rámci EÚ najmenej zo všetkých.
Subsaharská Afrika potrebuje EDA najviac. Táto anketová otázka dopadla jednoznačne vo väčšine krajín únie. Za to, že rozvojová pomoc má ísť predovšetkým do tohto regiónu, sa vyslovilo 85 percent Dánov a Cyperčanov, respektíve 60 percent Slovákov. V Litve súcítilo s Afrikou južne od Sahary iba 35 percent opýtaných. Pomerne vysoké percento Slovákov - konkrétne 34 percent, by EDA prioritne poslalo na Blízky východ, do juhovýchodnej Ázie ešte o tri percentuálne body viac. Avšak iba 13 percent slovenských respondentov si myslí, že EDA by mala ísť do krajín Latinskej Ameriky, štátom karibskej oblasti by ju prisúdilo deväť percent Slovákov. Prekvapujúco najviac respondentov - 23 percent, ktorí by EDA poslali do Oceánie a Papuy Novej Guiney - sa stretlo práve na Slovensku.