Vláda súhlasila s tým, aby zdravotné poisťovne od budúceho roka mohli minúť na vlastnú prevádzku len tri percentá z vybraných povinných odvodov namiesto doterajších štyroch percent. Zákon, ak ho poslanci schvália, zároveň nariadi poisťovniam prípadný zisk použiť na platby lekárom, či nemocniciam, pričom v súčasnosti ho môžu použiť podľa vlastného uváženia.
Premiér Robert Fico dnes po rokovaní vlády uviedol, že predmetná legislatívna úprava je tak principiálna vec, akým bol Zákonník práce. "Návrh zákona smeruje k tomu, aby súkromné akciové spoločnosti, ktoré vyberajú od ľudí peniaze v podobe zdravotného poistenia, nemali peniaze vo vlastníctve, ale iba v správe. Je to naša filozofia, pre nás zdravie nie je tovar. Nedomnievame sa, že je možné vytvárať zisk a nechávať ho v súkromných rukách," povedal o plánovaných zmenách premiér. Očakáva, že zákon podporia bez vážnejších výhrad aj poslanci dvoch menších vládnych strán SNS a ĽS-HZDS.
Súkromné zdravotné poisťovne, v ktorých majú zastúpenie aj zahraničné spoločnosti, proti zmenám protestovali. Môžu podľa nich obmedziť služby pre poistencov. Tvrdia, že zákaz tvoriť zisk nie je v súlade s ústavou, a majitelia poisťovní môžu súdnymi žalobami žiadať miliardové odškodné. Prostredníctvom petície sa na svoju stranu snažia získať verejnosť. Dúfajú, že ju podpíše aspoň 100.000 ľudí, aby sa ňou musel zaoberať parlament. V ňom však má väčšinu poslancov súčasná vládna koalícia.
Valentovič dodal, že vláda trvá na tom, aby akýkoľvek kladný hospodársky výsledok ZP mohol byť použitý len na úhradu zdravotnej starostlivosti. "Je nelogické, ak systém zápasí s nedostatkom finančných prostriedkov a my si v týchto podmienkach dovolíme, aby časť financií pochádzajúca z verejných zdrojov odchádzala mimo systém. Tomu chceme zabrániť."
Minister Valentovič sa neobáva, že by bol jeho návrh v rozpore s ústavou, či medzinárodnými dohodami o podpore. "Ak by aj došlo k arbitrážam, nemyslím si, že by uspeli," povedal. V podnikaní v zdravotnom poistení totiž aj podľa súčasných zákonov platia iné pravidlá hospodárenia, ako pri iných odvetviach, dodal. Preto má podľa neho štát právo nariadiť poisťovniam, aby svoj prípadný zisk použili výhradne na úhradu zdravotnej starostlivosti.
Šéf rezortu zdravotníctva sa domnieva, že trojpercentnú hranicu ZP zvládnu a žiadnym spôsobom to neobmedzí ich fungovanie alebo činnosť. Poukázal, že existuje veľa oblastí, v ktorých by mohli šetriť. Podľa jeho slov ide napríklad o obmedzenie marketingových aktivít či právnych služieb.
Premiér v minulosti opakovane vyhlásil, že je za vytvorenie jedinej zdravotnej poisťovne. "Potrebujeme si urobiť analýzu, nechceme urobiť unáhlený krok. Sú argumenty za aj proti," povedal dnes Fico.
V súčasnosti na Slovensku pôsobia okrem štyroch súkromných aj dve štátne zdravotné poisťovne. Tento rok by mali hospodáriť celkovo s asi 90 miliardami korún. V minulom roku podľa Valentoviča dosiahli všetky poisťovne zisk asi dve miliardy korún. Poisťovne tvrdili, že peniaze dobrovoľne použili na platby nemocniciam, či ambulanciám.
Novela zákona zároveň zníži výšku správneho fondu, z ktorého si ZP financujú svoju činnosť zo štyroch na tri percentá. Premiér poznamenal, že to prinesie ďalšie pomerne významné úspory, ktoré budú použité v zdravotníctve.
Autor: mš

Beata
Balogová
