SME

MŽP: Situácia s rozmnožením lykožrúta v lesoch Slovenska je alarmujúca

BRATISLAVA 1. augusta (SITA) - Kalamitné premnoženie podkôrnikov v kombinácií s inými škodcami spôsobuje, že zdravotný stav smrečín najmä v severnej a východnej časti Slovenska je alarmujúci. "Keďže podkôrniková ...

BRATISLAVA 1. augusta (SITA) - Kalamitné premnoženie podkôrnikov v kombinácií s inými škodcami spôsobuje, že zdravotný stav smrečín najmä v severnej a východnej časti Slovenska je alarmujúci. "Keďže podkôrniková kalamita v regiónoch Oravy, Spiša a Liptova je rozsiahla a výrazne postupuje, je tu veľká obava, že zaniknú rozsiahle plochy lesa. Neriešenie tohto problému bude mať zásadné ekologické, sociálne a ekonomické dopady na tie oblasti, kde sú smrekové porasty dominantným lesným spoločenstvom," povedal na dnešnej tlačovej besede generálny riaditeľ sekcie ochrany prírody a krajiny Ministerstva životného prostredia (MŽP) Stanislav Klaučo.

SkryťVypnúť reklamu

Ako dodal, celkovú situáciu zhoršujú obmedzenia vyplývajúce zo zákona o ochrane prírody, keďže napadnutie podkôrnikom sa dotýka najmä chránených území. "Chceme vytvoriť takú štúdiu, zhodnotenie stavu, kde sa presne určí, v ktorých územiach je situácia najkritickejšia," povedal. Ako dodal, na základe štúdie vydá rezort usmernenie smerom ku krajským úradom životného prostredia, aby mohli účinnejšie rozhodovať pri povoľovaní aktivít, ktoré bude potrebné vykonať pri likvidácii kalamity. Rovnako sa podľa neho pripraví aj materiál, ktorý pôjde na vládu, ktorá bude zahŕňať informácie o vážnych sociálnych a ekonomických dopadoch rozpadu smrekových spoločenstiev v jednotlivých regiónoch Slovenska, a to najmä v oblasti Kysúc, Oravy, Spiša, Slovenského Rudohoria, Gemera a Horehronia s dôrazom na TANAP, NAPANT, Slovenský raj a Muránsku planinu.

SkryťVypnúť reklamu

"V prvom rade bude potrebné zbilancovať územia a rozdeliť ich na dve skupiny. Jednu budú tvoriť tie, ktoré podliehajú našim právnym normám, teda územia, ktoré boli vyhlásené podľa našej legislatívy a potom na územia, na ktoré sa viažu právne predpisy Európskej únie, čiže smernica o biotopoch a vtákoch," povedal generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP) Ján Mizerák. Ako dodal, v lokalitách bude potrebné voliť diferencovaný prístup. "Iný spôsob sa bude voliť tam kde NATURA je, iný kde nie, budú sa bilancovať aj stupne ochrany či dostupnosť území," konštatoval Mizerák. Ako dodal, najlepším spôsobom, ako vyriešiť situáciu, je odstrániť napadnuté jedince. "To však nebude všade možné, niektoré budú musieť v teréne zostať a budú sa napríklad odkôrňovať, keďže odkôrnená hmota nie je atraktívna pre hmyz. Je aj taká možnosť, že sa počká, kým chrobák naletí do jedincov a potom sa napadnutý strom odkôrni a podkôrnik uhynie," uviedol Mizerák. Ako dodal, zvažuje sa aj možnosť využitia chémie či kombinované metódy. Podľa Mizeráka je kritická situácia aj na Fabovej holi v Národnom parku Muranská planina. "Približne na ôsmich až deviatich tisícoch m3 dreva, ktoré sa nechávajú na prirodzený vývoj vzhľadom na 5. stupeň ochrany, sa podkôrnik začal rozširovať tak, že hrozí napadnutie všetkých smrečín v celom národnom parku," povedal. Situácia je podľa neho tak vážna, že si vyžaduje vypracovanie projektu, ktorý spracuje Národné lesnícke centrum v spolupráci so ŠOP. "Budeme hľadať také optimálne riešenie, ktoré na základe vedeckých podkladov a dostupných technológií a chémie použiť na to, aby sme sa nedostali do situácie, že niektoré genotypy lesných drevín, predovšetkým smreka v niektorých lokalitách zaniknú," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Ako uviedol riaditeľ Správy Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava Róbert Trnka, situácia nie je vážna iba na podhorí a v nižších polohách, ale lykožrút sa dostáva aj do vyšších polôh do oblastí Pilsko a Babia hora. "Nemáme teda obavu už iba o hospodárske porasty, ale aj o najprísnejšie stupne ochrany," konštatoval.

"Situácia, keď sme ju nazývali na prelome rokov 2005 a 2006 ako alarmujúcu, dnes je v niektorých častiach TANAP hlavne v centrálnej časti Kežmarské žľaby, Tatranská Lomnica, Smokovce a Tichá a Kôprová dolina beznádejná. Beznádejná pre záchranu horských smrekových lesov, toho čo sme chceli zachovať budúcim generáciám, génových základní horského smreka, z ktorého sa snažíme produkovať sadbový materiál pre revitalizáciu kalamitného územia, uviedol riaditeľ Štátnych lesov TANAP Peter Líška.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 254
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 503
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 188
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 097
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 989
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 645
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 841
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 362
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Radosť hráčov Bayernu.

Rozhodujúci gól strelil Harry Kane.


Alexander Ovečkin sa raduje z gólu proti Caroline.

Útočník Washingtonu môže pokoriť rekord Wayna Gretzkého už v najbližšom zápase.


TASR
Radosť futbalistov Žiliny.

Pozrite si prehľad športových udalostí v sobotu, 5. apríla. Aký je program dňa?


SkryťZatvoriť reklamu