Bratislava 7. augusta (TASR) - Slovenská republika má nedostatok finančných zdrojov na zabezpečenie starostlivosti o tradičnú ľudovú kultúru. Vyplýva to z návrhu Koncepcie starostlivosti o tradičnú ľudovú kultúru, o ktorej bude rokovať vláda na svojom stredajšom zasadnutí.
Podľa uvedeného dokumentu medzi slabé stránky starostlivosti o pôvodnú kultúru patrí aj zber dokumentov zo starších období, problémom sú i chýbajúce informácie o existujúcich archívnych fondoch či neprístupnosť archívnych dokumentov a fondov pre verejnosť.
V návrhu Koncepcie sa konštatuje, že vo väčšine obcí je prezentácia a ochrana miestneho hmotného kultúrneho dedičstva finančnou záťažou pre rozpočet. "Slabou stránkou je aj popularizácia v médiách (vrátane verejnoprávnych), ktorá je nedostatočná a informácie o tradičnej ľudovej kultúre sú často skreslené," píše sa v materiáli.
Podľa Koncepcie, ktorú na rokovanie vlády predkladá minister kultúry Marek Maďarič, je silnou stránkou Slovenska veľké bohatstvo živej a uchovanej tradičnej kultúry, množstvo amatérskych kolektívov a tvorcov v oblasti folklórnych tradícií, a tiež záujem ľudí o tradičné hmotné artefakty i nehmotné prvky kultúrneho dedičstva. Pozitívom je i sieť múzeí a osvetových stredísk, ktorá pokrýva celé Slovensko.
Od roku 1989 vznikla tiež sieť základných škôl z rozšíreným vyučovaním regionálnej výchovy a ľudovej kultúry. "V poslednom desaťročí významne stúpol záujem o tradičné remeslá, motivačne pôsobí aj grantový systém ministerstva kultúry, ktorý však nie je dostatočný," uvádza sa v Koncepcii.
Ministerstvo kultúry v tejto súvislosti predpokladá vytvorenie priestoru pre aktívnu činnosť v oblasti dokumentácie, informatizácie, vydavateľskej a metodickej činnosti. V rokoch 2007 - 2013 je podľa rezortu nutné zamerať sa na také oblasti, ako je šírenie informácií, uchovávanie tradičnej ľudovej kultúry, vytvorenie centrálnej databázy, legislatívne zmeny či finančné a organizačné zabezpečenie.