Vedenie Slovenskej televízie (STV) odmieta obvinenie z cenzúry a politického nátlaku pri tvorbe spravodajstva. Ako sa uvádza v reakcii STV na informácie zverejnené v denníku SME, "ani v jednej zo všetkých spomínaných káuz preukázateľne nešlo o cenzúru alebo politický nátlak, ale o nedostatky v internej komunikácii vo vnútri spravodajstva STV."
Vedenie STV preverilo priebeh rozhodovania v prípadoch uvádzaných v sobotňajšom článku "Redaktori STV hovoria o cenzúre “ a dnešnom "Okolo STV je dusno .“
Chybou podľa STV bolo, že Správy STV neinformovali o výrokoch Jána Slotu na adresu homosexuálov. "Hodnotenie ostatných citovaných prípadov nemožno uzatvoriť s jednoznačným záverom, pretože ide o rozdielnosť názorov editorov a autorov príspevku. Žiadny z ďalších prípadov však nemožno považovať za zlyhanie v tom zmysle, že by STV zatajila verejnosti podstatné informácie alebo by o akejkoľvek téme informovala nepravdivo či zavádzajúcim spôsobom," uvádza sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa STV Želmíra Habánová.
Hreha predloží Rade STV kódex s inštitútom výhrady svedomia
Podobným obvineniam by malo podľa vedenia televízie zabrániť prijatie Kódexu STV, ktorý bude obsahovať aj inštitút tzv. výhrady svedomia. Generálny riaditeľ STV Radim Hreha ho v najbližších dňoch predloží Rade STV na schválenie. "Znamená to, že pokiaľ redaktor alebo reportér informuje svojho nadriadeného, že mu jeho svedomie nedovoľuje pracovať na určitej téme, nesmie byť k jeho spracovaniu nútený a nesmie byť za odmietnutie sankcionovaný," dodáva sa v stanovisku.
Rada STV bude mimoriadne rokovať o medializovaných informáciách o odchode redaktorov spravodajstva STV a o situácii v spravodajstve, pre agentúru SITA to povedal predseda rady Bohumír Bobocký. Bobockého o zvolanie mimoriadneho rokovania dnes požiadali štyria z 15 členov rady - Miroslav Kollár, Lucia Jurgová, Jenö Görföl a prvý podpredseda rady Peter Malec. Vzhľadom na závažnosť publikovaných informácií sa k nim pripojili aj Bobocký a 2. podpredseda rady Ján Greššo. "V zmysle rokovacieho poriadku zvolám mimoriadne zasadnutie Rady STV buď koncom týždňa, alebo začiatkom budúceho týždňa," povedal pre TASR.
Na Radu STV budú pozvaní aj bývalí redaktori
"Plánujem pozvať dotknutých redaktorov, ktorí vyslovili svoje obvinenia na adresu šéfredaktora a vedenia redakcie a bol by som rád, keby ich zopakovali aj na rade, aby sme si mohli utvoriť názor nie sprostredkovane, na základe novinového článku, ale priamo," povedal s dodatkom, že pozvú aj šéfredaktora spravodajstva STV Jána Šmihulu.
Spravodajstvo STV opúšťa Mária Ölvediová, Martina Ruttkayová a Jaroslav Barborák. Ešte v júni podala výpoveď moderátorka Nora Gubková a Michal Petruška. Viacerí z nich v denníku Sme kritizovali nedostatočnú nezávislosť spravodajstva STV.
"Ak budem na Slovensku a pozvú ma, na radu určite prídem. Nemala som o tom problém hovoriť pred kolegami v spravodajstve a nemám problém ani s radou," povedala pre TASR Ruttkayová. Termín rokovania rady však ešte nie je spresnený, budúcotýždňový by už nestihla pre cestu do zahraničia.
Okrem medializovaných sťažností bývalých redaktorov STV na politické tlaky v spravodajstve chce Kollár na zasadnutí riešiť aj koncepčné otázky. "Na programe je situácia v spravodajstve STV, koncepcia rozvoja spravodajstva, otázka ohrozenia nezávislosti spravodajstva, profesionalita a schopnosť jeho vedenia zachovať kvalitatívnu úroveň primeranú pre televíziu verejnej služby," uviedol. Dodal, že koncepcia rozvoja spravodajstva, ktorú napokon STV z rokovania rady stiahla, nebola uspokojivá.
Podľa Bobockého má Šmihula za úlohu predložiť koncepciu rozvoja spravodajstva do desiateho augusta, v termíne mimoriadneho rokovania rady teda ešte nemusí byť hotová. "Bude sa určite o nej hovoriť, opýtam sa šéfredaktora, či by ju nemohol priniesť skôr, ale ak aj, asi si ju nestihnú všetci preštudovať," vysvetlil.
Slovenský syndikát novinárov: Cenzúra je neprípustná
Situáciu v spravodajstve Slovenskej televízie analyzuje aj kolégium predsedníčky Slovenského syndikátu novinárov (SSN), ktoré na základe relevantných dokumentov a výpovedí bude aj zodpovedne konať. TASR o tom informoval podpredseda syndikátu Karel Ilja Dvořák.
Kolégium nielen v tejto súvislosti zdôrazňuje, že považuje akúkoľvek cenzúru, všetky jej prejavy, vrátane cenzúry vnútroredakčnej za neprípustné. Zároveň žiada všetky zúčastnené strany, aby postupovali zdržanlivo, v zmysle zákonov a novinárskej etiky. Tiež upozorňuje na to, že právo na objektívne a spoľahlivé informácie je základné občianske a ľudské právo.
Zásahy do reportáží a "povinné jazdy"
Denník SME v sobotu informoval, že pre zásahy do reportáží o koaličných poslancoch a členoch Ficovej vlády odchádzajú z STV redaktori spravodajstva Martina Ruttkayová, Mária Ölvédyová a Jaroslav Barborák. V júni odišli z STV podľa SME z podobných dôvodov dramaturg publicistiky Michal Petruška a moderátorka Nora Gubková. Spolupracovali na relácii Správy a komentáre.
Odchádzajúci redaktori podľa SME hovoria aj o "povinných jazdách." Ruttkayová napríklad uvádza, že musela ísť s prezidentom do Maďarska na oslavu výročia jednej obce, kde položil vence. "Šéfka domácej redakcie Zuzana Štukovská mi povedala, aby som priniesla príjemnú, nekonfliktnú reportáž,“ uvádza pre SME. Ruttkayová v článku tvrdí, že každý zásah otvorili na porade redakcie. "Reakcia bola vždy rovnaká: nemáme kritizovať ich rozhodnutia a robiť to, čo povedia.“ Šéfredaktor spravodajstva STV Ján Šmihula v rozhovore pre denník zásahy do reportáží odmieta. "Nie sme v područí žiadnej strany. Vyjadrenia o politických tlakoch na poradách nikdy nezazneli.“ Odchod redaktorov ho mrzí. Uvádza, že odchádzajú z vlastnej iniciatívy. Podľa neho je zaujímavé, že to je v čase vyhlásenia konkurzu do spravodajstva.
Informácie o možných personálnych zmenách v spravodajstve STV zverejnil v júni na svojom blogu Peter Malec. Rada sa im na žiadosť Šmihulu venovala 11. júla. Malec v článku na svojom blogu hovoril o "Šmihulizácii Spravodajstva STV.“ Šmihula oponoval a články o "politických čistkách“ označil za nezmysel. Hreha na rokovaní rady označil informácie o personálnych zmenách publikovaných na Malecovom blogu za "únik cielených fabulácií", ktoré vnikli preto, aby vedenie STV zistilo, aké informácie a ako z STV unikajú. Podľa Maleca je jeho blog súkromnou stránkou, kde môže písať, čo chce a nemá sa to rozoberať na rade. Očakával, že Šmihula si s ním tému vydiskutuje osobne.
Autor: mš

Beata
Balogová
