BRATISLAVA 29. júla (SITA) - Všetci nadšenci pre ovčiarstvo, salašníctvo a pastierstvo si prídu na svoje v Ovčiarskom múzeu – galérii ľudového výtvarného prejavu. Táto inštitúcia už dva roky funguje v Liptovskom Hrádku, v druhej najstaršej budove v obci, o ktorú sa delí s Národopisným múzeom. Obe sú súčasťou Liptovského múzea v Ružomberku. Pre agentúru SITA to povedala projektová manažérka Naďa Somorová. Ovčiarske múzeum je podľa stránky www.liptovskemuzeum.sk ojedinelé nielen na Slovensku, ale aj v rámci Európy.
V podkroví sa nachádza stála expozícia z rôznych regiónov - Liptova, Oravy, Lendaku či Pohronia. V tomto priestore je jedinečná expozícia ovčiarstva a galéria ľudových umeleckých predmetov s tematikou ovčiarstva a salašníctva. V expozícii ovčiarstva sú historické formy tradičných spôsobov chovu oviec a spracovania ich produktov podľa jednotlivých kultúrnohistorických regiónov Slovenska. Okrem predmetov približujúcich ovčiarstvo ako tradičnú formu zamestnania ľudí, pracovných pomôcok a náradia na spracovanie ovčieho mlieka, tam návštevníci nájdu napríklad aj odevy, doplnky či šperky.
Súčasťou expozície je obrazový a textový materiál. Obdobie modernizácie ovčiarstva, činnosť inštitúcií venujúcich sa výskumnej oblasti v ovčiarstve a obdobie súčasného rozvoja chovu oviec na Slovensku sa prezentujú predovšetkým modernou digitálnou a multimediálnou formou. Osobitnú časť tvorí galéria predmetov z tvorby tradičných a súčasných ľudových neprofesionálnych tvorcov. Múzeum vlastní aj hodnotnú kolekciu súčasného pastierskeho rezbárskeho umenia, rôzne hudobné nástroje, či dokonca kolibu.
Ovčiarstvo je významnou súčasťou slovenského kultúrneho dedičstva a zatiaľ nebolo dostatočne využívané pre rozvoj cestovného ruchu nielen v rámci Slovenska, ale ani celej Európy. Ovčiarstvo a špeciálne chov oviec valašským spôsobom je unikátom a špecifikom tradičnej ľudovej kultúry Slovenska. Jeho jedinečnosť je aj v tom, že sa v ňom spájajú ekonomické, hospodárske, právne a kultúrne aspekty.