TRNAVA 3. augusta (SITA) – Prokurátorka dnes podala sťažnosť proti podmienečnému prepusteniu z výkonu trestu Miloša Kocúra, o ktorom vo štvrtok rozhodol Okresný súd (OS) v Trnave. Toho odsúdili za účasť na vražde medičky Ľudmily Cervanovej, ktorá sa stala pred vyše 30 rokmi, na 15 rokov väzenia v tretej nápravnovýchovnej skupine. Ako informoval agentúru SITA hovorca Krajskej prokuratúry v Trnave Marek Marcinkech, sťažnosti sa ujme Krajský súd v Trnave. „Ten si termín určí sám,“ poznamenal. Súd by mal rozhodovať o tom, či napadnuté rozhodnutie obsahovalo formálne pochybenia.
Prokurátorka totiž na štvrtkovom zasadnutí vyjadrila pochybnosť nad tým, či sú splnené všetky zákonné podmienky na podmienečné prepustenie odsúdeného. Vo svojej záverečnej reči žiadala odročiť konanie a požiadať psychológa, aby preskúmal, či má Miloš Kocúr kritický postoj voči skutku, za ktorý bol odsúdený. Zástupca leopoldovskej väznice vtedy argumentoval, že štruktúra hodnotenia odsúdeného má svoju predpísanú formu a jeho súčasťou je aj psychologická analýza. Kocúrov advokát zas skonštatoval, že by ďalšie hodnotenie bolo len samoúčelným krokom, lebo jeho klient 16-ročným bezproblémovým správaním na slobode dostatočne preukázal svoj postoj k činu.
OS v Trnave vo štvrtok podmienečne prepustil i ďalšieho odsúdeného v kauze Cervanová. Je ním Stanislav Dúbravický. Tretieho odsúdeného, Milana Andrášika, iný senát toho istého súdu ponechal za mrežami. Všetci traja odsúdení pritom stavili na rovnaké argumenty – ich obhajcovia poukazovali na uplynutie dvoch tretín trestu a 16 rokov, ktoré boli na slobode bez priestupkov či trestných činov. Andrášik hneď po vynesení verdiktu súdu oznámil, že rozhodnutie napadne.
Telo 19-ročnej študentky medicíny našli 14. júla 1976 v riečke Čierna voda na okraji Kráľovej pri Senci. Utopili ju 9. júla toho istého roku. V roku 1981 z vraždy obvinili siedmich Nitranov. Po procese, ktorý trval niekoľko mesiacov, senát Krajského súdu (KS) v Bratislave vyniesol v septembri 1982 rozsudky odňatia slobody od štyroch do 24 rokov. Najvyšší súd (NS) SSR v roku 1983 rozsudok potvrdil. Na jar 1990 vtedajší federálny generálny prokurátor Tibor Böhm podal sťažnosť pre porušenie zákona. Odsúdení sa dostali na slobodu. Nové verdikty vyriekol KS v Bratislave v roku 2004, vlani v decembri ich Najvyšší súd SR u niektorých odsúdených sprísnil.