Bratislava 5. augusta (TASR) - Skautské hnutie, ktoré v týchto dňoch slávi 100 rokov svojej existencie, je spojené nielen s kresťanstvom, kresťanskými hodnotami a ich miestom vo výchove mladých ľudí, ale aj so slobodou a národnou identitou, zdôrazňuje europoslankyňa Anna Záborská.
Vo vyjadrení, ktoré TASR poskytla Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (TK KBS) v Bratislave, Záborská pripomína, že počas totalitných režimov po roku 1938 aj 1948 boli skauti na Slovensku zakázaní. Pritom nerobili nič iné, len rozvíjali osobnosť mladého človeka k jeho náboženskej aj národnej identite bez štátneho dohľadu. Skauti však na rozdiel od Pionierskej organizácie totalitné režimy prežili, čo potvrdzuje ich opodstatnenosť, silu ich myšlienok a význam pre mládež aj v súčasnosti.
"Dnes, keď sa v Európe často hovorí o rovnosti a myslí sa tým rovnakosť, ukazujú práve skauti, aká užitočná a osobnosť rozvíjajúca môže byť úcta k prirodzenej rozdielnosti", uviedla okrem iného europoslankyňa Anna Záborská.
Slovenský skauting patrí v súčasnosti k najväčším mládežníckym organizáciám na Slovensku. Pre svojich 6500 členov organizuje každoročne takmer 200 táborov a mnohé iné aktivity. V rámci výchovy mladých ľudí predstavil v roku 2002 unikátny projekt - Rómsky skauting. Piatim stovkám Rómov pomáha skauting v mnohých oblastiach meniť kvalitu života a dáva im šancu presadiť sa v spoločnosti. Popri práci s mládežou sa slovenskí skauti venujú aj iným aktivitám. Pomáhali napríklad pri odstraňovaní následkov veternej kalamity v Tatrách, pri konzervovaní vybraných zrúcanín hradov a iných akciách. Tento rok sústredia pozornosť na záchranu vzácnej banskoštiavnickej kalvárie. Pri príležitosti storočnice skautingu vo svete usporiadali mnohé celoslovenské skautské akcie. Jednou z nich bol Úsvit skautingu, v rámci ktorého skauti vystúpili 1. augusta na najvyššie vrcholy vo svojom okolí a na svitaní spoločne privítali novú epochu.