SME

Vláda podporila prísnejšie pravidlá pre poisťovne

Kabinet schválil návrhy ministra zdravotníctva napriek protestom štyroch poisťovní, ktoré chcú zmeny zastaviť aj petíciou.

Zľava: Minister kultúry Marek Maďarič, minister zdravotníctva Ivan Valentovič a premiér Robert Fico počas rokovania 53. schôdze vlády SR.Zľava: Minister kultúry Marek Maďarič, minister zdravotníctva Ivan Valentovič a premiér Robert Fico počas rokovania 53. schôdze vlády SR. (Zdroj: SITA)
Vláda Roberta Fica dnes podporila prísnejšie pravidlá pre hospodárenie zdravotných poisťovní. Kabinet schválil návrh zákona ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča o zdravotných poisťovniach napriek dlhodobým protestom štyroch súkromných poisťovní, ktoré sa snažia pripravované zmeny zastaviť aj prostredníctvom petície. O zákone by mal definitívne rozhodnúť parlament.

Vláda súhlasila s tým, aby zdravotné poisťovne od budúceho roka mohli minúť na vlastnú prevádzku len tri percentá z vybraných povinných odvodov namiesto doterajších štyroch percent. Zákon, ak ho poslanci schvália, zároveň nariadi poisťovniam prípadný zisk použiť na platby lekárom, či nemocniciam, pričom v súčasnosti ho môžu použiť podľa vlastného uváženia.

SkryťVypnúť reklamu

Premiér Robert Fico dnes po rokovaní vlády uviedol, že predmetná legislatívna úprava je tak principiálna vec, akým bol Zákonník práce. "Návrh zákona smeruje k tomu, aby súkromné akciové spoločnosti, ktoré vyberajú od ľudí peniaze v podobe zdravotného poistenia, nemali peniaze vo vlastníctve, ale iba v správe. Je to naša filozofia, pre nás zdravie nie je tovar. Nedomnievame sa, že je možné vytvárať zisk a nechávať ho v súkromných rukách," povedal o plánovaných zmenách premiér. Očakáva, že zákon podporia bez vážnejších výhrad aj poslanci dvoch menších vládnych strán SNS a ĽS-HZDS.

Súkromné zdravotné poisťovne, v ktorých majú zastúpenie aj zahraničné spoločnosti, proti zmenám protestovali. Môžu podľa nich obmedziť služby pre poistencov. Tvrdia, že zákaz tvoriť zisk nie je v súlade s ústavou, a majitelia poisťovní môžu súdnymi žalobami žiadať miliardové odškodné. Prostredníctvom petície sa na svoju stranu snažia získať verejnosť. Dúfajú, že ju podpíše aspoň 100.000 ľudí, aby sa ňou musel zaoberať parlament. V ňom však má väčšinu poslancov súčasná vládna koalícia.

SkryťVypnúť reklamu

Valentovič dodal, že vláda trvá na tom, aby akýkoľvek kladný hospodársky výsledok ZP mohol byť použitý len na úhradu zdravotnej starostlivosti. "Je nelogické, ak systém zápasí s nedostatkom finančných prostriedkov a my si v týchto podmienkach dovolíme, aby časť financií pochádzajúca z verejných zdrojov odchádzala mimo systém. Tomu chceme zabrániť."

Minister Valentovič sa neobáva, že by bol jeho návrh v rozpore s ústavou, či medzinárodnými dohodami o podpore. "Ak by aj došlo k arbitrážam, nemyslím si, že by uspeli," povedal. V podnikaní v zdravotnom poistení totiž aj podľa súčasných zákonov platia iné pravidlá hospodárenia, ako pri iných odvetviach, dodal. Preto má podľa neho štát právo nariadiť poisťovniam, aby svoj prípadný zisk použili výhradne na úhradu zdravotnej starostlivosti.

SkryťVypnúť reklamu

Šéf rezortu zdravotníctva sa domnieva, že trojpercentnú hranicu ZP zvládnu a žiadnym spôsobom to neobmedzí ich fungovanie alebo činnosť. Poukázal, že existuje veľa oblastí, v ktorých by mohli šetriť. Podľa jeho slov ide napríklad o obmedzenie marketingových aktivít či právnych služieb.

Premiér v minulosti opakovane vyhlásil, že je za vytvorenie jedinej zdravotnej poisťovne. "Potrebujeme si urobiť analýzu, nechceme urobiť unáhlený krok. Sú argumenty za aj proti," povedal dnes Fico.

V súčasnosti na Slovensku pôsobia okrem štyroch súkromných aj dve štátne zdravotné poisťovne. Tento rok by mali hospodáriť celkovo s asi 90 miliardami korún. V minulom roku podľa Valentoviča dosiahli všetky poisťovne zisk asi dve miliardy korún. Poisťovne tvrdili, že peniaze dobrovoľne použili na platby nemocniciam, či ambulanciám.

SkryťVypnúť reklamu

Novela zákona zároveň zníži výšku správneho fondu, z ktorého si ZP financujú svoju činnosť zo štyroch na tri percentá. Premiér poznamenal, že to prinesie ďalšie pomerne významné úspory, ktoré budú použité v zdravotníctve.

Autor: mš

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 982
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 831
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 160
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 430
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 095
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 631
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 230
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 835
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu