BRATISLAVA 1. augusta (SITA) - Minister výstavby a regionálneho rozvoja SR Marian Janušek odmietol kritiku Strany maďarskej koalície (SMK) pre meškanie schválenia Národného strategického referenčného rámca (NSRR) na obdobie 2007 až 2013 v Európskej komisii. Jej postoj pritom v dnešnej reakcii označil za priehľadnú taktiku v honbe za lacnými bodmi. Čas nie je podľa ministra jediným kritériom, najdôležitejšia bude kvalita projektov. Práve tá, uviedol Janušek, preverí pripravenosť našich regiónov na čerpanie miliárd korún. Ako dodal, vláda podpíše s Európskou komisiou NSRR v priebehu augusta. Referenčný rámec je podľa neho už pripravený na schválenie, legislatívne inštitúcie v Bruseli ho odobrili a teraz sa čaká na administratívne zúradovanie. Za ministerstvo výstavby, ako hlavný koordinačný orgán, vyjadril Janušek ubezpečenie, že disponuje profesionálne zdatnými euroúradníkmi. Tempo rozvoja Slovenska bude podľa neho závisieť od realizácie čo najviac kvalitne pripravených projektov.
SMK v utorok tohto týždňa kritizovala vládu za neschopnosť kvôli neuzavretiu dohody s Európskou komisiou o NSRR a ministra Janušeka a jeho tím za neprofesionalitu. Schválenie upraveného NSRR vládou Roberta Fica v decembri minulého roka podľa Janušeka síce znamenalo polročný posun v rokovaniach s Bruselom ale objektivizovalo potreby regiónov Slovenska a vytvorilo výhodnejšie východiská na ich vyvážený rozvoj a odstraňovanie rozdielov. "Dynamicky vyvíjajúce sa a čoraz silnejšie regióny zvýšia ekonomickú silu a rýchlejšie priblížia Slovensko k vyspelej časti Európskej únie. Ak by to bola politika aj SMK, tak jej vrcholoví predstavitelia na čele s Pálom Csákym a europoslanci by sa nesťažovali v Bruseli počas schvaľovacieho procesu na diskrimináciu maďarskými spoluobčanmi obývaných regiónov," uviedol v stredu Janušek. Za smutné označil to, že im sekundovali aj predsedovia samosprávnych krajov s argumentáciou získať všetky financie na rozvoj regiónov do svojich rúk. Podľa ministra aj tieto faktory oddialili finálne rozhodnutie o NSRR.
Schválenie referenčného rámca v Bruseli sa podľa Janušeka minulý týždeň podarilo Veľkej Británii, Írsku a Českej republike po intenzívnych rokovaniach, Švédsku a Taliansku v polovici júla, ďalším šiestim krajinám, vrátane Francúzska, Holandska a Portugalska, ešte v júni tohto roku. "V spomenutých krajinách nerobili kvôli tomu vnútropolitické rozbroje, naopak, sústreďujú sa na realizačnú fázu. Nielen Slovenská republika, ale napríklad aj Belgicko, Fínsko, Luxembursko a ďalšie krajiny čakajú na schválenie strategického rozvojového dokumentu európskymi orgánmi," informoval Janušek. Zároveň pripomenul, že SMK bola hybnou silou pri tvorbe NSRR na obdobie 2007 až 2013 vo vláde Mikuláša Dzurindu. Mala troch ministrov na kľúčových rezortoch - výstavby a regionálneho rozvoja, pôdohospodárstva a životného prostredia - na čerpanie eurofondov, pričom euroagendu zastrešoval vo vláde jej vtedajší podpredseda Pál Csáky. To sa podľa Janušeka prejavilo na obsahu operačných programov i nasmerovaní potenciálnych finančných prostriedkov z Európskej únie. Po predčasných voľbách v SR, ktoré znamenali novú vládu a zmenu kurzu, maďarská strana stratila pozície a argumenty, uviedol Janušek.