Novelu zákona predložilo vláde ministerstvo dopravy. Podľa pôvodného návrhu mala polícii, Slovenskej informačnej službe a vojenskému spravodajstvu umožniť, aby mohli získavať údaje o telefonátoch aj bez povolenia súdov. Polícia by tak mohla priebežne sledovať kto, s kým a kedy telefonuje či posiela textové a obrazové správy, na čo si musí v súčasnosti vybavovať povolenie súdu.
K pripravovaným zmenám mali pripomienky viaceré ministerstvá a tiež Slovenská informačná služba; materiál sa tak dostal na rokovanie bez dohody jednotlivých rezortov. "Požiadal som zainteresované zložky, ktoré majú na niektoré témy rozdielne názory, aby sa ešte stretli. Myslím si, že by bolo dobré tieto rozdiely odstraňovať na zasadnutí bezpečnostnej rady," povedal premiér Robert Fico po rokovaní vlády.
Niektoré zmeny okrem menších koaličných strán SNS a ĽS-HZDS kritizovala aj opozícia, podľa ktorej by polícii a tajným službám umožnili príliš jednoduchý prístup k citlivým súkromným údajom.
Jednoduchší prístup k údajom o telefonátoch naopak obhajoval minister vnútra Robert Kaliňák. Podľa neho by okrem prevencie pred terorizmom slúžil napríklad aj na uľahčenie pátrania po stratených a nezvestných osobách pomocou lokalizácie mobilného telefónu. Polícii by okrem toho stačilo vďaka údajom o zoznamoch hovorov odpočúvať menší počet ľudí, tvrdil minister.