SME

Verejná správa v kvalite zaostáva

Zahraniční investori váhajú rozbehnúť svoje podnikanie na Slovensku aj pre korupciu a nízku kvalitu verejnej správy.

(Zdroj: SITA)

Sekcia kontroly a boja proti korupcii Úradu vlády SR dostala petíciu, ktorá namieta voči nevyplateniu peňazí zo strany Slovenského pozemkového fondu a kompenzačného doplatku tak, aby dosiahol výšku schválenej výkupnej ceny za výkup pozemkov pod automobilkou KIA pri Žiline.

Ďalej prijala petície, ktoré sa týkali novely Zákonníka práce, zavedenia denného vlakového spojenia medzi mestami Prešov a Bratislava cez Žilinu a Zvolen. Prijaté petície požadujú aj zachovanie Regionálnej nemocnice Sobrance, Nemocnice s poliklinikou Nové Mesto nad Váhom, Nemocnice v Krompachoch a Všeobecnej nemocnice s poliklinikou Veľký Krtíš či zachovania počtu lôžok určených pre liečenie respiračných chorôb v Sanatóriu Tatranská kotlina. Uvádza sa to v materiáli, ktorý na internete zverejnil Úrad vlády SR.

SkryťVypnúť reklamu

V období druhého štvrťroka tohto roka bolo doručených 232 písomných podaní. Desať z nich bolo označených ako petície, 81 ako sťažnosť a 90 písomností súviselo s vyžiadaním vyjadrení k postúpeným podaniam. Niektoré sťažnosti postúpili na vybavenie príslušným orgánom verejnej správy, pretože poukazovali najmä na nečinnosť, nesprávnu činnosť a porušovanie právnych predpisov v ich pôsobnosti.

Úradníci musia byť kvalitní

Keď sa opýtate zahraničného investora na dôvody jeho váhania rozbehnúť svoje podnikanie na Slovensku, určite sa medzi nimi objaví korupcia a nízka kvalita verejnej správy. O „urýchľovacích poplatkoch“ na úradoch sa vie a hovorí. Menej sa však skúma príčina takejto úrovne verejnej správy. Väčšinou to skončí pri slabom odmeňovaní a konštatovaním nedostatku peňazí v mestskej pokladnici. Áno, aj to môžu byť príčiny náchylnosti na korupciu, hoci samospráva má na roz­diel od štátu pri odmeňovaní za­mestnancov voľné ruky a na priority peniaze nájde. Určite v krajských mestách s takmer miliardovými (Trenčín) až niekoľ­ko miliardovými (Bratislava) rozpočtami. Jednou z príčin zlého úradovania je však aj personálna politika miest.

SkryťVypnúť reklamu

Aby to nebolo také jednoduché: príčinou zlej personálnej politiky je zasa korupcia a politický klientelizmus. V mestách s vysokou nezamestnanosťou je totiž aj práca technického pracovníka na mestskom úrade či kuchárky v základnej škole zaujímavá. Spôsob obsadzovania týchto miest formuje vnímanie miestnej samosprávy občanmi. Nehovoriac o vedúcich odborov a postoch v mestských firmách, ktoré sa prerozdeľujú po kaž­dých komunálnych voľbách. Nie náhodou tak prieskumy verejnej mienky poukazujú na vysoké vnímanie korupcie práve pri obsadzovaní miest a postov v miestnej samospráve.

V rámci nášho prieskumu sme sa pozreli na krajské mestá a ich politiky obsadzovania voľných miest a postov. Pričom miestna vláda to nie je len 146 (v najmenšom Trenčíne) alebo 502 (v najväčšej Bratislave) zamestnancov krajských mestských úradov. To sú aj desiatky rozpočtových a príspevkových organizácií, rôznych neziskových organizácií a mestských firiem.

SkryťVypnúť reklamu

Náš prieskum ukázal najmä to, že samospráve na Slovensku ešte potrvá, kým sa začne správať slušne aj bez zošnurovania prísnymi zákonmi. Mestá majú takú personálnu politiku, akú vyžaduje zákon. Pričom zákonodarca definoval len mantinely a ponechal na mestá, nech si presné pravidlá definujú podľa vlastných potrieb. Ony však nejdú o piaď ďalej. Netreba, alebo naozaj nechcú? Je cieľom formálne naplniť literu zákona a vybrať ako zamestnanca úradu prednos­tov­ho brata alebo vybrať toho najlepšieho a zákon vnímať len ako zdvihnutý varovný prst štátu pre tých, ktorí by chceli podvádzať?

Prieskum TIS indikuje, že výber úradníkov v krajských mestách je po splnení nevyhnutného „zákonného zla“ stále pomerne svojvoľný. Nijaké opatrenia na predchádzanie konfliktu záujmov pri tvorbe výberových komisií, snaha o do­siahnutie objektívne porovna­teľných výsledkov je zatiaľ skôr výnimkou ako pravidlom.

SkryťVypnúť reklamu

Politickí trafikanti - taký názov sa vžil pre politické nominácie do mestských firiem. Keď pri kormidle malej mestskej firmy stojí miestny zaslúžilý politik bez manažérskych zručností, môže to byť problém. Najhoršie je, že tento jav sa stal pravidlom - nespochybni­teľ­ným nárokom víťazov.

Najviac rozpočtových a prí­spev­kových organizácií majú z „bežných“ krajských miest (Bra­tislava a Košice sú osobitný prípad) Žilina a Prešov (46, resp. 44). Nijaké krajské mesto okrem Trnavy však nevedelo uviesť, ako vyberajú svojich zamestnancov. Dá sa pochopiť, že tieto inštitúcie žijú v tieni záujmu verejnosti a médií. Ťažšie však rozumieť tomu, že o svoje organizácie sa nezaujímajú ani tí, ktorí ich zriadili a financujú.

Zlá administratíva na miestnej úrovni má vplyv na stav konkurencieschopnosti krajiny. Obce dnes vydávajú stavebné povolenia, rozhodujú o školách, územnom rozvoji. Podľa odhadu ministerstva financií zamestnanci obcí a miest v roku 2007 prerozdelia takmer 90 miliárd korún. Dostatok dôvodov na úvahu, ako majú obce a mestá svojich úradníkov vyberať, nemyslíte?

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Ivan Rončák, Emília Sičáková-Beblavá (Autori pôsobia v Transparency International Slovensko)

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 178
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 913
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 787
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 481
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 863
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 561
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 191
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 766
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Max Verstappen vyhral Veľkú cenu Japonska 2025

Max Verstappen dosiahol prvé víťazstvo v sezóne.


a 1 ďalší
Ryan Poehling (Philadelphia) strieľa gól do siete Montrealu, vľavo slovenský útočník Juraj Slafkovský.

Slováci v noci na nedeľu nebodovali.


TASR
Nela Lopušanová v drese BK Selects Girls.

Jej tím postúpil do finále Národneho šampionáttu USA po výhre 4:1.


Carlo Ancelotti

Kouč Realu priznal, že zisk ligového titulu je už málo pravdepodobný.


Reuters
SkryťZatvoriť reklamu