Ratifikáciu Dohovoru Rady Európy (RE) o počítačovej kriminalite z 23. novembra 2001 schválila dnes vláda SR na svojom zasadnutí.
Celý Dohovor Rady Európy o počítačovej kriminalite si môžete prečítať tu.
Po vyslovení súhlasu parlamentom a podpísaní hlavou štátu čaká SR séria legislatívnych úprav, ktoré z Dohovoru vyplývajú. Štáty, ktoré sú signatármi uvedeného dokumentu, musia okrem iného prijať také legislatívne opatrenia, ktoré napríklad zabránia neoprávnenému zachytávaniu neverejných prenosov počítačových údajov do počítačového systému.
Na základe Dohovoru budú musieť byť prijaté aj také legislatívne opatrenia, ktoré zabezpečia, aby výroba, distribúcia, ponuka, držba alebo sprístupnenie detskej pornografie bolo trestným činom. Ratifikáciou sa SR tiež zaviaže, že tieto trestné činy bude postihovať účinnými a primeranými sankciami, vrátane odňatia slobody.
Ako ďalej z Dohovoru vyplýva, signatárske krajiny sa zaväzujú určiť kontaktné miesto dostupné 24 hodín sedem dni v týždni na zabezpečenie okamžitej pomoci na účely vyšetrovania alebo konania v prípade trestných činov súvisiacich s počítačovými systémami a údajmi, alebo na zhromažďovanie dôkazov o trestnom čine v elektronickej forme.
Dohovor o počítačovej kriminalite doposiaľ podpísalo 39 členských krajín Rady Európy (z celkového počtu 47 členov), ratifikovalo ho 17 členov RE. Dokument nadobudol platnosť 1. júla 2004.
Novým splnomocnencom vlády pre informatizáciu bude Tarina
Novým splnomocnencom vlády pre informačnú spoločnosť sa dnes stal Pavol Tarina. Do funkcie ho vymenoval kabinet Roberta Fica. Post splnomocnenca pre informatizáciu bol neobsadený od začiatku roka, predtým vo funkcii pôsobil Miroslav Kukučka.
Podrobnosti o novom splnomocnencovi úrad vlády nezverejnil. Podľa dostupných informácií Tarina vystupuje vo viacerých počítačových firmách, okrem iného aj v spoločnosti Ditec. Tej v minulosti vtedajší premiér Mikuláš Dzurinda vytkol získavanie štátnych zákaziek na hranici transparentnosti. Firma okrem iného spolupracovala s viacerými ministerstvami a podieľala sa aj na príprave internetovej verzie Obchodného registra.
Splnomocnenec vlády pre informačnú spoločnosť je poradcom vlády. Koordinuje rôzne aktivity, napríklad šírenie informačných technológií vrátane internetu vo verejnej správe, ale aj v domácnostiach. Podľa vlaňajšieho prieskumu spoločnosti GfK Group bolo na internet pripojených 23 percent domácností.
Autor: zh

Beata
Balogová
