Prijatá norma, ktorú ešte posúdi americký prezident George Bush, podľa Štrofovej môže Slovákov priblížiť k bezvízovému styku. "Celkom určite nemožno rozprávať o neúspechu, alebo že by sme boli sklamaní. Negatívny scenár mohol byť, že by program (zrušenia víz) neprešiel," povedala. Bezvízový styk možno podľa odhadov Štrofovej očakávať do troch rokov.
To, že zákon získal v oboch komorách Kongresu veľkú podporu, vníma ako jasné gesto USA, že majú záujem o zrovnoprávnenie cestovania pre občanov členských krajín únie.
Americký Kongres minulý týždeň schválil v rámci balíka bezpečnostných opatrení reagujúcich na teroristické útoky zo septembra roku 2001 aj pravidlá pre zrušenie vízového režimu pre nové členské štáty EÚ. Jednou z podmienok, ktoré musí krajina podľa zákona splniť, je aj to, že počet zamietnutých žiadostí o americké víza nesmie v krajine presiahnuť desať percent. Toto kritérium spĺňa napríklad susedné Česko, vo väčšine ostatných krajín je však počet zamietnutých víz vyšší.
Napriek tomu, že americká ambasáda zamietne o niečo viac ako desať percent slovenských žiadostí o vízum, podľa Štrofovej tento počet klesá, a Slovensko ho možno čoskoro bude spĺňať. "Tendencia je klesajúca, takže ku koncu fiškálneho roka (30. septembra) sa môžme priblížiť k hranici desať percent," poznamenala tajomníčka. Šéf sekcie medzinárodných organizácií a rozvojovej pomoci ministerstva Roman Bužek doplnil, že USA možno nestihnú novú legislatívu hneď aplikovať a pre posudzovanie kritéria by bol tak rozhodujúci až nasledujúci fiškálny rok, ktorý sa začne 1. októbra. Zmeny prijaté Kongresom zatiaľ nepodpísal americký prezident, poznamenal.
Ministerstvo pôvodne na konci minulého týždňa vo vyhlásení vyjadrilo nad zmenami sklamanie. Hoci v Kongrese neprešiel pre Slovensko najlepší variant, hrozilo, že USA od celého plánu zrušenie víz upustia, dodala Štrofová.