SME

Vláda: Krízový štáb v Novákoch nebol v čase výbuchu funkčný

Na rokovaní vlády sa rozprávalo aj o predĺžení ťažby v Bani Dolina a o nedostatku financií na starostlivosť o tradičnú ľudovú kultúru.

Krízový štáb vo Vojenskom opravárenskom podniku Nováky (VOP) nebol v čase výbuchu funkčný, preto danú situáciu neriešil. Vyplýva to z komplexnej analýzy činnosti krízového manažmentu v súvislosti s výbuchom vo VOP, ktorú dnes vláda SR vzala na vedomie.

Z materiálu ďalej vyplýva, že po celom areáli bola rozhádzaná munícia rôzneho druhu. "Manažment podniku nevedel doložiť, aké množstvo munície sa nachádzalo v delaboračnej budove, aký druh munície bol delaborovaný, koľko ľudí a kto bol v pracovnej zmene," uvádza sa v analýze s tým, že nebola vôbec aktualizovaná databáza všetkých zamestnancov podniku.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa správy, ktorú vláde predložili minister obrany František Kašický, podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák a minister zdravotníctva Ivan Valentovič, nebolo tiež zabezpečené spojenie, náhradný zdroj energie a priestory pre činnosť havarijného krízového štábu.

Vláda predĺžila ťažbu uhlia v Bani Dolina o ďalšie dva roky

Juhoslovenský producent hnedého uhlia Baňa Dolina neukončí ťažbu v tomto roku, ale až koncom roka 2009. Rozhodla o tom vláda Roberta Fica. Pôvodne mali ťažbu energetického uhlia vo Veľkom Krtíši pre novácku tepelnú elektráreň ukončiť už v roku 2005, ešte bývalý kabinet premiéra Mikuláša Dzurindu však termín raz o dva roky predĺžil. Baňa v regióne s vysokou mierou nezamestnanosti by mala definitívne zaniknúť v roku 2010.

SkryťVypnúť reklamu

Štát by mal predĺžením ťažby v bani ušetriť na financovaní jej postupného útlmu takmer 14 miliónov korún. Celkovo má zo štátneho rozpočtu smerovať na likvidačné práce a sociálnu pomoc prepusteným vyše 200 zamestnancom 68,2 milióna korún.

Baníci vo Veľkom Krtíši majú vyťažiť počas nasledujúcich dvoch rokov asi 250.000 ton uhlia. Odbyt suroviny do ukončenia činnosti bane je podľa ministerstva hospodárstva zabezpečený, keďže v poslednom období poklesla ťažba v ostatných slovenských baniach a uhlia začína byť nedostatok.

SR má nedostatok financií na starostlivosť o tradičnú ľudovú kultúru

Slovenská republika má nedostatok finančných zdrojov na zabezpečenie starostlivosti o tradičnú ľudovú kultúru. Vyplýva to z návrhu Koncepcie starostlivosti o tradičnú ľudovú kultúru, ktorú na svojom zasadnutí schválila vláda.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi ďalšie slabé stránky starostlivosti o pôvodnú kultúru patrí podľa návrhu aj problém zberu dokumentov zo starších období, chýbajúce informácie o existujúcich archívnych fondoch, či neprístupnosť archívnych dokumentov a fondov pre verejnosť.

Ako ďalej z Koncepcie vyplýva, negatívom je aj fakt, že vo väčšine obcí je prezentácia a ochrana miestneho hmotného kultúrneho dedičstva finančnou záťažou na rozpočet. "Slabou stránkou je aj popularizácia v médiách (vrátane verejnoprávnych), ktorá je nedostatočná a informácie o tradičnej ľudovej kultúre sú často skreslené," píše sa v materiáli.

MK v tejto súvislosti predpokladá vytvorenie priestoru na aktívnu činnosť v oblasti dokumentácie, informatizácie, vydavateľskej a metodickej činnosti. V rokoch 2007-13 je podľa rezortu nutné zamerať sa na také oblasti, ako je šírenie informácií, uchovávanie tradičnej ľudovej kultúry, vytvorenie centrálnej databázy, legislatívne zmeny či finančné a organizačné zabezpečenie.

SkryťVypnúť reklamu

Na prezentáciu slovenského umenia a kultúry v cudzine nie je dosť peňazí

Možnosti ministerstva kultúry pri zabezpečovaní prezentácie slovenskej kultúry a umenia v zahraničí sú v súčasnosti veľmi obmedzené.

V rámci svojej rozpočtovej kapitoly nemá rezort vytvorený samostatný program na financovanie takýchto aktivít, ale delí sa o vyčlenené finančné prostriedky s organizáciami vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti, ktorých požiadavky niekoľkonásobne prevyšujú určené zdroje. "V tejto situácii muselo ministerstvo rezignovať na akékoľvek ambiciózne projekty a zostavuje plán kultúrnych stykov iba s obmedzeným počtom podujatí realizovaných z vlastnej iniciatívy," uvádza sa v návrhu Koncepcie zabezpečenia prezentácie slovenského umenia a kultúry v zahraničí, ktorú dnes schválila vláda.

SkryťVypnúť reklamu
V rámci vypracovanej Koncepcie chce ministerstvo podporovať zachovanie a rozvoj slovenských inštitútov, ako aj ich transformáciu na moderné kultúrne ústavy. Plánuje priamo podporovať prezentačné aktivity a rozvoj medzinárodnej spolupráce príspevkových a rozpočtových organizácií, ktoré spadajú pod jeho zriaďovateľskú pôsobnosť. Okrem toho sa zameria na mobilitu umelcov a diel predovšetkým v rámci EÚ. Rezort si za jednu z krátkodobých úloh takisto stanovil vytvorenie podmienok na podporu prezentácie zahraničného umenia na Slovensku.

Autor: mš

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 907
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 808
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 990
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 408
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 194
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 696
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 256
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 861
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu