Do spevu im nebude až do konca augusta.
"Tento jav, keď sa operence neozývajú spevom, nie je v miernom pásme nezvyčajný. Ich spev totiž podmieňujú vonkajšie podmienky, napríklad meniaca sa dĺžka dňa, ktoré potom ovplyvňujú vnútorné faktory - hormonálne zmeny, ku ktorým dochádza do konca augusta. Po ich skončení spevavce začnú znovu spievať. A tak jesenný "obnovený" spev niektorých vtákov nie je ničím výnimočným," konštatoval pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga.
V mestách a dedinách sa začnú už čoskoro ozývať po dvojmesačnej odmlke žltochvosty domové. V septembri a v októbri bude v lesoch, parkoch i v záhradách znieť znovu spev kolibkárikov čipčavých a spevavých, drozdov čiernych, slávikov červienok, králičkov zlatohlavých, či všetkých druhov sýkoriek, dodal Saniga.
Na rozdiel od jarného jesenný spev vtákov už nesúvisí s obhajovaním si hniezdnych teritórií, či s vábením samičiek. Vyspevovanie je len akousi nostalgickou spomienkou operencov na príjemné jarné chvíle spojené so zásnubami, pričom jesenný spev má oveľa menšiu intenzitu ako na jar.
S postupujúcou jeseňou, charakterizovanou skracovaním sa svetlej fázy dňa a ochladzovaním, dôjde k celkovému útlmu funkcie pohlavných žliaz a vtáky napokon v priebehu novembra úplne zmĺknu. S počiatočným predlžovaním svetlej fázy dňa už začiatkom nového roka si začnú opäť precvičovať svoje "zachrípnuté" hlasivky...