ČINGOV 2. augusta (SITA) – V Slovenskom raji pribudol nový náučný chodník Prielom Hornádu. Pozdĺž značkovaného turistického chodníka je umiestnených 19 slovensko-anglických informačných panelov. „Tabule predstavujú faunu a flóru územia, biotopy, ale aj pozitívne a negatívne vplyvy a pôsobenie človeka na krajinu,“ uviedol počas otvorenia náučného chodníka zástupca riaditeľa Správy Národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil. Náučný chodník je podľa Dražila určitou pridanou hodnotou pre turistov a návštevníkov Slovenského raja. Turista okrem pekného zážitku z prechádzky v národnom parku sa môže dozvedieť viac o hodnotách Slovenského raja. Časť tabúľ je venovaná aj rozdielom medzi premeneným a prírodným lesom.
Náučný chodník Prielom Hornádu začína v Hrdle Hornádu, vedie tokom Hornádu až na Čingov, odkiaľ vedie hrebeňovými partiami a plošinami späť k Hrdlu Hornádu. Na trase chodníka sú viaceré známe miesta ako Letanovský mlyn či Tomášovský výhľad. Priemerný turista by mal celú trasu chodníka prejsť približne za dve hodiny. Náučný chodník Prielom Hornádu vznikol v rámci projektu Európskej komisie Life – Nature: Ochrana diverzity biotopov v Národnom parku Slovenský raj. Cieľom projektu je zvýšenie informovanosti obyvateľstva, ale aj domácich a zahraničných turistov o unikátnosti prírodných hodnôt Slovenského raja a potrebe ich ochrany.
Na projekte sa okrem Správy Národného parku Slovenský raj podieľali aj Inštitút aplikovanej ekológie Daphne, Národné lesnícke centrum, obec Hrabušice, Záujmové združenie obcí Slovenský raj a Slovenský skauting.
Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.