Bratislava 31. júla (TASR) - Mimoriadne zasadnutie Rady Slovenskej televízie (STV) zamerané na situáciu v spravodajstve tejto verejnoprávnej inštitúcie zvolal predseda rady Bohumír Bobocký na 8. augusta o 11.00 h v priestoroch budovy STV.
Cieľom rokovania bude preverenie medializovaných informácií, podľa ktorých sa bývalí redaktori sťažujú na politické tlaky v STV. "Plánujem pozvať dotknutých redaktorov, ktorí vyslovili obvinenia na adresu šéfredaktora a vedenia redakcie a bol by som rád, keby ich zopakovali aj na rade, aby sme si mohli utvoriť názor nie sprostredkovane, na základe novinového článku, ale priamo," povedal Bobocký s dodatkom, že pozvú aj šéfredaktora spravodajstva STV Jána Šmihulu.
O zvolanie mimoriadneho zasadnutia Rady STV požiadal 30. júla jej člen Miroslav Kollár predsedu rady Bohumíra Bobockého.
Okrem medializovaných sťažností bývalých redaktorov STV na politické tlaky v spravodajstve chce Kollár na zasadnutí riešiť aj koncepčné otázky. "Na programe je situácia v spravodajstve STV, koncepcia rozvoja spravodajstva, otázka ohrozenia nezávislosti spravodajstva, profesionalita a schopnosť jeho vedenia zachovať kvalitatívnu úroveň primeranú pre televíziu verejnej služby," uviedol. Dodal, že koncepcia rozvoja spravodajstva, ktorú napokon STV z rokovania rady stiahla, nebola uspokojivá.
Podľa Bobockého má Šmihula za úlohu predložiť koncepciu rozvoja spravodajstva do 10. augusta, v termíne mimoriadneho rokovania rady teda ešte nemusí byť hotová. "Bude sa určite o nej hovoriť, opýtam sa šéfredaktora, či by ju nemohol priniesť skôr, ale ak aj, asi si ju nestihnú všetci preštudovať," vysvetlil.
Rada STV, ktorá je kontrolným orgánom verejnoprávnej televízie, by v prípade preukázania politického ovplyvňovania spravodajstva mohla vedeniu STV napríklad odporučiť vymeniť ľudí vo vedení spravodajstva. Odvolanie šéfa spravodajstva Jána Šmihulu či dokonca výmena generálneho riaditeľa Radima Hrehu sa však neočakáva. V pätnásťčlennej rade je totiž väčšina ľudí, ktorý Hrehu volili.
Zatiaľ čo bývalí reportéri a opozícia hovorili o cenzúre vo verejnoprávnej televízii, Hreha i Šmihula informácie o politickom zasahovaní do spravodajstva odmietli. Podľa šéfa STV sú problémy spôsobené nedostatkami vo vnútornej komunikácii.
Od nástupu nového riaditeľa STV Hrehu na konci minulého roka opustilo televíziu viacero ľudí. Okrem Ölvedyovej, Barboráka a Ruttkayovej odišiel už skôr šéf spravodajstva Roland Kyška, moderátorka Nora Gubková či Štefan Hríb z relácie Pod Lampou.
Podozrenia z politického ovplyvňovania spravodajstva STV sa objavili napríklad aj počas bývalej vlády, keď televíziu viedol Richard Rybníček. Reportér Ivan Brada sa vtedy sťažoval, že jeho príspevky o zdravotníctve boli cenzurované.