Opozičná Strana maďarskej koalície (SMK) je osamotená v snahe presadiť odškodnenie ľudí, ktorých po druhej svetovej vojne zasiahli takzvané Benešove dekréty. Návrh na odškodnenie totiž okrem koaličných strán odmietajú aj partneri SMK v opozícii - SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu a KDH Pavla Hrušovského.
Zrušenie následkov dekrétov bývalého československého prezidenta Edvarda Beneša sľubovala voličom SMK vo volebnom programe pred vlaňajšími parlamentnými voľbami, návrh na morálne a finančné odškodnenie chce strana predložiť na septembrovej schôdzi parlamentu.
"Vnímam vyťahovanie Benešových dekrétov Stranou maďarskej koalície ako dôkaz, že nemajú lepšiu tému," vyhlásil dnes Dzurinda. "Odmietame akékoľvek pokusy o revíziu Benešových dekrétov," potvrdil Hrušovský.
Benešove dekréty predstavujú symbol zásahu do občianskych a vlastníckych práv obyvateľov maďarskej národnosti po vojne. Na základe dekrétov si mnohí Maďari úradne zmenili národnosť na slovenskú z obavy, že prídu o práva a majetok. Podľa povojnovej dohody medzi Prahou a Budapešťou bolo tiež do Maďarska vysídlených asi 90.000 Maďarov a približne 70.000 etnických Slovákov sa zase z Maďarska dostalo do Československa.
Duray: Zakázať otváranie Benešových dekrétov by bolo úbohe
Schválenie zákona o ochrane republiky, ktorý by trestnoprávne sankcionoval spochybňovanie Benešových dekrétov, by bolo pre celé Slovensko úbohé. V reakcii na dnešné vyjadrenie predsedu Slovenskej národnej strany (SNS) Jána Slotu to povedal podpredseda Strany maďarskej koalície (SMK) Miklós Duray.
"Slovenská národná strana (SNS) je právnym subjektom a keďže je parlamentnou stranou, môže predkladať hocijaké návrhy, aj dobré, aj zlé, aj múdre, aj hlúpe. Tým pádom môže aj takýto návrh predložiť," reagoval Duray.
Na odhodlanie SNS postaviť sa proti registrácii združenia Južanská rada za sebaurčenie, ktoré chce presadzovať autonómiu južného Slovenska, Duray poznamenal, že to nie je vec politickej strany. "Ak to nie je v protiklade s ústavou, tak má byť zaregistrované. Ak je v protiklade s ústavou, tak nesmie byť zaregistrované," uzavrel Duray.
"Pre SMK vyjadrenia na úrovni, na akej boli prezentované Jánom Slotom a Annou Belousovovou na tlačovej besede nie sú dôvodom na serióznu reakciu," komentovalo dnešné výroky predstaviteľov SNS tlačové oddelenie SMK.
Na Slotove vyjadrenie, že porovnávanie odškodnenia holokaustu, pri ktorom boli Židia vraždení na princípe kolektívnej viny, s odškodňovaním poškodených na základe Benešových dekrétov je pre Židov urážlivé, však SMK predsa len zareagovala.
"Pripomíname, že práve SMK bola tou stranou, ktorá iniciovala vznik zákona o odškodnení obetí holokaustu, čím zdôrazňujeme, že máme úctu k obetiam holokaustu a urobili sme pre ich odškodnenie veľa," uvádza sa vo vyhlásení SMK.
Autor: mš

Beata
Balogová
