TASR to dnes potvrdil jeho právny zástupca Milan Menyhart. "Konečné rozhodnutie o vydaní, či nevydaní môjho klienta bude mať Ministerstvo spravodlivosti SR. Vo vydávajúcej väzbe je od 20. júna," pripomenul advokát a dodal, že ešte stále mu nedoručili rozhodnutie Najvyššieho súdu o väzbe. "Môj klient má obavy z vydania do Alžírska. Tvrdí, že v miestnych väzniciach sa ľudia aj ďstrácajúď," povedal ďalej Menyhart. Podľa niektorých médií mu v Alžírsku hrozí mučenie a podobne.
Podľa názoru Menyharta by sa o vydaní Mustafu L. malo rozhodnúť do 60-tich dní od začiatku väzby. O prípade jeho klienta sa od začiatku zaujímajú rozličné medzinárodné organizácie na ochranu ľudských práv. "Nakontaktovali sa na mňa napríklad Amnesty International, UNHCR či už z Londýna, Paríža, Viedne alebo slovenské centrály," konkretizoval.
"Nie je zákonná lehota na vydanie. V prípade, že súd rozhodne o prijateľnosti vydania, konečné slovo bude mať minister spravodlivosti," povedal dnes pre TASR hovorca Ministerstva spravodlivosti SR Michal Jurči.
"Od 20. júna Mustafa L. už nie je v predbežnej vyšetrovacej väzbe, ale vo väzbe vydávacej. Lehota vydávacej väzby nie je zákonom obmedzená. Postup vydávacej väzby ustanovuje Zákon č.301/2005 Z. z. Trestný poriadok v ő 506 a nasledovne," rovnako potvrdil pre TASR hovorca bratislavského Krajského súdu Pavol Adamčiak.
V tomto prípade sa postupuje na základe zmluvy medzi Československou socialistickou republikou a Alžírskom o právnej pomoci v trestných veciach z roku 1981, ktorá vstúpila do platnosti v roku 1984. "Tak sa postupuje od začiatku tejto kauzy," zdôraznil ďalej hovorca.
O vydanie Mustafu požiadalo Alžírsko slovenskú stranu na začiatku júna. Na Slovensko pricestoval za svojou manželkou, ktorá je občiankou SR, spolu majú dieťa. Zadržaný požiadal o azyl vo viacerých európskych krajinách - Francúzsku, Rakúsku, Veľkej Británii i na Slovensku.
Podľa niektorých slovenských médií sa Mustafa L. údajne nachádza na zozname teroristov hľadaných Interpolom. Absolvovať mal teroristický výcvik v Afganistane, kde údajne nadviazal kontakty na členov al-Káidy a ďalších skupín, ktoré aktívne pôsobia v Európe a Kanade. Mal by byť členom alžírskej teroristickej skupiny islamských radikálov GSPC v Londýne.