Banská Bystrica 2. augusta (TASR) - Pomenovať nosné námety v maľbe 20. storočia na Slovensku a ponúknuť porovnanie vývoja ich zobrazovania je cieľom výstavy, ktorú sprístupnila dnes zo svojich zbierok Stredoslovenská galéria (SSG) v Banskej Bystrici. Vo výbere prezentovaných diel vyše polstovky autorov uprednostnila kľúčových umelcov jednotlivých období a tendencií umenia minulého storočia na Slovensku.
Zbierka malieb a kresieb tvorí neoddeliteľnú časť v zbierkotvornej činnosti SSG. Preferuje región stredného Slovenska, oblasť stredoslovenských banských miest ako Banskej Bystrice, Banskej Štiavnice a Kremnice. Okrem upriamenia pozornosti na toto územie zbierku dlhodobo tvoria tiež najkvalitnejšie diela kľúčových autorov slovenskej výtvarnej scény.
Expozícia je zameraná na zátišie, krajinomaľbu s vedutou, figúru a portrét, žánrovú maľbu zahŕňajúcu tiež ľudový žáner a sociálne motívy. Približuje i tendencie druhej polovice 20. storočia ako geometrickú abstrakciu, minimalizmus, koncept art a postmodernu. Koncepcia výstavy rešpektuje dejiny umenia na sledovanom území, nevychádza však z chronológie, približuje prehľad jednotlivých tém pomocou diel autorov zo začiatku 20. storočia, Generácie 1909, povojnovej Generácie 1919 či Skupiny Mikuláša Galandu. Výber uzatvárajú ukážky z obdobia po 60. rokoch. Zahŕňajú výtvarné polohy geometrickej abstrakcie, konceptuálnej maľby, neoabstraktného minimalizmu, experimentálnej a expresívnej maľby a postmoderny v slovenskej maľbe.
Výstavu tvoria najlepšie diela zbierky, medzi ktoré nepochybne patrí Otrok Ladislava Medňanského, Šašo Mikuláša Galandu, pohľad na Ďumbier Zoltána Palugyaya, Nosičky vody Jána Želibského, výber z diela Miloša Alexandra Bazovského, z tvorby Edmunda Gwerka, ako aj konceptuálna maľba Júliusa Kollera, maliarsky minimalizmus Roberta Urbáska a Stana Bubána.
Výstava potrvá do 9. septembra.