Pri piatkovom požiari sociálnej ubytovne v Kysuckom Novom Meste zomrelo deväť ľudí, ďalšie telá sa už v ruinách nenachádzajú. Novinárom to povedal žilinský krajský policajný riaditeľ František Posluch po tom, ako hasiči i polícia ukončili záchranné práce na mieste nešťastia.
"Celkovo sme našli deväť obhorených tiel, to znamená dve osoby sú nezvestné. Obhliadka je už ukončená s tým, že je vylúčená, aby sa tieto osoby nachádzali v požiarovisku," povedal Posluch. Po dvoch nezvestných ľuďoch polícia vyhlásila pátranie.
Medzi nájdenými telami boli dvaja muži a dve ženy, ostatných oheň spálil tak, že ich nebolo možné identifikovať. Polícia však zatiaľ nemá žiadne informácie o totožnosti obetí. V troskách sa podľa Poslucha nenašli žiadne deti.
Pri požiari, ktorý spôsobil mestu škodu deväť miliónov korún, sa podľa hovorkyne KR PZ v Žiline Jany Balogovej zranili deviati ľudia. Jeden je v žilinskej nemocnici s trieštivou zlomeninou lakťa a v čadčianskej nemocnici sú traja ťažko a dvaja ľahko zranení. "Ubytovňu postavilo mesto pre sociálne slabšie rodiny a podľa zoznamov v nej bolo evidovaných 82 ľudí. Ich počet však nemusí súhlasiť so skutočnosťou. Pri požiari evakuovali z objektu 64 ľudí," spresnila Balogová.
Požiar nebol založený úmyselne
Policajný riaditeľ zopakoval, že požiar nebol založený úmyselne. "Ohnisko požiaru bolo v strede alebo v okrajových častiach zvnútra budovy, to znamená, úmysel jednoznačne vieme už dneska vylúčiť," povedal. O možnom úmyselnom a rasovom útoku hovorili viacerí rómski obyvatelia vyhorenej bytovky. Rómovia sa v minulosti neraz stávali terčom útokov extrémistov.
Úmyselné založenie požiaru vylúčil aj primátor mesta Ján Hartel. "Domnievam sa, že zrejme to bolo nejakým vnútorným (elektrickým) skratom," povedal novinárom. Naznačil, že niektorí obyvatelia si mohli po tom, čo im bol pre neplatenie účtov odpojený prúd, zapojiť elektrinu nelegálne a neodborným spôsobom.
Napriek tomu, že úmyselné založenie požiaru polícia vylúčila, začala bez konkrétneho páchateľa trestné stíhanie pre všeobecné ohrozenie.
Oheň sa začal v mestskej ubytovni postavenej z unimobuniek šíriť v piatok po polnoci a počtom mŕtvych sa zaradil medzi najväčšie nešťastia na Slovensku za posledné roky. Viacerí nájomníci si zachránili život skokom z okna, niektorí z nich však skončili s ťažkými zraneniami v nemocnici.
Nevieme čo s nami bude, hovoria tí, ktorí prežili
Pri zhorenej ubytovni od rána pribúdajú horiace sviečky a kvety. Ľudia, čo oheň prežili, zostávajú v neistote, kde budú ďalej bývať. Mesto však sľúbilo, že bez strechy nad hlavou nikto nezostane.
"Nevieme, čo s nami bude. Kázali nám počkať do pondelka. Kde budeme potom, nevieme," povedal ČTK jeden z ľudí, ktorí sa ocitli v bývalých mestských jasliach, kde je zriadená dočasná ubytovňa. Iní ľudia našli dočasné bývanie v mestských bytoch.
Viceprimátorka mesta Jana Svrčková však ubezpečovala, že ľudia bez prístrešia nezostanú. "Nemusia mať pocit neistoty. Dovtedy, kým sa nenájde kompletné riešenie, budú v jasliach," povedala ČTK. Mesto podľa nej v pondelok pošle žiadosť vláde, aby mestu dala peniaze na výstavbu nových bytov pre chudobné rodiny. Finančnú pomoc mestu v piatok predbežne prisľúbil premiér Robert Fico i ministerka práce Viera Tomanová.
Mesto po tragickej skúsenosti už nebude stavať ubytovňu z rýchlo horľavých unimobuniek. "V žiadnom prípade, nikdy v živote," uisťovala viceprimátorka s tým, že nová ubytovňa bude murovaná. Zhorenú stavbu mesto vybudovalo v roku 2004, podobné objekty však pre sociálne odkázaných stavali samosprávy aj na viacerých iných miestach na Slovensku.