Kalište/Banská Bystrica 3. augusta (TASR) - V Národnej kultúrnej pamiatke Kalište odhalia 18. augusta nový pamätník obetiam fašizmu. Stane sa tak počas tradičného podujatia Stretnutie generácií na mieste bývalej obce Kalište, ktorú Nemci počas Slovenského národného povstania (SNP) úplne vypálili.
"V roku 2004 premiestnili pamätník Obete varujú z Kališťa na jeho pôvodné miesto do Pamätníka SNP v Banskej Bystrici. Na prázdne miesto sme sa rozhodli osadiť nový pamätník. Jeho vznik a osadenie v Kališti iniciovali Múzeum SNP v Banskej Bystrici, Oblastný výbor Slovenského zväzu protifašistických bojovníkova a pozostalí po Kališťanoch. Ministerstvo kultúry SR vyšlo v ústrety, dostali sme na jeho realizáciu finančné prostriedky. Osemnásteho augusta otvoríme nový pamätník, ktorý symbolizuje zhorený dom a okolo neho sú akoby zhorené základy," povedal pre TASR riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislav Mičev.
Súčasťou pamätníka, ktorého autormi sú Banskobystričania Igor Šimončík a Marek Dupej, je aj komín obložený žulovými kvádrami. Je ich 42 a každý z nich pripomína známe i neznáme obete, ktoré fašisti v Kališti zavraždili.
Náklady na pamätník dosiahli približne tri milióny korún, ďalší milión si vyžiada rekonštrukcia dvoch domčekov, v ktorých je stále expozícia. Ukončiť ju chcú, podobne ako ďalšie práce, v budúcom roku, dodal Mičev.
Súsošie nazvané Obete varujú, ktorého autorom je akademický sochár Jozef Jankovič, pôvodne inštalovali v banskobystrickom Múzeu SNP v roku 1969. Avšak po tom, ako jeho autor v nasledujúcich rokoch upadol do nemilosti vládnucej garnitúry, súsošie v roku 1972 odstránili. O dva roky neskôr ho inštalovali v Národnej kultúrnej pamiatke Kalište, bývalej obci, ktorú fašisti po potlačení Povstania vypálili. Po tridsiatich rokoch ho znovu premiestnili do Banskej Bystrice.
Obec Kalište v Banskobystrickom okrese mala na začiatku II. svetovej vojny viac ako 200 obyvateľov. Nemci ju 18. marca 1945 úplne vypálili za to, že jej obyvatelia spolupracovali s partizánmi. Trinástich Kališťanov vtedy fašisti zavraždili, okrem nich aj ďalších ľudí. Po vojne už obec neobnovili. Väčšina z tých, ktorí prežili, sa usadila v Banskej Bystrici, kde vznikla ulica Nové Kalište.