SME

Zákaz prístrojov s ortuťou by sa nemal vzťahovať na prístroje v zdravotníctve

Cieľom smernice Európskeho parlamentu z 10. júla je zredukovať priemyselný dopyt po ortuti, a tým znížiť množstvo ortuti, ktorá sa dostáva do životného prostredia prostredníctvom odpadu.

Bratislava 30. júla (TASR) - Smernica schválená Európskym parlamentom (EP), ktorá zakazuje uvádzanie niektorých ortuťových meracích prístrojov na trh, by sa zatiaľ nemala vzťahovať na sfygmomanometre - ručné prístroje na meranie krvného tlaku a iné meracie prístroje s obsahom ortuti pre použitie v zdravotníctve a ďalšie odborné a priemyselné práce. Informoval TASR z odboru hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ SR) Michal Jajcaj.

Európska komisia (EK) by preto mala ešte uskutočniť prieskum s cieľom zistiť, či sú k dispozícii spoľahlivé, bezpečné a technicky a hospodársky realizovateľné alternatívy týchto meracích prístrojov. V prípade, že budú dostupné nové informácie o spoľahlivých bezpečnejších alternatívach, EK predloží legislatívny návrh na rozšírenie obmedzení aj na tieto ďalšie meracie prístroje, vysvetlil Jajcaj.

SkryťVypnúť reklamu

Cieľom smernice EP z 10. júla je zredukovať priemyselný dopyt po ortuti, a tým znížiť množstvo ortuti, ktorá sa dostáva do životného prostredia prostredníctvom odpadu.

Zabudnite na ortuťový teplomer a barometer

Zákaz sa má týkať ortuťových teplomerov na meranie ľudskej teploty, ktoré verejnosť bežne používa, ako aj iných meracích prístrojov. Ide napríklad o manometre, barometre a podobne.

Slovenská republika by mala túto smernicu do národnej legislatívy transponovať do 12 mesiacov od jej vstupu do platnosti. Gestorom tejto smernice je Ministerstvo hospodárstva SR.

Ortuť sa v životnom prostredí vyskytuje v troch základných formách - elementárnej, v anorganických a v organických zlúčeninách, pričom všetky sú vysoko toxické, konštatoval Jajcaj.

SkryťVypnúť reklamu

Akútna expozícia vysokým hladinám ortuti výrazne postihuje centrálny nervový systém, spôsobuje poškodenie zraku a sluchu, prejavuje sa halucináciami a zníženou vnímavosťou. Známe sú tiež škodlivé efekty na gastrointestinálny trakt a respiračný systém ľudí.

Sfygmomanometer navrhnutý Rivom-Roccim v roku 1896 sa užíva dodnes

Smernica schválená Európskym parlamentom by sa nemala vzťahovať na sfygmomanometre - ručné prístroje na meranie krvného tlaku. Ľudia s kolísavým či vysokým krvným tlakom takýto prístroj poznajú pod bežným názvom tlakomer.

Rímsky lekár Claudius Galenos bol pravdepodobne prvý, kto vedel, že tep môže poskytnúť informáciu o zdravotnom stave pacienta. Anglický lekár John Floyer už monitoroval tep pomocou stopiek a svoje merania zhrnul a zverejnil v roku 1707 v diele Sledovanie tepu. V ňom vyhlásil, že tep by sa mal počítať s pomocou hodiniek alebo stopiek. Lekári jeho radu ignorovali viac ako sto rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Významná zmena v medicíne nastala v roku 1835, keď Julius Hérisson vynašiel sfygmomanometer. Ten prenášal pulzovanie tepien na úzky stĺpec ortuti, ktorá potom stúpala alebo klesala. Išlo o prvý prístroj na meranie tepu a krvného tlaku. Bol to na tú dobu veľký vynález.

Sfygmomanometer, aký sa používa v súčasnosti, navrhol taliansky vedec Riva-Rocci. Dňa 17. decembra 1896 v Gazzetta Medical di Torino zverejnil Scipione Riva-Rocci presný popis sfygmomanometru. Jeho práca odštartovala modernú diagnostiku a liečbu vysokého krvného tlaku, jedného z najrozšírenejších civilizačných ochorení. K tomuto meraciemu prístroju patrí manžeta, ktorá sa naplní vzduchom a zastavuje tak prietok krvi, pričom lekár počúva pulz fonendoskopom a z číselníka odpočítava hodnotu tlaku.

Európsky parlament

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 948
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 821
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 090
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 421
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 136
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 657
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 244
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 845
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu