Trnava 2. augusta (ČTK) - Milan Andrášik, ktorý bol odsúdený za vraždu medičky Ľudmily Cervanovej spred vyše 30 rokov, sa zatiaľ nedostane na slobodu. Okresný súd v Trnave dnes totiž zamietol jeho žiadosť o podmienečné prepustenie. Andrášikovi a ďalším piatim mužom potvrdil na konci minulého roka vinu za vraždu Najvyšší súd.
Andrášikov obhajca podal voči rozhodnutiu súdu sťažnosť, zaoberať sa ňou bude Krajský súd v Trnave. Advokát sa bližšie k verdiktu vyjadriť nechcel.
Sudkyňa zamietnutie žiadosti odôvodnila tým, že Andrášik je vo väzení za najzávažnejší trestný čin v tretej, najprísnejšej nápravnovýchovnej skupine. Nesúhlasila tiež s argumentom obhajcu, že pred návratom do väzenia viedol Andrášik takmer 16 rokov riadny život. "Účelom trestu nie je sledovať len individuálny zámer, ale aj výchovne pôsobiť na ostatných členov spoločnosti," uviedla sudkyňa.
Súd súhlasil s prepustením dvoch odsúdených
Trnavský okresný súd dnes súhlasil s tým, aby bol jeden z odsúdených za vraždu medičky Ľudmily Cervanovej prepustený na slobodu. Súd vyhovel žiadosti Miloša Kocúra o podmienečné prepustenie z väzenia, zatiaľ čo iný senát súdu rovnakú žiadosť ďalšieho z odsúdených Milana Andrášika ráno zamietol. Rozhodnutie o prepustení Kocúra však ešte nie je právoplatné, pretože proti verdiktu sa môže odvolať prokurátorka.
Do väzenia okrem toho nebude musieť nastúpiť ďalší z odsúdených Stanislav Dúbravický.
Vinu Andrášika, Kocúra a ďalších štyroch mužov na vražde Cervanovej koncom vlaňajška v obnovenom procese potvrdil Najvyšší súd. Dvaja hlavní odsúdení sa museli do väzenia vrátiť preto, lebo im Najvyšší súd zvýšil tresty na 15 z pôvodných 13 rokov.
Zatiaľ čo s podmienečným prepustením Kocúra Okresný súd v Trnave súhlasil, Andrášikovu žiadosť zamietol. Sudkyňa to odôvodnila tým, že Andrášik je vo väzení za najzávažnejší trestný čin v tretej, najprísnejšej nápravnovýchovnej skupine. Nesúhlasila tiež s argumentom obhajcu, že pred návratom do väzenia viedol Andrášik takmer 16 rokov riadny život. "Účelom trestu nie je sledovať len individuálny zámer, ale aj výchovne pôsobiť na ostatných členov spoločnosti," uviedla sudkyňa.
Podobné argumenty, ktoré neuznal súd v prípade Andrášika, však iný senát akceptoval pri posudzovaní Kocúrovej žiadosti. Sudkyňa rozhodnutie o Kocúrovom prepustení odôvodnila aj tým, že od prepustenia v 90. rokoch viedol riadny život. Zo spoločenského hľadiska bolo podľa nej navyše dostatočné, že vo väzení strávil takmer desať rokov. Okresný súd Kocúrovi vymeral skúšobnú dobu v dĺžke siedmich rokov.
Senát, ktorý súhlasil s prepustením Kocúra, dnes tiež odobril podmienečný odklad trestu s päťročnou skúšobnou lehotou Dúbravickému. Tomu vlani Najvyšší súd za podiel na vražde Cervanovej zvýšil trest na dvanásť z desiatich rokov. Do väzenia však vtedy nemusel nastúpiť preto, lebo k odpykaniu celého trestu mu chýbali menej ako dva roky.
Vražda z roku 1976
O podmienečné prepustenie mohla trojica mužov požiadať preto, lebo si už aj vďaka ročnej amnestii z roku 1990 odsedeli viac ako dve tretiny trestu. Zvyšní traja odsúdení si svoje tresty odpykali ešte za komunizmu.
Šiestich mužov prvý raz uznali vinnými z vraždy a znásilnenia medičky v roku 1982. Po páde režimu ich síce najvyšší československý súd oslobodil, v obnovenom procese im však vinu slovenské súdy potvrdili.
Dvadsaťročnú Cervanovú zavraždili podľa súdov v lete 1976. Predtým ju vraj muži uniesli z diskotéky v bratislavskej Mlynskej doline a v jednom byte ju opili a znásilnili. Odsúdení však vinu odmietali s tým, že bývalý režim proces zmanipuloval a stali sa len náhodnými obeťami snahy vyšetrovateľov ukončiť verejnosťou sledovaný prípad.