Priechod 5. augusta (TASR) - Obec Priechod s vyše 900 obyvateľmi neďaleko Banskej Bystrice žila dnes folklórom. Postarali sa o to účastníci už 12. ročníka folklórnych slávností nazvaných Čô sa stauo v tom Priechode.
Tento rok pozvali organizátori z tamojšej folklórnej skupiny Priechoďan detských folkloristov z Vánku zo Seliec pri Banskej Bystrici, rodinnú folklórnu skupinu z Košolnej pri Trnave, ľudovú hudbu Hronsečania s ľudovým rozprávačom Paľom Šperkom z Banskej Bystrice i banskobystrický súbor Urpín.
Cieľom slávností je uchovávať a približovať ľudové tradície a piesne, ktorými je Priechod známy. Bohatstvo miestnych zvykov a piesní, spevácke i tanečné talenty objavil folklórny nadšenec, učiteľ Ján Repka. V roku 1968 vznikla jeho zásluhou najskôr ženská spevácka skupina, ku ktorej sa čoskoro pridali aj muži. Pôsobí už 37 rokov a údajne je najstaršou folklórnou skupinou na Slovensku. Ľudové zvyky a obyčaje tak, ako ich prináša život na dedine počas kalendárneho roka, prezentuje na festivaloch doma i v zahraničí. Účinkovala v mnohých televíznych a rozhlasových reláciách a vydala album piesní pod názvom Čô sa stauo v tom Priechode. Podľa najznámejšej priechodskej ľudovej piesne pomenovali aj spomínané folklórne slávnosti.
dc vs