NITRA 30. júla (SITA) – V areáli rímskeho tábora v Iži pri Komárne sa koná v júli a auguste letná škola archeológie pre študentov z krajín Visegrádskej štvorky. Rozdelená je na tri turnusy, v každom je 15 až 20 študentov archeológie zo Slovenska, Poľska, Čiech a Maďarska. „Cieľom letnej školy je doplniť teoretické vedomosti študentov praktickou časťou. Zároveň sú pre nich pripravené aj rôzne semináre o dobe rímskej, metódach archeologického výskumu, ochrane pamiatok, konzervácii nálezov či ich prezentácii verejnosti,“ povedala pre agentúru SITA archeologička Klára Kuzmová, ktorá pôsobí na výskume v Iži. Školu študentom spestria exkurzie do Bratislavy, Komárna, maďarského Komáromu a Györu.
Letná archeologická škola v Iži funguje už od roku 2000. S finančnou podporou Visegrádskeho fondu ju tento rok organizuje občianske združenie Pro Archaeologia Classica v spolupráci s Archeologickým ústavom SAV v Nitre, Trnavskou univerzitou, Jagelonskou univerzitou v poľskom Krakowe, Varšavskou univerzitou, Karlovou univerzitou v Prahe, Katolíckou univerzitou Petra Pázmáňa v Pilišskej Čabe v Maďarsku a Obecným úradom Iža.
Vojenský rímsky tábor v Iži je unikátnou historickou a kultúrnou pamiatkou. Na Slovensku sú iba dve rímske náleziská tohto druhu, druhým je vojenský tábor Gerulata v Bratislave – Rusovciach. Ako informoval Ján Rajtár z Archeologického ústavu SAV v Nitre, pevnosť Castella Celemantia v Iži postavili Rimania ako predmostie légiového tábora Brigetio, ktorý je na druhom brehu Dunaja. Jej vznik sa podľa nálezov mincí kladie do obdobia panovania cisára Marca Aurelia, čiže do druhého storočia. Pôvodne drevozemná, neskôr kamenná pevnosť zaberala tri hektáre a mala dvadsať veží a štyri brány. Zanikla koncom 4. storočia spolu s Rímskou ríšou. Zachovali sa z nej zvyšky kamenného opevnenia, brán, rohových veží a stavieb vo vnútornom areáli.
Archeológovia už od roku 1978 postupne odkrývajú a sprístupňujú celý areál. V súčasnosti je tu archeologické múzeum v prírode. Informačné panely z umelého kameňa s kovovými textovými platňami informujú o význame a histórii tábora. Nálezy z archeologického výskumu v Iži sú vystavené v archeologickej expozícii a lapidáriu Múzea maďarskej kultúry a Podunajska v Komárne, v expozícii Klenoty dávnej minulosti Slovenska na Bratislavskom hrade a v Poľnohospodárskom múzeu v Nitre.