Ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová má plnú dôveru predsedu vlády Roberta Fica. Informoval o tom na dnešnej tlačovej besede.
"Ministerka Tomanová sa pri výkone svojej funkcie nedopustila žiadneho porušenia zákona alebo morálky. Riadne si vykonáva povinnosti vyplývajúce z funkcie, má plnú dôveru predsedu vlády SR." Ako zdôraznil, Tomanová vo svojej pozícii v Privilégiu nemala žiaden vplyv na platenie sociálnych odvodov. Preto sa tento prípad podľa premiéra nedá porovnávať s kauzou "sociálneho netvora" Ľudovíta Kaníka. "Je smutné, že všetci, ako tu sedíte, viete, že ide o absurdné obvinenia a klamstvá, napriek tomu ich už niekoľko dní živíte," oslovil Fico novinárov.Odmietam aj obvinenia z klientelizmu," povedal Fico.
VIDEO - Róbert Fico obhajuje ministerku Tomanovú
Podľa predsedu vlády Privilégium za peniaze z dotácie nakúpilo 44 polohovateľných postelí a stolíkov pre úplne imobilných ľudí. "Ak je to zločin, tak sa k tomuto zločinu hlásim aj ja," uviedol premiér. Podľa neho z dotácie nemal prospech žiaden súkromník, ale peniaze išli na určený účel, preto nemožno hovoriť o klientelizme. "Pani ministerka pomohla tisícom ľudí, je človek s obrovským sociálnym cítením," ohodnotil Tomanovú premiér.
VIDEO - Fico odpovedá na otázku ohľadom Privilégia
Podľa Fica médiá útočia na Tomanovú, lebo ich platia dôchodkové spoločnosti
Podľa Fica sme svedkami neuveriteľného nárastu mediálnych klamstiev a manipulácií zameraných proti súčasnej vláde. "Médiá vstúpili priamo do politickej arény ako účastníci politickej konfrontácie a súťaže a stali sa otvorenou politickou opozíciou proti tejto vláde. Je to jav v Európe absolútne nevídaný," vyhlásil predseda vlády.
Dôvodom na takéto útoky zo strany médií je podľa Fica skutočnosť, že ministerka v súlade s obsahom programového vyhlásenia vlády pripravuje zásahy do 2. kapitalizačného piliera dôchodkového zabezpečenia.
Tieto zásahy sa pritom podľa predsedu vlády nepáčia súkromným vlastníkom dôchodkových správcovských spoločností (DSS), ktorým predchádzajúca pravicová vláda dala pod kontrolu miliardy korún plynúcich na dôchodky. "O tom, koľko peňazí DSS dávajú na reklamu do médií, netreba hovoriť. Ani o tom, že to vedie médiá k obhajobe privatizácie penzijného systému," uviedol premiér v stanovisku. "Ministerka Tomanová nie je médiami šikanovaná preto, lebo dala peniaze na 44 postelí pre chudákov, ale preto, že chce zmeny v penzijnom systéme, ktoré ohrozujú súkromný kapitál," vyhlásil.
Ako dodal, vláda bude chcieť vysvetlenie vo veci výletu 11 slovenských novinárov do rakúskych Álp na jar tohto roku. "Okrem školenia, čo písať o DSS, za peniaze súkromného vlastníka DSS lyžovali, bývali, jedli a pili," povedal Fico. Podľa neho mohlo ísť o korupciu. "Vy dobre viete, o aký výlet išlo, tak sa netvárte," odvetil Fico na žiadosť novinárov o podrobnostiach toho výletu.
VIDEO - Fico o výlete novinárov
Fico zároveň považuje za príznačné, že priamy prenos z tlačovej konferencie, na ktorej zaujal oficiálne stanovisko k škandalizovaniu a šikanovaniu ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny V. Tomanovej, skončil tesne pred tým, ako bola novinárom zverejnená nahrávka svojskej zábavy prezidenta Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Jozefa Pašku.
"Slovenská verejnosť by mala okrem bombastickej reklamy na vstup do súkromného piliera vidieť aj nehoráznu zábavku pána Pašku, ktorý sa bez zábran vysmieva sporiteľom a nadovšetko jasne približuje podstatu činnosti DSS výrazne profitujúcich z vkladov ľudí. Hovoriť otvorene o "sladkom mámení vyšších dôchodkov" môže len skupina ľudí bez škrupúľ, ochotná použiť na dosiahnutie svojho cieľa akékoľvek prostriedky" tvrdí vo vyhlásení, ktoré poslal médiám po konci tlačovej besedy.
Socha: Korumpovanie odmietameAsociácia dôchodkových správcovských spoločností (ADSS) sa dôrazne ohradzuje proti obvineniam premiéra Roberta Fica, že práve dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) sú za mediálnym škandálom okolo ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny Viery Tomanovej. Ako na dnešnom brífingu uviedol predseda ADSS Peter Socha, asociácia si nemyslí, že vie ovládať novinárov, aby písali o pripravovaných zmenách v penzijnom systéme podľa želania DSS. "Odmietame, že by sme korumpovali novinárov a nad touto situáciou nebudeme ďalej ani uvažovať," konštatoval Socha.
Socha nechcel komentovať Ficove tvrdenia o výlete v Alpách, nakoľko nemá informácie, o akú akciu išlo. "Pokiaľ chce nejaká spoločnosť oznámiť niečo novinárom a pokladá za potrebné ich niekam zavolať, nenazval by som to výletom," povedal Socha.
ADSS je podľa jej predsedu odbornou organizáciou, ktorej záujmom je správne pripomienkovať zákony ovplyvňujúce osudy miliónov obyvateľov. K návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý má okrem iného umožniť väčšine sporiteľov vystúpiť z druhého piliera, podalo okrem ADSS pripomienky aj množstvo ďalších inštitúcií - ministerstvá či Národná banka Slovenska, dodal Socha. "Pýtame sa, či aj tieto organizácie vedú kampaň proti ministerke," uzavrel.
Kusý: Obviňovanie novinárov je paranoidné, nad médiami Fico nezvíťazí
Je to paranoja a chorobný postoj, keď sa obviňujú médiá z toho, že informujú verejnosť o niečom, čo sa stalo, povedal politológ Miroslav Kusý v súvislosti s dnešnými vyjadreniami premiéra Roberta Fica. "Namiesto toho, aby sa premiér obrátil na príčinu, zdroj kritiky, tak sa obracia proti samotným kritikom," povedal Kusý. Novinári by si podľa neho mali naďalej robiť svoju prácu bez ohľadu na to, ako to Fico komentuje. "Samozrejme, aj novinári sú len ľudia a dopúšťajú sa chýb, tak ako aj premiéri. To znamená, že by mali zaujímať voči sebe primeraný postoj. Novinári si robia svoju prácu a premiér si robí svoju prácu. Jeho povinnosťou je s novinármi komunikovať. Keď to nerobí, robí veľkú chybu, nemôže zvíťaziť nad médiami," dodal Kusý.
SMK bude chcieť ministerku odvolať v parlamente
Opozičná Strana maďarskej koalície už navrhla partnerom v opozícii , aby sa pokúsili ministerku odvolať v parlamente. Okrem spornej dotácie pre Privilégium SMK Tomanovej vyčíta, že nezvláda situáciu v svojom rezorte. Opozičné strany však na vyslovenie nedôvery členovi vlády nemajú dosť hlasov, keďže v Národnej rade spolu disponujú len 65 z celkových 150 mandátov. Na odvolanie ministra je potrebných aspoň 76 hlasov.
Fico iniciatívu SMK nechcel komentovať. "Opozícia má ústavné právo a je ich vecou, čo urobia alebo neurobia," uviedol premiér. Ďalej trvá na tom, že kampaň proti ministerke vychádza z prostredia DSS. "SMK sa prebudila z letného spánku až po tom, čo ste o tom písali dva či tri týždne," poznamenal Fico.
Koaliční partneri Smeru-sociálnej demokracie, ktorý Tomanovú do funkcie nominoval, už vyhlásili, že prípadný pokus opozície v parlamente nepodporia. V minulosti pritom Slovenská národná strana aj Ľudová strana-Hnutie za demokratické Slovensko mali výhrady k niektorým návrhom ministerky práce.
Pravda: Tomanová obhajovala obchody Privilégia
Ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová počas svojho pôsobenia v neziskovej organizácii Privilégium obhajovala jej príjmy, aj keď v súčasnosti tvrdí, že o nich nevedela, uvádza sobotňajšie vydanie denníka Pravda. Bratislavská mestská časť Vrakuňa v júli minulého roka odstúpila od zmluvy, ktorú mala s Privilégiom o opatrovateľskej službe, pre podozrenia, že sa spoločnosť obohacovala na úkor obecnej kasy. Pri poslaneckom prieskume v organizácií, ako aj na zasadnutí miestneho zastupiteľstva kroky Privilégia obhajovala práve Tomanová.
Ako uvádza Pravda, Privilégium opatrovalo obyvateľov Vrakune v rokoch 2004 až 2006. Poslanci pri kontrole zistili, že spoločnosť si účtovala aj za opatrovateľky v Podunajských Biskupiciach, nesedel počet hodín úväzku a ani niektoré mená opatrovateliek. Správa poslaneckého prieskumu tiež uvádza, že Privilégium nevyplácalo opatrovateľkám celú mzdu, ktorú uhrádzala Vrakuňa. Podľa materiálov, ktoré majú k dispozícii denník Pravda a týždenník Domino efekt, Privilégium si chcelo nechať z obecných peňazí preplatiť aj školenie opatrovateliek, pričom na jednu malo ísť okolo 16-tisíc korún. Aj v tomto prípade sa mala angažovať Tomanová.
S neziskovou organizáciou Privilégium okrem Vrakune ukončili spoluprácu aj mestské časti Devínska Nová Ves a Dúbravka, problémy s ňou mali aj v Lamači a vo Svätom Jure.
Autor: (sita, čtk, mš) VIDEO - Eugen Korda

Beata
Balogová
