Ročné zúčtovanie poistného by už na budúci rok nemali podávať niektoré skupiny poistencov. Ako sa uvádza v návrhu novely zákona o zdravotnom poistení, ktoré do pripomienkového konania predložilo ministerstvo zdravotníctva (MZ), pôjde o študentov, starobných dôchodcov, asistentov osôb so zdravotným postihnutím, opatrovateľov a podobne. Tieto skupiny by sa mali stať opäť poistencami štátu, aj keď majú príjmy z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Novela by podľa návrhu MZ mala platiť od januára budúceho roku.
Návrh novely zákona upravuje aj prípady, keď sa za istých okolností stávalo, že samoplatitelia alebo poistenci štátu s ďalšími príjmami museli odovzdať ročné zúčtovanie, aj keď jeho výsledkom bola nula, prípadne museli platiť poistné vypočítané z príjmov, ktoré prakticky nezarobili. Opäť sa posúvajú lehoty ročného zúčtovania tak, že povinnosť podať ho bude do konca júna.
Novela tiež stanovuje, že preplatky a nedoplatky do výšky 100 Sk sa nebudú vracať, resp. doplácať. Ako uvádza MZ, náklady na vrátenie preplatkov často prevyšujú sumu samotného preplatku. Od tejto úpravy si MZ sľubuje úsporu verejných zdrojov prevyšujúcu 2 mil. Sk. Keď poistenci štátu nebudú platiť poistné z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, bude to znamenať úbytok finančných zdrojov vo výške približne 33,9 mil. Sk.
Zmeny, ktoré by mali platiť od budúceho roka, spôsobia zdravotníctvu stratu podľa odhadu ministerstva asi 34 miliónov korún ročne. Približne toľko by pri zúčtovaní zaplatili napríklad pracujúci penzisti a študenti. Šetrenie by naopak malo priniesť, ak poistenci nebudú musieť zdravotným poisťovniam vyplatiť nedoplatky do výšky 100 korún. Zároveň totiž ani poisťovne nebudú musieť vyplácať preplatky v rovnakej výške.Ročným zúčtovaním poistného, ktoré presadil predchádzajúci minister Rudolf Zajac od roku 2006, časť zamestnancov či živnostníci preukazujú, či odviedli na povinných zdravotných odvodoch toľko peňazí, ako na základe ich skutočného príjmu mali. Na základe vlaňajšieho zúčtovania museli poistenci doplatiť podľa informácií poisťovní viac ako 1,4 miliardy korún.
Kritici však zúčtovaniu vyčítali, že tlačivá sú komplikované a povinnosť ľudí zbytočne zaťažuje. Poisťovne tento rok mnohým poistencom tlačivá pomáhali vypĺňať. Minister zdravotníctva Ivan Valentovič preto nevylúčil, že by zúčtovanie v budúcnosti mohli namiesto ľudí podávať poisťovne a poistenci by im dodali len doklad o ich príjme.
Autor: mš

Beata
Balogová
