VYSOKÉ TATRY 9. augusta (SITA) – Dva roky po veternej kalamite sa výrazne znížilo požiarne riziko i počet požiarov na území Vysokých Tatier. Kým v roku 2005 zaznamenali lesníci 13 lesných požiarov, v minulom roku to boli len štyri požiare. V tomto roku zatiaľ lesníci nezaznamenali ani jeden lesný požiar na území Tatranského národného parku. „Na poklese požiarovosti sa podieľa aj intenzívna hliadkovacia činnosť lesníkov a hasičov,“ uviedol námestník riaditeľa Štátnych lesov Tatranského národného parku Marián Šturcel.
Lesníci sa obávajú jesene, keď koniec vegetačného obdobia a suché počasie môže zvýšiť zápalnosť územia. Ďalšou hrozbou v najbližších rokoch budú stromy napadnuté podkôrnym hmyzom. Už dnes sú viditeľné veľké plochy vyschnutého lesa. Lesníci v tejto súvislosti hovoria o novom druhu stromu, ktorý sa v Tatrách objavil. Ide o „smrek červený“, ktorý po sebe zanecháva podkôrny hmyz. Podľa M. Šturcela od veternej kalamity podkôrny hmyz napadol vyše 800 000 kubických metrov dreva len na území v správe Štátnych lesov TANAP. Veterná kalamita pritom poškodila približne 2,5 mil. kubických metrov na celom území TANAP.
Na prelome júla a augusta 2005 zaznamenali lesníci doteraz najväčší lesný požiar v zdokumentovanej histórii Vysokých Tatier. Pri požiari zhorelo približne 250 ha kalamitnej plochy a lesných porastov. Požiarovisko sa dnes líši od ostatných plôch v národnom parku. Po požiari je pôda viac mineralizovaná, čo sa odrazilo aj v skladbe rastlín na zhorenisku. Tohto roku sa na bývalom požiarovisku mimoriadne darí rastline vŕbovka úzkolistá, ktorá má charakteristickú fialovú farbu. Začiatkom leta takmer celé kalamitné územie dostalo fialovú farbu.
Veľký lesný požiar z leta 2005 dominuje aj výstave Tatranské požiare, ktorú dnes Štátne lesy TANAP sprístupnili vo svojom múzeu v Tatranskej Lomnici. Výstava má byť mementom a zamyslením pre všetkých návštevníkov, ktorí sa môžu prostredníctvom fotografií oboznámiť s jednou z najväčších katastrof vo Vysokých Tatrách. Výstava v Múzeu ŠL TANAP potrvá do konca augusta.
Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.