Bratislava 9. augusta (TASR) - Vyvrcholenie najvýraznejšieho každoročného meteorického roja Perzeíd očakávajú astronómovia v pondelok 13. augusta.
Už v týchto dňoch možno na nočnej oblohe vidieť omnoho viac "padajúcich hviezd" než inokedy. Dôvodom je aktivita niekoľkých meteorických rojov, z ktorých najmohutnejším je už dlhé stáročia roj Perzeíd, vytváraný pozostatkami postupne sa rozpadajúcej kométy 109P/Swift-Tuttle, informuje Zuzana Kaňuchová z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV).
Ak malé teliesko Slnečnej sústavy (s rozmermi okolo 1 mm), ktoré nazývame meteorit, vletí veľkou rýchlosťou do atmosféry Zeme, silne sa zahrieva a postupne taví. Ionizujú a excitujú sa atómy okolitej atmosféry, ako aj samého meteoritu. Týmito procesmi dochádza k žiareniu a pozorujeme úkaz nazývaný meteor, vysvetľuje ďalej Kaňuchová.
Tohtoročné maximum roja Perzeíd sa podľa najnovších modelov očakáva 13. augusta medzi 7.00 a 9.30 h nášho času. Samozrejme, cez deň je možné meteory pozorovať len radarom, ale aj počas nocí okolo maxima - z 12. na 13. augusta a z 13. na 14. augusta sú Perzeidy početnejšie než po zvyšok svojho dlhého intervalu aktivity, ktorý je zhruba od 27. júla až do 24. augusta. Za dobrých pozorovacích podmienok - pod bezoblačným nebom a mimo pouličného osvetlenia - je možné spozorovať v priemere 1 meteor každú jednu až dve minúty. Na rozdiel od minulého roku, keď oblohu presvetľoval Mesiac, tentokrát bude náš satelit v nove (nastane 13. augusta) a tak budú podmienky na pozorovanie roja z tohto hľadiska ideálne.
Perzeidy sú jasné meteory, keďže pred vstupom do atmosféry Zeme, v ktorej zažiaria, majú rýchlosť až 59 km/s a často za sebou zanechávajú žiariacu stopu. Radiant roja (miesto na oblohe, z ktorého zdanlivo vylietavajú) je v súhvezdí Perzea (podľa ktorého dostal roj svoje meno) a z nášho územia je pozorovateľný prakticky celú noc.
Okrem Perzeíd a stále aktívnych sporadických meteorov sú v auguste činné aj iné meteorické roje. Bohatšie sú napríklad Kappa Cygnidy, Severné a Južné delta Aquaridy, informujú astronómovia. Súčasne odporúčajú záujemcom zájsť niekam za mesto, kde nebudú rušiť svetlá civilizácie a zadívať sa na nočnú oblohu, prípadne si pri padajúcich hviezdach niečo zaželať.